Úvod > Co chcete dělat? > Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku
Příroda

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.
U obce Louky na Sokolovsku naleznete minerální pramen s naprosto ojedinělou charakteristikou. V okolí obce žili do druhé světové války převážně Němci, samotná osada se tehdy jmenovala Grün. A zdejší vyhlášené minerálce se proto říká Grünská kyselka.

Lidé k přirozenému vývěru u obce Louky chodili odjakživa, protože šlo o zdroj vynikající vody. Později hrabě Beaufort, správce panství v Bečově nad Teplou, vývěr vody podchytil a od konce 19. století se u pramene vystřídala celá řada podnikatelů, za osvěžením do krásné přírody dokonce pravidelně vozil lázeňské hosty z nedalekých Mariánským Lázní autobus.

Vše přerušila druhá světová válka. Během okupace tu byla vojenská průmyslová stáčírna minerálky, kde do úmoru pracovali francouzští zajatci. Minerálka putovala až do Afriky, protože se nekazila. Po válce místo dál pustlo. Znovu ožilo až v roce 1990, kdy svou stáčírnu spustily Karlovarské minerální vody. A obnovily i místní přirozený vývěr. Takže si tu každý může zdarma natočit pro svoji potřebu vynikající minerálku.
 

Minerálka bohatá na hořčík

Díky hadci, hornině, kterou se voda dere na povrch z hlubin, má pramen extrémně vysoký obsah hořčíku. Hadec pochází ze dna oceánu, který na tomto místě kdysi dávno býval. Minerální voda navíc prostupuje trhlinami v horninách a bere sebou hořčík a další prvky. Existuje jen málo míst, kde se hadec dostává na zemský povrch, svůj domov má až v zemském plášti. Hadcové těleso ve Slavkovském lese, které vystupuje na zemský povrch, je 30 kilometrů dlouhé a 8 kilometrů široké a sahá do pro nás neznámých hloubek.

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj