ÚvodAktualityLípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?
Příroda

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

  • 25. září 2021
Od roku 2002, kdy se poprvé pořádala anketa Strom roku, se sešlo už více než tisíc návrhů. Poradíme vám, kde je najdete a jaké příběhy je provázejí. Stromem roku 2019 se stala Chudobínská borovice, která vyhrála i v anketě Evropský strom roku. Loni byla vítězkou roku 2020 jabloň kožená reneta z Machova. Novým vítězem 20. ročníku populární ankety pro rok 2021 se stala Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů.
Zpívající lípa nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková, její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů. Její stáří je odhadováno na více jak 700 let.
 
Její přízvisko odkazuje k dobám husitským, působení Českých bratří a jejich pronásledování. Záznamy z období pronásledování tajných evangelíků vypovídají o tom, že si v dutině lípy bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Podle poznámek na deskách opisu přitom údajně spotřeboval 1204 lojových svíček.

V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je, a poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa. Odkaz lípy žije i dál. V roce 2000 byl vysazen první potomek Zpívající lípy, který pod stromem vyklíčil z lipového semínka. Od té doby byla zasazena dvacítka semenáčků a další jsou připraveny k výsadbě. Rostou u místní školy, v pražském arboretu potomků významných stromů na Vyšehradě, ale také v anglickém Bristolu i jinde. 

Jabloň u LidmanůVítězem loňského ročníku ankety Strom roku 2020 se stala jabloň u Lidmanů, kožená reneta zimní, již přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově na Broumovsku u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Jablečný štrúdl nebo staročeští rytíři z místního ovoce jsou důležitou součástí komunity a můžete si je vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.
 

Na celé čáře vedou většinou lípy

LípaVoňavé květy, půvabný tvar koruny i vlídný stín udělaly z lípy symbol ochrany, pomoci a lásky. Naši předkové odedávna věřili, že lípy dokážou odehnat zlé duchy a svou energií nás zbaví chmurných myšlenek, překvapovaly i svou mohutností a dlouhověkostí. Není proto náhoda, že mezi patnácti vítěznými stromy z let 2002–2016 přesvědčivě vedou – a to navzdory tomu, že z několika desítek druhů jsou v Česku původní jen dva, lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá. Ty ostatně vítězí i v anketě, a to v poměru 5:3.

Například o 800 let staré lípě z Lipky u Horního Bradla, vítězce ankety Strom roku 2016, se tvrdí, že pod ní tábořil Jan Žižka a později se tu zastavil i Jan Amos Komenský. Podobně slavná je Tatobitská lípa, Strom roku 2015, která zatím dosáhla nejlepšího výsledku v anketě Evropský strom roku – roku 2016 skončila stříbrná. Roku 2012 se o vítězství podělily lípy z Novodvorské aleje, které o něco dřív získaly titul Alej roku 2011. Symbolem odporu proti plánům těžit v Podještědí uran se stal Strom roku 2009, téměř tisíc let stará Kotelská lípa. O rok dříve v hlasování zvítězila lípa Jana Gurreho v zahradě kostela sv. Ducha s Loretou v jihočeském Římově. Dokonce si vysloužila zápis do Guinessovy knihy rekordů, když se do jejího dutého kmene vtěsnalo 51 lidí.

Mládětem v porovnání s ostatními je 150 let stará Stojanova lípa v Beňově, Strom roku 2007. Je pojmenovaná po arcibiskupovi Stojanovi, beňovském rodákovi, který se zasloužil o vznik poutních domů na Svatém Hostýně a Velehradě. O sto let starší je Strom roku 2006, lípa na hradě Sádek u Třebíče, a galerii vítězných lip uzavírá šestikmenná lípa ze Zámrsku poblíž Vysokého Mýta, Strom roku 2004.
 

Kde vítězily duby?

DubNež se lípa na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848 stala stromem Slovanů a tím i českým národním symbolem, dlouho stála bok po boku s dubem. Představovala vlídný prvek ženský, dub pak mužskou sílu – jenže když v době národního obrození začal být dub stále častěji spojován s Německem, Slované se semkli kolem lípy. Tak jako kdysi, vedle sebe a pospolu, rostou oba druhy vedle sebe v lipovo-dubové aleji v zahradách bývalého zámku ve Skaličce u Teplic nad Bečvou. V roce 2011 pro ni děti z místní základní školy nasbíraly téměř 13 tisíc hlasů.

