Úvod > Aktuality > Svezte se o víkendu do Bezdružic parní lokomotivou – dráha slaví 120 let provozu
Svezte se o víkendu do Bezdružic parní lokomotivou – dráha slaví 120 let provozu
"> "> "> "> "> Bezdružické parní léto, to jsou každorocní oslavy na lokální trati Pnovany - Bezdružice "> Mezi Teplou a Bezdružicemi pojedou také historické autobusy
Zážitky

Svezte se o víkendu do Bezdružic parní lokomotivou – dráha slaví 120 let provozu

  • Vydáno17. července 2021
V Bezdružicích proběhne o víkendu 17. a 18. července 2021 oslava výročí 120 let trati Pňovany – Bezdružice. Hlavní atrakcí budou jízdy parního vlaku, historického motorového vozu a také autobusu. Na návštěvníky čeká pestrý kulturní program ve stanicích Bezdružice a Cebiv.
Bezdružické parní létoBezdružické parní léto, to jsou každoroční oslavy v půli července na lokální trati Pňovany – Bezdružice, spojené s přehlídkou historických vozidel, dobových kostýmů a atmosféry 30. let 20. století. Letos se však na trati koná oslava výročí 120 let provozu trati.

Centrum oslav bude stanice Bezdružice s jeho Železničním muzeem spolku Plzeňská dráha. Pro návštěvníky je připraveno několik výstav o historii trati a regionu, svezení na originální drezíně, bohatý kulturní program s taneční skupinou Althea a Švejk bandem Milana Benedikta Karpíška. Hladovějící a žíznivé uspokojí originální vlakové bistro.
 

Víkend s párou i motoráčkem

lokálka BezdružiceV sobotu 17. července bude v 9:20 odjíždět z plzeňského hlavního nádraží parní vlak s lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolák“, který zamíří do Bezdružic (příjezd v 11.48 h). Během soboty pak tento vlak uskuteční ještě dvě další jízdy oběma směry mezi Bezdružicemi a Cebiví.

V úseku BezdružiceKonstantinovy Lázně – Kokašice bude jezdit také historický motorový vůz Hurvínek (M131.1515). Z Bezdružic bude po oba dva víkendové dny odjíždět v 10:40, 12:40 a 14:40 hodin a v sobotu navíc ještě v 16:40 hodin. Odjezdy zpět z Kokašic budou v sobotu i neděli v 10:50, 12:50 a 14:50 hodin, v sobotu navíc ještě v 16:50 hodin.

Bezdružické parní létoMezi nádražími v Bezdružicích a v Teplé bude o tomto víkendu jezdit také historický autobus (linka „211“). Od nádraží v Bezdružicích pojede v 9:05, 11:05, 14:05 a 16:05 hodin, zpět od nádraží v Teplé pak v 10:05, 11:55, 14:57 a v 17:05 hodin. Autobusové spoje budou na své trase zastavovat na náměstích v Bezdružicích a v Úterý a dále také u kláštera a na náměstí v Teplé.

V neděli 18. července se uskuteční i tradiční turistický pochod Teplá – Bezdružice (start v 10:00 na nádraží v Teplé) na podporu dostavby tratě, která by zajistila přímé vlakové spojení Plzně a Karlových Varů.
Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.

Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.