Úvod > Aktuality > #světovéČesko a toulky Českým Meránem
Příroda

#světovéČesko a toulky Českým Meránem

  • Vydáno27. září 2020
Českou Sibiř budete určitě znát, ale víte, kde hledat Český Merán? V podstatě se jedná o menší oblast umístěnou jihozápadně od České Sibiře s tím, že okolí Javorové skály a město Sedlec – Prčice je společné pro obě lokality. Označení Český Merán se používá od 19. století a dá se říci, že zahrnuje území od Sedlčan přes Prčici, k obci Vlksice. Pojďte se toulat krajinou balvanů a malebných kopců. Český Merán skýtá velké množství turistických tras.

Okolí Sedlce-Prčice je známé jako Český Merán protože je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano

Český Merán
Italské Meráno
Český MeránČást oblasti v kotlině kolem dvojměstí Sedlec-Prčice na konci 19. století připomínala profesorovi táborského gymnázia Václavu Křížkovi při školním výletu okolí jihotyrolského města Merano (německy Meran), které bylo do konce 1. světové války součástí Rakousko-Uherské monarchie, proto ji nazval Českým Meránem a název se ujal.

Jedná se vlastně o okolí měst Sedlec-Prčice a Sedlčany. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.
 

Vrchy, vršky a menhiry

jistebnická vrchovinaTypickým zdejším rysem jsou zákoutí zdobená menhiry, lesíky, remízky a členitý terén. Okraj Českého Meránu je tvořen nejvyšší částí Jistebnické Vrchoviny – s vrcholem Javorová skála (723m). K dalším známějším vrcholům Českého Meránu patří Vápenka (592 m), Větrov (640 m) u Střezimíře a Čertovo Břemeno (715 m) se skalními bloky, nedaleko Jistebnice.
 
K nejznámějším skalním útvarům zde patří Chlístovské menhiry, které objevíte ve smíšeném lese na západním svahu Javorové hory. Jsou tři a vytváří půlkruh o průměru 8 metrů. Mezi obcemi Myslkov a Veletín západně od městečka Sedlec-Prčice je zalesněný kopec a pod skalnatým vrcholem na západním svahu se nalézá zřejmě nejzajímavější český dolmen. Také Velký vrch nad Buckovnou ukrývá na svém vrcholku kamenné bloky.

čertova hrbatinaNa protějším hřbetu se však ukrývá útvar nejcennější. Zmiňuje ho i Čeněk Habart jako "božiště", jednalo se prý o obětní kámen. Podobá viklanu, neleží však na skále, ale na štěrku. Po hřebínku směrem k Myslkovu narazíte na zajímavé seskupení velkých kamenů. Kamenná, téměř rovná deska je opřena šikmo o další útvar a do vzniklého otvoru se vejde člověk. Stolový kámen objevíte na břehu prostředního rybníčku u Nových Dvorů. Byl nalezený v roce 1990 při čištění nádrže a jeho tvary vzbuzují zajímavé domněnky.
 
Kraj nadchne rovněž každého, koho baví navštěvovat malebné vesničky plné cenných ukázek lidového stavitelství a tvořivosti.
 

Merano si zamilovala i císařovna Sissi

MeranoMeran je malé městečko na severu Itálie v regionu Bolzano, které je plné elegance a života. Má velmi bohatou historii, ale dnes je mezinárodním městem, které se pyšní nejen zvláštní atmosférou prosycenou uměním, ale také přírodou, která ho obklopuje. Jak jsme již předeslali výše Merano patřilo k Rakousko-Uherské monarchii, takže váz zde nepřekvapí středoevropský střih budov ve stylu Belle Époque (1890–1914). Obzvláště krásná jsou podloubí a uličky v nejstarší městské čtvrti Steinach.
 
Meran je díky 18 kilometrům vycházkových tras a 16 hektarům zeleně opravdové „zahradní město“ se středoevropským šarmem. Tento dojem umocňují palmy, oleandry, kaktusy a barevné záhony. Z centra vede mnoho vycházkových tras, které měla ráda už císařovna Sissi, která Meran často navštěvovala. Na její počest byla ve městě postavena mramorová socha.


Nejkrásnější výlety Českým Meránem pro pěší, cyklisty i motorkáře

javorová skála a ounuzNutno podotknout, že se Český Merán svému jmenovci zas až tak úplně nepodobá… Italské Merano je asi desetkrát větší než Sedlec-Prčice a okolní alpské vrcholy jsou asi třikrát vyšší než Javorová skála. Také řeka Adiže se dá se Sedlckým potokem srovnat jen těžko. Přesto stojí Český Merán rozhodně za výlet, milovníci přírody zde zklamáni nebudou.

Určitě se vydejte na Čertovu hrbatinu a za Chlístovskými menhiry. Milovníci starobylých vesnic by neměli minout Ounuz s krásnými roubenkami. Skanzen lidové architektury Sedlčanska naleznete ve Vysokém Chlumci. Cyklistům, kteří mají rádi výzvy (anebo motorkářům, kteří se rádi kochají výhledy na pěknou krajinu) doporučujeme výlet po místních malých silničkách mezi hojně roztroušenými vršky s nadmořskou výškou od 400 do 600 m.n.m. Projeďte se směrem na Habří, Svatý Jan, Drážkov, údolím potoka Brziny na Samoty a do Mečkova. Zajímavý je ale i nejzápadnější cíp Českého Meránu v okolí Dublovic a Křepenic, kde měl svou tvrz Jakub Krčín. A určitě si prohlédněte i zříceninu větrného mlýna Příčovy. Podle názoru odborníků se jednalo o válcový věžový větrný mlýn ohromných rozměrů, který nemá v současnosti nikde obdobu.
Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Křížkův mlýn u Bláhově Lhotě

Křížkův mlýn u Bláhově Lhotě

Pohádkový mlýn v Bláhově Lhotě patří k nejstarším a nejlépe dochovaným památkám svého druhu u nás.

 Vesnická památková rezervace Ounuz

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Chlístovské menhiry

Chlístovské menhiry

Krajina Českého Meránu nabízí širokou škálu nejrůznějších památek a přírodních zajímavostí, milovníky megalitických staveb však nejspíše zaujme ojedinělý komplex žulových menhirů – patrně z mladší či pozdní doby kamenné.

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Strnadovský mlýn – pohádka ve středních Čechách

Strnadovský mlýn – pohádka ve středních Čechách

Ideální prostředí pro relaxaci a odpočinek, pro pěší či cykloturistiku, v zimním období dobré podmínky pro lyžování a běžky. V krásném prostředí Strnadovského mlýna můžete rybařit ve vlastním rybníku a na břehu tohoto pstruhového rybníka využít pravé finské sauny.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí – tvrz Jakuba Krčína

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí – tvrz Jakuba Krčína

Křepenice, renesanční tvrz Jakuba Krčína z Jelčan, jsou velmi cennou památkou. Jedná se o objekt uzavřený hradbou, se dvěma branami, třemi nárožními baštovitými útvary a centrálním palácem. Hospodářské objekty jsou dnes ve zříceninách. Areál někdejšího dvora stále slouží zemědělským potřebám.

Skála Čertovo Břemeno

Skála Čertovo Břemeno

Žulový skalní útvar na severním okraji Jistebnické vrchoviny leží asi 7 km jižně od Prčice. Na jeho vrcholku (715 m n. m.) lze pozorovat řadu skalních misek, které zde podle pověsti zanechal jako otisky svých zad a kopyt čert.

Další aktuality

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 23. až 24. září 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Vzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách v sobotu 16. září 2023 a navštivte místa, kde prožil všechna svá dobrodružství. Letos se koná už 20. ročník oblíbené podzimní akce.
Středočeský kraj | Letní sporty

Sobotní slavnosti propojí vltavské břehy mezi Klecany a Roztoky

V sobotu 16. září se od 13 hodin odopoledne až do půlnoci opět propojí vltavské břehy mezi obcemi Klecany a Roztoky u Prahy proplouvajícími loděmi, díky kterým si návštěvníci budou moci užít program 11. ročníku Slavností pravého a levého břehu. Oba břehy nabídnou koncerty, divadla, soutěže, hry a mnohem víc. V bohatém sportovním a kulturním programu pro celou rodinu, bez vstupného, si najde každý to své. Cílem slavností je vzájemné setkání, společné zážitky, spolutvoření i prezentace obcí.
Středočeský kraj | Zážitky