Stromem roku 2013 se stal 150 let starý dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu, jehož kmen při povodni zastavil naplavený materiál valící se na vesnici a tak zachránil domy i lidské životy. Ještě o 250 let starší je Hromův dub na Olomoucku, který se díky svému vítězství coby Strom roku 2010 znovu stal oblíbeným výletním cílem.
 

Tis, jasan, buk a sedmihlavá saň z Opatovic

Opatovická boroviceCelkem čtyřikrát během patnácti let zatím lípy a duby předčily jiné stromy. Stromem roku 2014 se stala 250 let stará Opatovická borovice, dominanta zámeckého parku ve Velkých Opatovicích, která prý díky unikátnímu větvení vypadá jako sedmihlavá saň. Vítězství a titulu Strom roku 2005 se dočkal i pověstmi opředený a více než tisíc let starý Pernštejnský tis, jeden z nejstarších stromů u nás; roste na severním úbočí kopce, na němž se vypíná hrad Pernštejn. V roce 2003 v anketě zvítězil červenolistý buk u kostela sv. JakubaJihlavě a do rodiny "jiných" stromů patřil i historicky první vítěz celostátní ankety Strom roku, Popovský jasan. Roste na svazích Krušných hor v zaniklé vsi Popov nedaleko Jáchymova a k vítězství mu tehdy stačilo pouhých 444 hlasů. V porovnání s lípou z Lipky, která jich v roce 2016 posbírala 55 366 (byť břestovcům ve Smetanových sadechÚstí nad Labem stačilo ke zisku druhého místa 21 746 hlasů, tedy méně než polovina), je to zanedbatelné číslo. Zároveň ale názorně ukazuje, jakou popularitu anketa Strom roku během své existence získala a jak ji máme rádi.

 

Anketa strom roku pokračuje

Strom dubVítězná lípa završila pomyslný kruh 20 let ankety Strom roku. Byla totiž nominována i do vůbec prvního celostátního ročníku, kde skončila čtvrtá. Spolu s letošním prvenstvím si odnáší i poukaz na odborné ošetření od firmy PROSTROM Bohemia a účast v zimním mezinárodním kole, kde bude soupeřit o titul Evropský strom roku.

Od 23. října 2021 bude zároveň spuštěna nominace do nového ročníku ankety Strom roku. Nominujte na www.stromroku.cz a proměňte svůj strom života ve Strom roku!
Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu Příroda

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Stojanova lípa v Beňově Příroda

Stojanova lípa v Beňově

Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů v Hostýně a na Velehradě.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech Příroda

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Popovský jasan u Jáchymova Příroda

Popovský jasan u Jáchymova

Památný Popovský jasan je jedním z největších jasanů v republice. Roste na svazích Krušných hor na místě bývalé vesnice Popov u Jáchymova.

Žižkův dub v Borohrádku Příroda

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Šestikmenná lípa v Zámrsku Příroda

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče Příroda

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou Příroda

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích Příroda

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

V památkově chráněném zámeckém parku v obci Kvasice na Kroměřížsku roste zhruba 230 let starý ořešák. Zvažuje se také vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala. Strom získal ocenění Strom roku 2017.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Tisíciletá lípa v Tatobitech Příroda

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín Příroda

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci Příroda

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Bratřejovská planá hrušeň Příroda

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.

Novodvorská alej v Moravském krasu Příroda

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Pernštejnský tis Příroda

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Strom svatebčanů v Terezině údolí Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Lípa na Lipce u Horního Bradla Příroda

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Jabloň u Lidmanů Příroda

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u hospůdky U Lidmanů tiše sleduje příběhy místních lidí. V létě jim poskytuje stín a na podzim plody. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.

Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Třísovská lípa v Holubově Příroda

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský Příroda

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost – stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Pod skálou – Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě Příroda

Pod skálou – Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Přírodní památka Pod skálou – Mladějovské tisy se nachází na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) a je součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku Příroda

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Les, kde neroste nic kromě jedovatého tisu. Takové místo se nachází v přírodní rezervaci V Horách, nedaleko Zbirohu. V unikátním tisovém lese roste na jednom místě přibližně 3300 tisů, co je asi třetina z celkového počtu tisů v České republice.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci Příroda

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné Příroda

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku Příroda

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Lípa Jana Gurreho v Římově Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze Příroda

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Další aktuality

Pohleďte na svět z výšky: tipy na královny mezi rozhlednami

Shlédněte na svět svrchu a poznejte ho tak, jak jej vidí ptáci! Jestliže netrpíte závratí, vyšplhejte na vrchol některé z deseti rozhleden, které jsou považovány za královny mezi rozhlednami – ať už svým vzhledem nebo výhledem, který poskytují. Vyrazte nahoru a užijte si pohled na malebnou českou krajinu!
24. květen 2024 13:00
Příroda

Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet

Kam vyrazit na výlet do přírody a poznat malebnou českou krajinu? V Česku najdete nepřeberné množství zábavných i poznávacích tras pro malé i velké milovníky pohybu. Ideální pěší výlet je pro každého jiný, ale společným synonymem je krása české krajiny. Pojeďte s námi na výlet, doporučíme vám osvědčená výletní místa.
24. květen 2024 12:00
Příroda

Objevujte bezpečné cesty rašeliništi

Existují místa, kde není radno scházet z vyznačené stezky, a to nejen proto, že vám hrozí pokuty od strážců národních parků. Rašeliniště jsou unikátním a člověkem málo zasaženým koutem přírody. Vydejte se na několik dosud dochovaných rašelinišť a poznejte divokou krásu přírody. Nejlepší je na rašeliniště vyrazit po dešti – když nebe naděluje zemi bohaté strážky, jsou rašeliniště ve skvělé kondici.
24. květen 2024 8:00
Příroda

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Tipy na místa, kde kvetou divoké orchideje

Věděli jste, že v české přírodě najdeme na 70 druhů divokých orchidejí? Patří k nim například prstnatec májový, vstavače (mužský, vojenský, bahenní, nachový…), střevíčník pantoflíček, bradáček vejčitý, vemeníček zelený, kruštík bahenní, pětiprstka žežulník a další. Všechny tyto rostliny právě v těchto dnech kvetou a můžete se s nimi setkat na mnoha místech republiky, většinou na zvláště chráněných místech. Kam se za našimi orchidejemi vydat, vám rádi poradíme. Zároveň vás však prosíme, abyste se na uvedených lokalitách chovali k rostlinkám ohleduplně. Pro nenechavce máme důležitou zprávu: orchideje nelze přesadit jinam. Jsou vázány na konkrétní místo a jinde by uhynuly.
23. květen 2024 16:00
Příroda

Oslavte Evropský den chráněných území pěkným výletem

Evropský den chráněných území, který připadá na 24. 5., má připomenout, co, jak a proč chráníme. Je také připomenutím počátku historie evropských národních parků (první NP v Evropě vznikl roku1909). Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků. Udělejte si v tento den pěkný výlet na některé z chráněných území či národního parku České republiky – vydat se můžete například do Beskyd, Českého lesa, Žďárských vrchů, Jizerských hor, Krkonoš, Šumavu, České Švýcarsko, Podyjí a na další místa.
23. květen 2024 13:00
Příroda

Pět míst, kde si užijete safari v Česku

Budete se divit, ale safari už dávno není jen výsadou Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Na safari se můžete vypravit do mnohých dalších zoologických zahrad po celé České republice – například do Olomouce, Chomutova, Ostravy i Brna. Pojďte s námi na výpravu za krásnými zvířaty do safari výběhů!
23. květen 2024 8:00
Příroda

Světový den želv a tipy na želví výlety

Každoročně 23. května mají svátek všechny želvy na celém světě: je totiž Světový den želv. Ve společnosti starobylých plazů můžete slavit v našich zoologických zahradách a na dalších místech.
23. květen 2024 7:00
Příroda

Kde si užít nejkrásnější západy slunce? Udělejte si romantický večer!

Patříte spíše k sovám než ke skřivanům? Pak právě pro vás máme skvělé nápady na netradiční výlet – vyrazte s přáteli či se svou láskou na krásná místa, kde budete moci pozorovat západ slunce. Každodenní přírodní divadlo má své kouzlo v každé roční době, ale nyní, když jsou dny téměř nejdelší v roce a večery bývají příjemně vlahé, se bude jistě jednat o mimořádný zážitek. Vyrazte za posledními paprsky Slunce na kopce, vršky a vrchy a nezapomeňte si s sebou foťák. Stmívání nad krajinou je totiž velmi fotogenické.
22. květen 2024 19:00
Příroda