Úvod > Aktuality > Tanec Praha nabídne to nejlepší ze současného tance v 16 českých městech
Tanec Praha
Kultura

Tanec Praha nabídne to nejlepší ze současného tance v 16 českých městech

  • Vydáno16. června 2015
Z Jižních Čech, Vysočiny či Ostravy se hlavní festivalové dění přesouvá na Plzeňsko. Tanec Praha pokračuje nadále v Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Brně a v neposlední řadě v Praze. Tanec oživuje řadu prostor, kde ho běžně nevídáme, parky, kavárny, architektonické skvosty, zámky, kláštery či kaple. Letos je vůbec nejvíce otevřen projektům ve veřejném prostoru, řada z nich vzniká v mezinárodní spolupráci díky Plzni 2015 – Evropskému hlavnímu městu kultury.

Letošní ročník je v tomto ohledu opravdu výjimečný a nabízí velmi široký program v celém Plzeňském kraji. Nejen Sasha Waltz nadchla publikum na včerejším zahájení, už se odehrály akce v Nečtinech, Klatovech a na zámku Kozel. Tím maraton tance nekončí, potrvá až do 25. června, kdy vyvrcholí jak v Praze, tak Plzni.

Kreativní zóna DEPO2015 je pro tanec jako stvořená. Potvrdila to skvělá atmosféra včerejšího zahájení plzeňské části festivalu a odehrají se zde i další akce, především závěr festivalu s belgickou dvojicí Mossoux-Bonté. Ta nepřijíždí na TANEC PRAHA poprvé, diváci si vychutnali její osobitou poetiku již v roce 2000, kdy mohli vidět Nicole Mossoux v sóle Gradiva, a podruhé roku 2005, kdy tento tandem tvůrců pracoval stejně jako nyní s větší skupinou tanečníků na inscenaci Hélium. Nyní se zamýšlejí nad rolí, jakou hrají kostýmy, resp. šaty, které nosíme, ve vnímání osobnosti ve společenském kontextu.
Pět vynikajících interpretů, mezi nimiž nechybí např. Maxence Rey vystupující dnes večer podruhé i se svým vlastním sólem v rámci Evropské taneční laboratoře v Ponci, odhodí klišé honosných rób a kostýmů a ponechá tak prostor silným individualitám tanečníků. Po dvou večerech v pražském Ponci, 22. a 23. 6. zakončí Mossoux-Bonté TANEC PRAHA v Plzni v DEPO2015 25. června.

Úspěšnou včerejší premiéru má za sebou i nový projekt bavorsko-české spolupráce. Micha Purucker angažoval 11 českých umělců pro choreografickou instalaci umístěnou ve vitrínách resp. prosklených prostorách. Optimální prostředí našel v pražském Veletržním paláci v Café Korzo. Tamtéž bude k vidění i dnes večer po představení laboratoře v Ponci. Odehrává se v cca dvacetiminutových smyčkách mezi 21:30 a 23:30 h. Uvidí ji také diváci v brněnské Adam Gallery (21. 6.) a plzeňské Literární kavárně Íčko (23. a 24. 6.).

Pražský program propojuje také vizuální umění s pohybem, ne náhodou proto spolupracuje se Studiem hrdinů umístěném ve Veletržním paláci, jednom ze sídel Národní galerie. Chris Haring nás tento čtvrtek a pátek pozve do makro i mikro světa organismů, které jsou součástí nebývalé hostiny. Jeho skupina Liquid Loft se dostala na špičku rakouské scény zvláště poslední roky, právě díky silným vizuálním zážitkům a spojením s technologiemi.

Centrum Tance Praha

Centrum Tance Praha

Umíme tančit. Umíme cvičit. S láskou a nadšením vám radost z pohybu předáváme už 25 let. Přijďte si k nám zatančit latinu, orient, street dance, flirt dance, flamenco nebo step, zacvičit zumbu, jógu, TRX, zaskákat na trampolínce nebo si vyzkoušet akrobacii na tyči (pole dance) a kruhu (aerial hoop).

Další aktuality

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura