!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi
#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Vydáno 24. února 2021
Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Dva stejně vysoké železniční viadukty, shodně stavěné do oblouku: viadukt v Kryštofově Údolí u Liberce a viadukt Glenfinnan ve Skotsku
 
Kryštofovo Údolí
Glenfinnan ve Skotsku
Roubené a hrázděné domy se štíty pokrytými břidlicí vyskládanou do geometrických vzorů, kuriózní orloj, socha čurajícího voříška, muzeum betlémů (a v čase adventu také velký betlém pod širým nebem) nebo kostel sv. Kryštofa, to všechno nabízí Kryštofovo Údolí, jedno z nejoblíbenějších míst v okolí Liberce. Pokud se sem vydáte, v cestě vám nebude překážet pohádkové sedmero hor, ale jen jedna, zato pořádná: Ještěd. Naštěstí nemusíte šplhat přes vrchol, do Kryštofova Údolí se docela pohodlně dostanete autem anebo ještě lépe vlakem: z Liberce sem dojedete za pouhou čtvrthodinu a dostanete se tak přímo na slavný železniční viadukt.
 

Viadukt v horském údolí

Když koncem 19. století dorazila do Kryštofova Údolí trať z Liberce do České Lípy, železnice si v členitém terénu musela razit cestu pomocí tunelů a mostů. Horský úsek tratě mezi stanicemi Křižany a Karlov si vyžádal stavbu čtyř viaduktů, z nichž ten v Kryštofově Údolí je nejdelší a nejvyšší. Přes dvě stě metrů dlouhý most byl postaven většinou z metadiabasu, horniny těžené v okolních lomech. Je mírně prohnutý do oblouku a vlaky jezdí zhruba třicet metrů nad údolím říčky Rokytky, o kousek dál pak trať mizí v 818 metrů dlouhém ještědském tunelu.

Z centra Kryštofova Údolí jsou to k viaduktu necelé dva kilometry, leží totiž v místní části Novina. Nedaleko pak trať vede ještě přes takzvaný malý železniční viadukt; ten měří 127 metrů, má deset oblouků a je 17 metrů vysoký
 

S Harry Potterem do Skotska: viadukt, rašeliniště a jezera

Fandové železničních výletů najdou ve filmech o Harrym Potterovi řadu inspirujících tipů – samozřejmě hlavně z Anglie. Tak například na londýnském nádraží King's Cross lze navštívit slavné nástupiště devět a tři čtvrtě (ve skutečnosti běžná nástupiště číslo 4 a 5), nádraží Goathland na yorkshirském venkově se proměnilo ve filmovou železniční stanici v Prasinkách a přes viadukt Glenfinnan ve Skotsku jezdí filmové rychlíky do Bradavic.

Viadukt najdete ho v hrabství Inverness na železniční trati z města Fort William do přístavu Mallaig. Je stejně vysoký jako železniční viadukt v osadě Novina, má celkem 21 oblouků a délku 380 metrů a nejvíc prostoru paradoxně dostal v okamžiku, kdy Harry s Ronem stíhají Bradavický Express v létajícím autě. Most je tak slavný, že se jeho vyobrazení dokonce objevilo na bankovkách, jeho popularita ale má i své stinné stránky: kvůli množství lidí na trati zdejší vlaky opakovaně nabírají zpoždění a okolní cesty jsou rozdupané od nadšených výletníků, hledajících místa s nejkrásnějšími výhledy. Osvědčené zastávky pro fotografy jsou dokonce vyznačené na mapách, v údolí pod viaduktem nechybí parkoviště a návštěvní centrum.

Vlak je také skvělou volbou pro prohlídku dalších lokalit z filmové série o Harrym Potterovi, například rozsáhlého rašeliniště Rannoch Moor, považovaného za jeden z posledních kousků téměř nedotčené divočiny v západní Evropě (železniční trať vede přímo jeho středem), anebo ostrůvku v Loch Eilt, který byl ale pomocí filmových triků přenesen na pozadí většího a širšího jezera Loch Arkaig. Také po jeho břehu vede železnice a z oken vlaku je vidět v celé kráse.
 

V jakých filmech si zahrál viadukt z Kryštofova Údolí?

  • Už v roce 1952 natočili v Kryštofově Údolí režiséři J. Matějovský a J. Slavíček dobrodružný film Konec strašidel. V roce 1969 tu režisér František Vláčil podle námětu spisovatele a scenáristy Vladimíra Körnera natáčel filmové drama Adelheid, ve filmu poznáte například kostel svatého Kryštofa.
  • Na viadukt došlo později, objevil se například ve filmu Kouzelníkův návrat (1984, režie Antonín Kachlík), v americkém filmu Hon za svobodou (2004, režie Andy Cadiff), ve filmech Krev zmizelého (2005, režie Milan Cieslar), 3 sezóny v pekle (2009, režie Tomáš Mašín) anebo v seriálu Génius (2017), v prvním dílu, kde Albert Einstein odjíždí za rodinou do Milána.
Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka - muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka - kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Hornická naučná stezka v Liberci

Hornická naučná stezka v Liberci

Zcela ojedinělý projekt chystá liberecká obecně prospěšná společnost ARCHA 13 spolu s Les ČR. V roce 2015 byly umístěny na stezku naučné tabule. V druhé etapě pak nainstalovány dobové herní prvky.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Na železniční trati Liberec-Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina u Kryštofova Údolí se nachází mohutný kamenný železniční viadukt, který byl zprovozněn již v roce 1900.

Dům Řemesel v Kryštofově Údolí

Dům Řemesel v Kryštofově Údolí

Dům Řemesel je památkově chráněná budova v centru Kryštofova Údolí. Pořádají se zde výstavy obrazů, keramické kurzy pro děti i dospěláky, dílničky pro příchozí a jiné aktivity.

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí

Nejcennější historickou památkou Kryštofova Údolí je raně barokní dřevěný kostel sv. Kryštofa.

Další aktuality

12.4.
2021
Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
1.4.
2021
Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty