Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Plzeň 2015 – Sezóna nového cirkusu v Plzni
Festivaly

Plzeň 2015 – Sezóna nového cirkusu v Plzni

Sezóna nového cirkusu, jeden z osmi hlavních bodů projektu Evropské hlavní město kultury, začne spolu se slavnostním zahájením 17. ledna 2015.

Proměnu města předznamenal od září do listopadu umělecký kolotoč francouzského výtvarníka a technologa Francoise Delarozièra pro děti i dospělé z předměstí Paříže Le Manège Carré Senart.

Neopakovatelné zážitky čekají velké i malé diváky od ledna do listopadu příštího roku díky špičkovým vystoupením novocirkusových artistů. Divadelní představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie, žonglování, chůze po laně s napětím, úžasem, humorem, klaunstvím a poetikou přiveze do Plzně devět profesionálních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska. Více než šedesát představení se bude odehrávat v cirkusových stanech, uvnitř i venku na různých místech ve městě. 

Do Plzně přijedou soubory Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Aïtal, PSiRC, Cirque Alfonse, MagdaClan, Famous Burattini Family, Bêtes de foire, Akoreacro či provazochodec David Dimitri. 

Švýcarský provazochodec bude součástí slavnostního zahájení a poté naváže sólovým rodinným představením L´Homme Cirque, které spojuje akrobacii, živou hudbu, tanec. Dimitri se při něm nechá například vystřelit z děla nebo se projde na úzkém drátu ve velké výšce.

Cirque Trottola je zřejmě nejosobitějším a nejoriginálnějším souborem v rámci sezóny nového cirkusu. Diváci tak budou na přelomu ledna a února svědky fantaskního cirkusu s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace.

Dalším souborem, který bude v Plzni hostovat v únoru, jsou francouzští Cirque Aïtal. Jejich představení bez jazykové bariéry nabídne skvělou akrobacii, vtip i jemnou poetiku.

Představení Acrometria španělského souboru PSiRC, které Plzeň uvidí v dubnu, dokládá, že v jednoduchosti je síla. Diváci v představení zažijí vizuální poezii založenou na práci s objekty a samozřejmě na náročných cirkusových technikách – žonglování, akrobacii, tanci, ale i hudbě.

Květen v Plzni bude patřit italskému souboru MagdaClan, asi nejmladším zástupcům nového cirkusu v rámci sezony nového cirkusu. Čerství absolventi cirkusové školy v Turíně nabili své první společné dílo velikým množstvím energie a nápadů. Výsledkem je klaunsky roztomilé představení plné vrcholné akrobacie prodchnuté intimními gesty. 

Burat a Rita Burattini, kteří do Plzně přijedou v červnu, jsou skutečnými pouličními umělci. Putují za diváky od města k městu, od vesnice k vesnici. Hrají na ulici, ve stanu, na náměstích i v karavanu. Jejich představení Le Jabberwock je plné drsného humoru, který trochu uráží a zároveň vzrušuje. 

Z Kanady přijede v červenci do Plzně soubor Cirque Alfonse s představením Timber! Jeho název – v překladu “dřevo” – ukazuje to, na čem je založeno: scéna je plná prken, špalíků, dřevěných kol a nábytku. Ze všeho dýchá vůně právě nařezaného materiálu, který tvoří základ pro neuvěřitelné akrobatické kousky, ke kterým členové používají i skutečné nástroje z venkovské farmy. 

S komorním představením Bêtes de foire zavítají ve vlastním stanu do Plzně manželé Laurent Cabrol a Elsa DeWitte

Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír – to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro, který nabídne v listopadu v Plzni ve svém šapitó špičkovou akrobacii. 

Na první tři soubory nového cirkusu si zájemci již nyní mohou koupit vstupenky za zvýhodněnou cenu 295 Kč pro dospělé a 175 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstupenky jsou k dostání v síti Plzeňská vstupenka. Po vyprodání zvýhodněných 2015 kusů vstupenek jejich cena vzroste.

