Úvod > Aktuality > #světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi
Památky

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Dva stejně vysoké železniční viadukty, shodně stavěné do oblouku: viadukt v Kryštofově Údolí u Liberce a viadukt Glenfinnan ve Skotsku
 
Kryštofovo Údolí
Glenfinnan ve Skotsku
Roubené a hrázděné domy se štíty pokrytými břidlicí vyskládanou do geometrických vzorů, socha čurajícího voříška, kostel sv. Kryštofa, to všechno nabízí Kryštofovo Údolí, jedno z nejoblíbenějších míst v okolí Liberce. Pokud se sem vydáte, v cestě vám nebude překážet pohádkové sedmero hor, ale jen jedna, zato pořádná: Ještěd. Naštěstí nemusíte šplhat přes vrchol, do Kryštofova Údolí se docela pohodlně dostanete autem anebo ještě lépe vlakem: z Liberce sem dojedete za pouhou čtvrthodinu a dostanete se tak přímo na slavný železniční viadukt.
 

Viadukt v horském údolí

Když koncem 19. století dorazila do Kryštofova Údolí trať z Liberce do České Lípy, železnice si v členitém terénu musela razit cestu pomocí tunelů a mostů. Horský úsek tratě mezi stanicemi Křižany a Karlov si vyžádal stavbu čtyř viaduktů, z nichž ten v Kryštofově Údolí je nejdelší a nejvyšší. Přes dvě stě metrů dlouhý most byl postaven většinou z metadiabasu, horniny těžené v okolních lomech. Je mírně prohnutý do oblouku a vlaky jezdí zhruba třicet metrů nad údolím říčky Rokytky, o kousek dál pak trať mizí v 818 metrů dlouhém ještědském tunelu.

Z centra Kryštofova Údolí jsou to k viaduktu necelé dva kilometry, leží totiž v místní části Novina. Nedaleko pak trať vede ještě přes takzvaný malý železniční viadukt; ten měří 127 metrů, má deset oblouků a je 17 metrů vysoký
 

S Harry Potterem do Skotska: viadukt, rašeliniště a jezera

Fandové železničních výletů najdou ve filmech o Harrym Potterovi řadu inspirujících tipů – samozřejmě hlavně z Anglie. Tak například na londýnském nádraží King's Cross lze navštívit slavné nástupiště devět a tři čtvrtě (ve skutečnosti běžná nástupiště číslo 4 a 5), nádraží Goathland na yorkshirském venkově se proměnilo ve filmovou železniční stanici v Prasinkách a přes viadukt Glenfinnan ve Skotsku jezdí filmové rychlíky do Bradavic.

Viadukt najdete ho v hrabství Inverness na železniční trati z města Fort William do přístavu Mallaig. Je stejně vysoký jako železniční viadukt v osadě Novina, má celkem 21 oblouků a délku 380 metrů a nejvíc prostoru paradoxně dostal v okamžiku, kdy Harry s Ronem stíhají Bradavický Express v létajícím autě. Most je tak slavný, že se jeho vyobrazení dokonce objevilo na bankovkách, jeho popularita ale má i své stinné stránky: kvůli množství lidí na trati zdejší vlaky opakovaně nabírají zpoždění a okolní cesty jsou rozdupané od nadšených výletníků, hledajících místa s nejkrásnějšími výhledy. Osvědčené zastávky pro fotografy jsou dokonce vyznačené na mapách, v údolí pod viaduktem nechybí parkoviště a návštěvní centrum.

Vlak je také skvělou volbou pro prohlídku dalších lokalit z filmové série o Harrym Potterovi, například rozsáhlého rašeliniště Rannoch Moor, považovaného za jeden z posledních kousků téměř nedotčené divočiny v západní Evropě (železniční trať vede přímo jeho středem), anebo ostrůvku v Loch Eilt, který byl ale pomocí filmových triků přenesen na pozadí většího a širšího jezera Loch Arkaig. Také po jeho břehu vede železnice a z oken vlaku je vidět v celé kráse.
 

V jakých filmech si zahrál viadukt z Kryštofova Údolí?

  • Už v roce 1952 natočili v Kryštofově Údolí režiséři J. Matějovský a J. Slavíček dobrodružný film Konec strašidel. V roce 1969 tu režisér František Vláčil podle námětu spisovatele a scenáristy Vladimíra Körnera natáčel filmové drama Adelheid, ve filmu poznáte například kostel svatého Kryštofa.
  • Na viadukt došlo později, objevil se například ve filmu Kouzelníkův návrat (1984, režie Antonín Kachlík), v americkém filmu Hon za svobodou (2004, režie Andy Cadiff), ve filmech Krev zmizelého (2005, režie Milan Cieslar), 3 sezóny v pekle (2009, režie Tomáš Mašín) anebo v seriálu Génius (2017), v prvním dílu, kde Albert Einstein odjíždí za rodinou do Milána.
Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí

Malebnou obec v údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědského hřbetu proslavil romanticky vyhlížející Novinský viadukt a také velký betlém, který tu můžete vidět vždy v době Vánoc. Kryštofovo Údolí najdete 8 km západně od Liberce na silnici z Chrastavy do Osečné v hlubokém údolí Údolského potoka v Ještědsko-kozákovském hřbetu.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice, části obce Křížany. Zatím hasičskou zbrojnice zdobí 14 figurek z původních 22. Ostatní se musí repasovat.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Hornická naučná stezka v Liberci

Hornická naučná stezka v Liberci

Zcela ojedinělý projekt chystá liberecká obecně prospěšná společnost ARCHA 13 spolu s Les ČR. V roce 2015 byly umístěny na stezku naučné tabule. V druhé etapě pak nainstalovány dobové herní prvky.

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí

Nejcennější historickou památkou Kryštofova Údolí je raně barokní dřevěný kostel sv. Kryštofa.

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Na železniční trati Liberec-Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina u Kryštofova Údolí se nachází mohutný kamenný železniční viadukt, který byl zprovozněn již v roce 1900.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky