ÚvodAktualityStudio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu
Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci mužete videt a slyšet Prahu
Kultura

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu

  • 29. května 2014
Krásná a odborně oceňovaná výstava Vivat Musica!, kterou Národní galerie v Praze pořádá u příležitosti Roku hudby, nabízí nejen pohled na zobrazení hudby ve výtvarném umění napříč stoletími, ale i prostor pro vlastní tvorbu, hru a kreativitu návštěvníků. Studio je velkorysým prostorem pro hru a kreativitu.

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet PrahuSpeciálně pro Studio Vivat Musica! připravil současný umělec Michal Kindernay Zvukovou mapu Prahy. Přikládáním kostek na označená místa mapy můžete slyšet jednotlivé zvuky, nebo autorské zvukové kompozice z těchto míst. Zvuky lze přehrávat přes sebe, kombinovat a vytvářet tak úplně nové zvukové skladby. Interaktivní zvukový objekt  využívá databázi nahrávek několika desítek českých i zahraničních umělců a poprvé umožní Prahu skrze mapu nejen vidět, ale i slyšet

Vstupní prostory do výstavy v respiriu 1. patra Veletržního paláce v Praze tvoří celkem pět interaktivních částí, kde autoři a tvůrci rozehrávají některá témata výstavy Vivat Musica!  ještě předtím, než  návštěvník do výstavy vstoupí. Prostor je tak jakousi evokací souvislostí vizuálního umění a hudby. Témata jednotlivých interaktivních částí pracují s vjemy, pocity a abstrakcí i  s příběhy:

Mýty, klišé, i pozoruhodné skutečnosti ze života geniálních hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka mohou zvídaní návštěvníci prozkoumat v kvízu, který doplňuje výběr třinácti portrétních plastik od různých sochařů ze sbírek  Národní galerie v Praze.

Hraví návštěvníci mohou vyzkoušet nástroj pod názvem „barevné klávesy“, který  umožňuje jak vlastní hru, tak zkoumání teorií o barevném slyšení, které bylo jedním ze zásadních témat avantgardy a abstrakce v 1. polovině 20. století. Co zahrají se na projekčním plátně objeví ve formě barev. Návštěvníci pak mohou vlastní zážitek konfrontovat s díly umělců Miroslava Ponce nebo Arne Hoška.

Téma další,  hudební partitury, otevírá tvořivý prostor pro neobvyklé pojetí „návodu“ nebo „záznamu“ k hudební skladbě. Tvořiví návštěvníci mohou využít přírodních i technických zvuků ve sluchátkách jako předlohy pro vlastní partituru a nebo se inspirovat zcela svou fantazií, či přímo ve výstavě, jejíž závěr ukazuje originály takovýchto neobvyklých partitur od více než dvaceti umělců posledních desetiletí. K inspiraci mohou posloužit také vybrané knihy. Vlastní kresby mohou vystavit na připraveném panelu.

Když návštěvník Studiem prochází podruhé,  při návratu z výstavy, může se oddat výtvarné hře nebo vlastní tvorbě již v přímém propojení s tím co viděl a prožil na výstavě. 

Národní galerie Praha dětem Zážitky

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha

Tutanchamon přichází do Prahy! Uvidíte jeho hrob a poklady

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukáže v Praze – Letňanech více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Do starého Egypta máte šanci nahlédnout od 7. prosince 2024 do 30. června 2025.
6. prosinec 2024 19:02
Kultura, Praha

Kde najdete nejhezčí náměstí v Praze? Poznejte je při vánočních trzích!

Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
6. prosinec 2024 15:55
Památky, Praha

Adrenalinové, bláznivé, bruslařské i hravé adventní tipy pro mladé

Adventní doba nemusí být nuda: vyzkoušejte adrenalin ve větrném tunelu pro indoor skydiving, svezte se na bobovce, vyzkoušejte virtuální parky, užijte si vánoční trhy, zabruslete si, nebo se nechte okouzlit světelnými parky. Tentokrát se portál Kudy z nudy zaměřil na tipy, pro mladé, stačí si vybrat a užít si čas s přáteli či partnerem/partnerkou.
6. prosinec 2024 14:35
Životní styl, Praha

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si i v roce 2024 Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
6. prosinec 2024 14:26
Památky, Praha

Pražská turistická tramvaj č. 42 jezdí celoročně

Prohlédněte si krásy hlavního města z okna historické tramvaje, na trase linky 42! Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví ve všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících. Na lince se střídají historické vozy, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a T3 z přelomu 50. a 60. let 20. století a kloubový vůz K2.
6. prosinec 2024 11:05
Zážitky, Praha