Úvod > Co chcete dělat? > Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko
Památky

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.
Tento skalní útvar je součástí Národní přírodní rezervace Špraněk i stejnojmenné naučné stezky. Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko se vzácným rostlinstvem, které se zvedá do výšky 54 m nad hladinou potoka. Z vyhlídkové plošiny se zábradlím je pěkný pohled do údolí a po kraji. O pár metrů níže, ve výši 25 m je částěčně zřícená skalní brána, v jejíž stěně se nachází vchod do velké ponorné jeskyně.

Na vrcholu skaliska stávala v dávné minulosti tvrz Branky, nazývaná také hrad Špraněk. Založil ho roku 1313 brněnský sudí Dětřich ze Spran. Po jeho smrti roku 1355 hrad získal markrabě Jan Jindřich. To je také jediná výslovná zmínka o hradě. Roku 1398 markrabě Jošt zapsal Eduardovi z Kunštátu již jen panství a místo tvrze Špránek. Hrad tedy musel zpustnout po roce 1380 v době tzv. markraběcích válek, ozbrojených bojů mezi bratry Joštem, Jindřichem a Prokopem Lucemburskými. Dnes jsou patrné pouze zbytky příkopů a valů.

Zkamenělý zámek je přístupný po značených turistických značkách z Javoříčka, Kadeřína, Vojtěchova nebo Březiny. Ze Zkamenělého zámku je to jenom kousek po turistické stezce ke známým Javoříčským jeskyním.

Provozovatel

Zkamenělý zámek

Zkamenělý zámek
784 01 Litovel
Tel.:
+420 585 150 221
Email:
tic@litovel.eu
WWW:
www.litovel.eu
GPS:
49,667581 16,903798
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Valáškův Grunt

Restaurace Valáškův Grunt

Bouzov, Olomoucký kraj
Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Raková u Konice, Olomoucký kraj
Náš mlýn

Náš mlýn

Ochoz, Olomoucký kraj