Úvod > Aktuality > Slovácký rok v Kyjově začíná již zítra!
Slovácký rok v Kyjově začíná již zítra!
"> "> "> "> ">

Slovácký rok v Kyjově začíná již zítra!

Vydáno 14. srpna 2019 Kultura
Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a přiláká od 15. do 18. srpna 2019 do malého města na Slovácku desetitisíce návštěvníků. Připraveno je 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech bude účinkovat více než 4000 lidí, mimo to projde městem 3500 krojovaných na slavnostním průvodu. Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí.
Kyjov mládenci v KrojíchKyjov se připravuje na více než 30 tisíc návštěvníků, kteří by od 15. do 18. srpna mohli zavítat na jubilejní 20. ročník folklorního festivalu Slovácký rok. Nejstarší národopisná slavnost u nás, pořádaná jednou za čtyři roky, aspiruje na největší událost tohoto žánru v letošním roce.

V tradičním programovém schématu nechybí symbolické zahájení slavností stavěním máje na kyjovském náměstí (16. 8. od 17:00 do 19:00 Masarykovo náměstí), klenotnicový pořad, přehlídka krojů, komponované programy tanečních souborů, dětských souborů, pěveckých sborů i muzik a také celovečerní pořad zaměřený na zvykosloví.

KrojePomyslným vrcholem slavností je nedělní Jízda králů. V nedělním odpoledním a večerním programu dostanou prostor také hosté z jiných regionů. Tento programový blok vyvrcholí společným koncertem dvou věhlasných těles: bratislavského Sluku a VUS Ondráš z Brna. Více prostoru bude letos věnováno volným zábavám a vystoupením na scénách v městském parku, v nově rekonstruovaném areálu před Klvaňovým gymnáziem a na náměstí. Připraveno je také několik interaktivních programů pro děti. Na své si přijdou i milovníci vína, regionální gastronomie a tradičních řemesel.

Mezi novinky letošního ročníku patří stanové městečko s kapacitou až 2000 osob, které má pomoci přilákat více návštěvníků na celý prodloužený víkend. Organizátoři připravili také dvě nové gastronomické zóny s nabídkou regionálních produktů a kulinářských specialit a smart zónu, ve které bude možné připojit se k wifi, dobít elektroniku nebo pořídit originální foto.
 

Kyjovské kroje a jízda králů

KrojKyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů (17. 8. 15:00 - 17:00, Komenského ulice - Masarykovo náměstí). Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.

Kyjov jízda králůJízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne, v 10:30 hodin. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.
 

Víno a dobroty ze Slovácka

Vinaři SlováckoVe stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.
 
Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě (18. 8. v 8:30-11:30, městský park) s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec (16. - 18. 8. Náměstí Hrdinů), kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. Celofestivalová vstupenka stojí 600 korun, jednodenní pak 350 Kč.
Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

Slovácký rok v Kyjově 2021

12.8.
15.8.
Slovácký rok v Kyjově 2021

Nejstarší národopisný festival v České republice má v Kyjově tradici od roku 1921. Nejvýznamnější národopisná slavnost přivádí do srdce Slovácka tisíce příznivců národopisu z České republiky i ze zahraničí. Festivalu se účastní desítky národopisných souborů a muzik z Kyjova i širokého okolí.

Další aktuality

25.9.
2020
Na Pohansku se přeneste do doby Velké Moravy

Na Pohansku se přeneste do doby Velké Moravy

Jižní Morava | Památky
18.9.
2020
Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Jižní Morava | Gurmánská turistika
17.9.
2020
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jižní Morava | Gurmánská turistika
16.9.
2020
Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Jižní Morava | Příroda