Sezóna nového cirkusu – Plzeň 2015:

  • David Dimitri (Švýcarsko) a další – slavnostní zahájení – náměstí Republiky: 17. 1. 2015
  • David Dimitri (Švýcarsko): L´Homme Cirque – náměstí Republiky: 23., 24., 25., 28., 29., 31. 1. a 1., 3., 4., 5. 2. 2015
  • Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque (Francie): Matamore – za Plazou: 27. 1., 30. 1., 31. 1. a 3., 4., 7., 8., 11., 12. 2. 2015
  • Cirque Aïtal (Francie): Pour le meilleur et pour le pire – U Ježíška: 5., 6., 7., 8., 10., 11., 13., 14., 15. 2. 2015
  • PSIRC (Španělsko): Acrometria – Depo Cukrovarská: 2., 4., 5., 7., 8., 9., 10. 4. 2015
  • MagdaClan (Itálie): ERA – Sonnet for a Clown – Chvojkovy Lomy: 13., 15., 16., 17., 18. 5. 2015
  • Famous Burattini Family (Francie): Le Jabberwock – amfiteátr za Plazou: 25. – 29. 6. 2015
  • Cirque Alfonse (Kanada): Timber! – DJKT Nové divadlo: 1. – 8. 7. 2015
  • Acoreacro (Francie): Klaxon – sídliště Košutka: 10. , 11., 13., 14., 15. 11. 2015

Provozovatel

Plzeň 2015

náměstí Republiky
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 606 090 801
Email:
reifova@plzen2015.cz
WWW:
www.plzen2015.cz/
WWW:
www.plzen2015.cz/...
GPS:
49,746998 13,378562
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
Tipy na výlet:
Plzeň a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Vánoční trhy Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos, v roce 2022, budou trhy v termínu 23.11. – 23. 12. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.
Plzeň, Plzeňský kraj

Adventní prohlídka pivovaru s pivním kvízem

Znáte příběh legendy mezi pivy, našeho jedinečného ležáku Pilsner Urquell? Že ne? Tak přijďte na speciální adventní prohlídku, kde se příběh dozvíte a své nové znalosti ověříte v pivním kvízu!
Plzeň, Plzeňský kraj

Adventní prohlídka pivovaru s pivním kvízem

Znáte příběh legendy mezi pivy, našeho jedinečného ležáku Pilsner Urquell? Že ne? Tak přijďte na speciální adventní prohlídku, kde se příběh dozvíte a své nové znalosti ověříte v pivním kvízu!
Plzeň, Plzeňský kraj

Adventní prohlídka pivovaru s pivním kvízem

Znáte příběh legendy mezi pivy, našeho jedinečného ležáku Pilsner Urquell? Že ne? Tak přijďte na speciální adventní prohlídku, kde se příběh dozvíte a své nové znalosti ověříte v pivním kvízu!
Plzeň, Plzeňský kraj

Salon Samui – thajské masáže v centru Plzně

Profesionálně vyškolené masérky z Thajska vás zvou do luxusního salonu Samui v centru Plzně na různé druhy originálních thajských procedur.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Plzeňský andělíček pro štěstí

Andělíček pro štěstí, na jehož zaručené účinky se často stojí pokorně ve frontě zájemců o přízeň osudu, je jedním z fenoménů katedrály sv. Bartoloměje na plzeňském náměstí.
Plzeň, Plzeňský kraj

Multifunkční areál Škodaland v Českém údolí – země plná sportu, pohybu a zábavy

V Plzni najdete další zajímavý sportovně-kulturní multifunkční areál s koupacím jezírkem. České údolí nabízí prostory jak pro aktivní činnosti mladých i dospělých, ale i odpočinek pro rodiny s dětmi. Najdete zde i prostory k vyžití pro seniory.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

V Plzni v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera vzniklo nové muzeum, které vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Lékárna

Nová restaurace v centru Plzně, s dokonale ošetřeným tankovým pivem, rakousko-českou kuchyní a ochotným, proškoleným personálem.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace U Mansfelda

Prostředí v krásné lokalitě v centru Plzně, s možností posedět v sezóně na terase s vyhlídkou do Křižíkových sadů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Dumbplings Factory v Plzni – plněné bramborové knedlíky mnoha chutí

V Plzni najdete specializovanou restauraci na plněné knedlíky z bramborového těsta. Dělají se tu naslano i nasladko. Vše je z čerstvých surovin, nečekejte proto žádné mražené polotovary! Přijďte ochutnat meruňkové, jahodové, štrůdlové anebo s uzeným, houbami a bylinkami či trhaným vepřovým.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Zveme vás k návštěvě nejstarší plzeňské pivnice, jejíž historie sahá až do 17. století.
Plzeň, Plzeňský kraj