Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bouzov, hrad jako stvořený pro Šípkovou Růženku
Památky

#světovéČesko a Bouzov, hrad jako stvořený pro Šípkovou Růženku

 • Vydáno26. srpna 2020
Jako milovníci pohádek možná víte, že když Walt Disney hledal předlohu pro zámek Šípkové Růženky, vybral si bavorský zámek Neuschwanstein. Bylo to tím, že neznal náš hrad Bouzov: velkolepé krásné sídlo s vysokou věží, cimbuřím, střílnami, arkýři, chrliči, arkádovými ochozy či padacím mostem. Naštěstí naši filmaři o něm dobře ví, a tak se na Bouzově natáčel například seriál Arabela, prázdninová komedie Kopretiny pro zámeckou paní anebo pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Pohádkové hrady...

Bouzov
Neuschwanstein
Městečko Bouzov leží v severovýchodním výběžku Drahanské vrchoviny poblíž soutoku říčky Třebůvky a potoka Špránku. Na kopci nad ním se tyčí mohutný romantický hrad Bouzov.

Sice vypadá jako ze středověku, ale takovou podobu má jen něco málo přes sto let. První zmínka pochází už z roku 1317, kdy tu byl pánem Búz z Búzova. V řadě majitelů ale najdeme i významnější majitele, například markraběte Jošta nebo krále Jiřího z Poděbrad. O něm se říká, že se možná právě tady v roce 1420 narodil, ale nevíme to jistě: o titul rodného hradu se vedle Bouzova ucházejí také Poděbrady, Hořovice, Kunštát a Litice.
 

Jak se staví středověký hrad

Časté střídání majitelů skončilo v roce 1696: od té doby byly osudy hradu spojené s Řádem německých rytířů. Na své lepší časy si ale Bouzov musel ještě hodně dlouho počkat: rytíři využívali hlavně lesy, pivovar a palírnu, doly na železnou rudu, hamry a hospodářství s chovem ovcí a krav, samotný hrad podle dobových rytin a fotografií ještě v druhé polovině 19. století připomínal zříceninu. Teprve v roce 1895 se nový velmistr řádu Evžen Habsburský rozhodl proměnit ruinu v reprezentativní sídlo.

Projekt svěřil do rukou německého architekta Georga Josefa Hauberissera (1841–1922), který měl s historizujícími stavbami bohaté zkušenosti. V pouhých pětadvaceti letech se svým návrhem vyhrál soutěž o novou mnichovskou radnici, projektoval také kostely v Norimberku a dalších městech. Celá stavba přišla na 15 milionů rakouských korun a záhy po dokončení stavebních prací v roce 1912 rytíři zpřístupnili část hradu pro veřejnost. Vstupné bylo pouze symbolické a hrad už tehdy lákal spousty návštěvníků. Podobně jako Sovinec se i Bouzov stal řádovým muzeem, velmistr Evžen tu ale umístil především své soukromé sbírky obrazů a uměleckých předmětů.
 

Výzdoba hradu, park a ztracená rozhledna

Nejenom architektura, ale i výzdoba hradních interiérů je inspirovaná pozdní gotikou a ranou renesancí. Kromě znaků řádu na mnoha místech objevíte postavy patronů Řádu německých rytířů – Panny Marie, sv. Jiří a svaté Alžběty Durynské (1207–1231). Dcera uherského krále Ondřeje II. a sestřenice sv. Anežky České byla uherská princezna, která se provdala za durynského vévodu Ludvíka, brzy ovdověla a věnovala se péči o chudé a nemocné. Svatořečena byla již roku 1235.

Na ploše před hradem, kde se během přestavby skladovalo dřevo, vyráběly cihly a stály tu provizorní dílny, vznikl po dokončení oprav park. Podél cesty k hradu byla vysazena lipová alej, vznikla neobarokní kaple Panny Marie i několik staveb, které dnes už bohužel neexistují, od kuželny a střelnice až po dřevěnou rozhlednu zvanou Maxmiliánova varta na nedalekém kopci Bakule; zničena byla po druhé světové válce.
 

