ÚvodAktualityZpívající lípa z Telecí bojuje za Česko ve stromové „Eurovizi“
Příroda

Zpívající lípa z Telecí bojuje za Česko ve stromové „Eurovizi“

  • 4. února 2022
Začíná soutěž Evropský strom roku, ve kterém během února statisíce fanoušků 16 zelených velikánů starého kontinentu vyberou ten nejzajímavější strom. Českou republiku v pořadí 12. ročníku reprezentuje sedmisetletá Zpívající lípa ze Svitavska. Strom, který roste v srdci CHKO Žďárské vrchy, se do celoevropského finále probojoval jako vítěz národního kola v loňském roce. Lípu spolu s dalšími finalisty mohou lidé podpořit až do půlnoci 28. února 2022. Vítěz bude vyhlášen 22. března na konferenci věnované stromům v Bruselu.

V soutěži, kterou do českých i mezinárodních vod rozšířila Nadace Partnerství, se mohutný 12metrový strom objevil už podruhé. Vloni lípa završila pomyslný kruh 20 let ankety Strom roku. Byla totiž nominována i do vůbec prvního celostátního ročníku, kde skončila  čtvrtá. Zpívající lípu nominovala za Základní a mateřskou školu Telecí její ředitelka Olga Kosíková se svými žáky. Děti i dospělí na podporu svého favorita uspořádali výstavu, koncert a zpívání u lípy, a dokonce jí natočili vlastní film.  Anketa

Zpívající lípa nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková, její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů. Její stáří je odhadováno na více jak 700 let.

strom rokuLípa velkolistá s přízvisky Lukásova nebo Zpívající, se tyčí do výšky 25 metrů. Ačkoliv je dutá, stále si udržuje vitalitu i původní korunu a kmen, snad i díky 36leté péči lipového „dvorního arboristy“ Martina Němce. Svůj název získala na základě místní pověsti, podle níž se v její dutině ukrýval na konci 17. století místní hospodář, někdy také stařeček či písmák, který v úkrytu stromu přepisoval bibli a žalmy. Náboženské texty totiž byly až do vydání tolerančního patentu nekatolíkům zabavovány. Stařeček si při transkripci prozpěvoval, byl ale hluchý a jeho hlas se nesl do noci tak daleko, že místní začali věřit, že zpívá sám strom.

Anketa Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou českou verzi. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol.

Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Od roku 2002, kdy se poprvé pořádala anketa Strom roku, se sešlo už více než tisíc návrhů. Poradíme vám, kde je najdete a jaké příběhy je provázejí. Stromem roku 2019 se stala Chudobínská borovice, která vyhrála i v anketě Evropský strom roku. Loni byla vítězkou roku 2020 jabloň kožená reneta z Machova. Novým vítězem 20. ročníku populární ankety pro rok 2021 se stala Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů.

Stromem roku 2021 je Zpívající lípa z Telecí

Stromem roku 2021 je Zpívající lípa z Telecí

Ve 20. ročníku populární ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězila Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů. Díky tomu se podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, který Nadace Partnerství rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a Stromy hrdiny.

Lucký vrch a Lukásova lípa Příroda

Lucký vrch a Lukásova lípa

Trasa celodenního pěšího výletu turistickou oblastí Českomoravské pomezí vede z Poličky až na Lucký vrch, který otvírá nádherné výhledy na Žďárské vrchy, které patří k nejzachovalejším přírodním územím u nás. Poté zamíříte do Telecího k pověstmi opředené Lukásově lípě.

Další aktuality

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Na sjezdovkách leží 45 – 105 cm sněhu a lyžuje se na 10 kilometrech upravených sjezdovek od modré po černou, pro lyžaře je k dispozici také zábavná snow fun zóna U Slona s tunely, klopenkami a terénními vlnami, snowparkem a špičkovou crossovou tratí. Večerní lyžování probíhá po celé jarní prázdniny vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hodin na sjezdovce Kamila. Večerní sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze si užijete ve středu, pátek a sobotu v čase 17:00 až 20:00 hodin. Mamutíkův skipark i lyžařská škola jsou otevřeny denně. Pro běžkaře je upraveno 39 kilometrů běžkařských tras. Přijeďte si užít zábavu nejen na sjezdovkách od rána do večera!
7. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 4. března 2025 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
2. březen 2025 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Poličská radnice opět ožívá – zve na besedy, prohlídky, dílny i výstavy

Poličská radnice se otevírá veřejnosti po dvouleté obnově, kdy prošla velkou rekonstrukcí zvenku, ale také uvnitř. Tento rok připravilo muzeum speciální program „Radnice ožívá“ s různorodou nabídkou pro všechny věkové kategorie. Během celé sezony 2025 zde můžete navštívit besedy, oživené prohlídky, kreativní dílny a workshopy, koncerty i výstavy.
1. březen 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 1. března 2025 v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
26. únor 2025 10:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem měsíce března, a to od soboty 1. 3. 2025. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
25. únor 2025 13:00
Památky, Pardubický kraj

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 22. února 2025.
18. únor 2025 6:00
Kultura, Pardubický kraj

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
13. únor 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Hamry, Studnice, Hlinsko – Blatno a Vortová. Už tento víkend, v sobotu 15. února 2025 si užijete maspustní rej s maškarami z Hamrů.
11. únor 2025 10:00
Kultura, Pardubický kraj