Úvod > Aktuality > Tanec Praha nabídne to nejlepší ze současného tance v 16 českých městech
Tanec Praha
"> Tanec Praha
Kultura

Tanec Praha nabídne to nejlepší ze současného tance v 16 českých městech

  • Vydáno16. června 2015
Z Jižních Čech, Vysočiny či Ostravy se hlavní festivalové dění přesouvá na Plzeňsko. Tanec Praha pokračuje nadále v Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Brně a v neposlední řadě v Praze. Tanec oživuje řadu prostor, kde ho běžně nevídáme, parky, kavárny, architektonické skvosty, zámky, kláštery či kaple. Letos je vůbec nejvíce otevřen projektům ve veřejném prostoru, řada z nich vzniká v mezinárodní spolupráci díky Plzni 2015 – Evropskému hlavnímu městu kultury.

Letošní ročník je v tomto ohledu opravdu výjimečný a nabízí velmi široký program v celém Plzeňském kraji. Nejen Sasha Waltz nadchla publikum na včerejším zahájení, už se odehrály akce v Nečtinech, Klatovech a na zámku Kozel. Tím maraton tance nekončí, potrvá až do 25. června, kdy vyvrcholí jak v Praze, tak Plzni.

Kreativní zóna DEPO2015 je pro tanec jako stvořená. Potvrdila to skvělá atmosféra včerejšího zahájení plzeňské části festivalu a odehrají se zde i další akce, především závěr festivalu s belgickou dvojicí Mossoux-Bonté. Ta nepřijíždí na TANEC PRAHA poprvé, diváci si vychutnali její osobitou poetiku již v roce 2000, kdy mohli vidět Nicole Mossoux v sóle Gradiva, a podruhé roku 2005, kdy tento tandem tvůrců pracoval stejně jako nyní s větší skupinou tanečníků na inscenaci Hélium. Nyní se zamýšlejí nad rolí, jakou hrají kostýmy, resp. šaty, které nosíme, ve vnímání osobnosti ve společenském kontextu.
Pět vynikajících interpretů, mezi nimiž nechybí např. Maxence Rey vystupující dnes večer podruhé i se svým vlastním sólem v rámci Evropské taneční laboratoře v Ponci, odhodí klišé honosných rób a kostýmů a ponechá tak prostor silným individualitám tanečníků. Po dvou večerech v pražském Ponci, 22. a 23. 6. zakončí Mossoux-Bonté TANEC PRAHA v Plzni v DEPO2015 25. června.

Úspěšnou včerejší premiéru má za sebou i nový projekt bavorsko-české spolupráce. Micha Purucker angažoval 11 českých umělců pro choreografickou instalaci umístěnou ve vitrínách resp. prosklených prostorách. Optimální prostředí našel v pražském Veletržním paláci v Café Korzo. Tamtéž bude k vidění i dnes večer po představení laboratoře v Ponci. Odehrává se v cca dvacetiminutových smyčkách mezi 21:30 a 23:30 h. Uvidí ji také diváci v brněnské Adam Gallery (21. 6.) a plzeňské Literární kavárně Íčko (23. a 24. 6.).

Pražský program propojuje také vizuální umění s pohybem, ne náhodou proto spolupracuje se Studiem hrdinů umístěném ve Veletržním paláci, jednom ze sídel Národní galerie. Chris Haring nás tento čtvrtek a pátek pozve do makro i mikro světa organismů, které jsou součástí nebývalé hostiny. Jeho skupina Liquid Loft se dostala na špičku rakouské scény zvláště poslední roky, právě díky silným vizuálním zážitkům a spojením s technologiemi.

Centrum Tance Praha

Centrum Tance Praha

Umíme tančit. Umíme cvičit. S láskou a nadšením vám radost z pohybu předáváme už 25 let. Přijďte si k nám zatančit latinu, orient, street dance, flirt dance, flamenco nebo step, zacvičit zumbu, jógu, TRX, zaskákat na trampolínce nebo si vyzkoušet akrobacii na tyči (pole dance) a kruhu (aerial hoop).