Úvod > Aktuality > Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program
Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program
"> "> Na sobotu jsou pripravené komentované prohlídky: o architekture i pramenech "> ">
Lázně a wellness

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

  • Vydáno30. září 2019
Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. 9. do 6. 10. 2019 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu neobvykle nabitý program a navíc připomenou 220. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.

Lázně JeseníkOslavy výročí zakladatele jesenických lázní, které jsou považovány mimo jiné za vůbec první na světě, kde se využívá k péči o fyzickou i psychickou pohodu vodoléčby, se konají od pondělí 30. září do neděle 6. října 2019. Chcete- li se dozvědět o jedinečnosti tamní vodoléčby více, jistě si nenechte ujít některou z tematických přednášek. Letošní ročník Týdne Vincenze Priessnitze je navíc ozvláštněn 220. výročním jeho narození.

S předními odborníky nahlédnete do historie vodoléčby v Jeseníku, poodkryjete tajemství výjimečnosti zdejších horských pramenů, seznámíte se s tradičními Priessnitzovými metodami i současnou balneologií. Zajímavá přednáška o osudu tohoto génia vodoléčby proběhne v úterý 1.10. od 17 hodin u Hudebního altánu. Hned ve středu 2. 10. se vydejte od 10:00 na vycházku po pramenech (sraz u Lázeňského informačního centra) a ve čtvrtek 3. 10. jste zváni na výlet Po stopách Vincenze Priessnitze v Javorníku s komentovanou prohlídkou. Místo srazu je ve 13:30 v Jeseníku u Lázeňského informačního centra.
 

Hlavní víkendový program s jarmarkem, vycházkou po pramenech i rozhledem z vyhlídky

JeseníkV pátek 4. října se můžete těšit na historický jarmark na Promenádě před budovou Priessnitz, který se otevře od 10:00 hodin. Dalším bodem programu je slavnostní vysvěcení Sofiina pramene ve 14:00 na Ripperově promenádě a slavnostní otevření Muzikantské stezky a Editina pramene tamtéž od 15:00 hodin. V 19:00 hodin se bude v Zrcadlovém sále Priessnitzových léčebných lázní promítat film o Vincenzi Priessnitzovi.

Sobota 5. října bude ve znamení pohybu – od 10:00 se opět koná vycházka po pramenech a během ní dojde i na Priessnitzovu pohybovou terapii. Sraz zájemců je u Kavárny Sofie. Třešničkou na pomyslném dortu Týdne Vincenze Priessnitze bude večerní Narozeninový bál – oslava 220 let od narození Vincenze Priessnitze. Koná se v kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní od 20:00 a vstupenky jsou v prodeji na recepci Priessnitz a MONDItour Jeseník za 150 až 200 Kč.

Sanatorieum PriessnitzZcela mimořádně se v neděli 6. 10. otevře kaple a hrobka Vincenze Priessnitze, která bude přístupná zdarma od 14 do 16 hodin a bezplatně bude zpřístupněna také Lázeňská vyhlídka v Sanatoriu Priessnitz, odkud se vám naskytne neopakovatelný pohled do Pradědovy říše.

Milovníci pohybu by si neměli nechat ujít v 8:30 ráno praktickou instruktáž jízdy na koloběžkách a její aplikaci v léčebné rehabilitaci (sraz před budovou Priessnitz), v 10:00 se uskuteční poslední vycházka po pramenech (sraz u Lázeňského informačního centra).
 

Koncerty a další program

JeseníkNa každý den je také připraven společenský program, většinou od 19:00 hodin. Těšit se můžete na koncert skupiny Brejle, jenž se odehraje v pondělí či úterní hudební besedu s Felixem Slováčkem. Koncert s názvem "Co poslouchal Vincenz Priessnitz a jeho hosté" proběhne ve čtvrtek v Zrcadlovém sále a stojí 100 Kč.

Pátek bude ve znamení jazzu uskupení Wienner Kaffehaus a v neděli se uskuteční neautorské čtení z knih o Vincenzi Priessnitzovi v sanatoriu Priessnitz.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Další aktuality