Prohlídky běžné i neobvyklé

Hlavní prohlídka interiérů s krásným Rytířským sálem, loveckou síní, zbrojnicí nebo novogotickou kaplí s náhrobními kameny středověkých řádových mistrů trvá přibližně hodinu, s dětmi se můžete vypravit do sklepení s princeznami, draky a dalšími pohádkovými postavami. Pokud se chcete na hrad podívat pořádně z výšky – a také vidět místo, odkud odletěli „létající“ švec Jíra s princeznou Jasněnkou – musíte si vybrat prohlídkový okruh Výstup na věž Hlásku; jiná trasa na věž a její ochoz zkrátka nevede.

Lákavé jsou i netradiční prohlídky hradních příkopů anebo speciální prohlídky míst, která nejsou zařazena v běžných okruzích: navštívit tak můžete například hospodářské zázemí hradu, místnosti, kde žilo služebnictvo, sklepy nebo půdy.
 

10 hradních a pohádkových zajímavostí

 • Přímo v Bouzově pod hradem najdete Areál historické zábavyobřím modelem Trojského koně, kde si vyzkoušíte střelbu z kuše či luku a další dobové zbraně. Na jižním okraji obce leží svah, kde si můžete zajezdit na minikárách.
 • Bouzova se dá podniknout výlet po modré značce údolím říčky Javoříčky do Javoříčka, obce vypálené těsně před koncem druhé světové války. Historii připomíná památník, naučná stezka a několik pomníků, o kousek dál pak leží Javoříčské jeskyně, skalní brána a Zkamenělý zámek.
 • Řád německých rytířů (přesněji Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě) byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 začal na pozvání českého krále Přemysla Otakara I. působit i v českých zemích, za první republiky řád rozvíjel obsáhlou vzdělávací a charitativní činnost. Dnes kromě České republiky působí na Slovensku, v Rakousku, ve Slovinsku a v Itálii.
 • V hradním příkopu na Bouzově rytíři chovali tři medvědy; jmenovali se Pätz, Mätz a Wamba. Řádu je věnoval následník trůnu František Ferdinand d’Este sídlící na Konopišti.
 • Romantický zámek Neuschwanstein zasazený v krásné krajině bavorských Alp nad městečkem Füssen má pověst nejromantičtějšího a nejpohádkovějšího zámku „šíleného krále“ Ludvíka II. (1845–1886). Stavěl se mezi lety 1868 a 1892, kombinuje několik slohů, od románského přes gotický až po byzantský, a krále stál šest milionů marek.
 • Král miloval opery Richarda Wagnera, sály Neuschwansteinu proto zdobí obrazy a umělecká výzdoba inspirovaná Wagnerovými díly.
 • Ludvík II. neměl rád jen středověk, ale i moderní vynálezy: Neuschwanstein proto měl centrální horkovzdušné vytápění, tekla tu horká a studená voda, toalety měly automatické splachování, král přivolával sloužící elektrickým zvonkem a v jedné z komnat měl dokonce telefon, jeden z prvních v celém Bavorsku.
 • Podivínský král stavěl zámek sám pro sebe; nepřijal tu ani jednu návštěvu a dokonce si přál, aby byl po jeho smrti zbořen. Nebyl totiž určen obyčejným lidem.
 • Nakonec si Ludvík II. svůj vysněný zámek příliš neužil a kvůli předčasné a dosud nevyjasněné smrti ve Starnberském jezeře ho ani neviděl v dnešní podobě.
 • Nejhezčí výhledy na Neuschwanstein i do okolí se nabízejí z mostu Marienbrϋcke, který vede nad hlubokou strží s vodopádem. Od zámku leží necelou čtvrthodinu chůze.
Muzeum Bouzov – historie a řemesla obce

Muzeum Bouzov – historie a řemesla obce

Posláním muzea je zachovat doklady o historii obce a řemeslech, která obyvatelé obce provozovali. Muzeum je umístěno ve dvoře Obecního úřadu v Bouzově.

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Další aktuality

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
Olomoucký kraj | Příroda

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky