ÚvodAktualitySlovácký rok po čtyřech letech opět roztančí a rozezpívá Kyjov
Zdroj foto: FB Slovácký rok v Kyjově
Kultura

Slovácký rok po čtyřech letech opět roztančí a rozezpívá Kyjov

  • 8. srpna 2023
Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a právě letos opět promění Kyjov v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí. Přehlídce lidových zvyků s věhlasnou Jízdou králů a několika tisíci krojovaných budou patřit dny od 10. do 13. srpna 2023.
slovácký rokKyjov se připravuje na více než 30 tisíc návštěvníků, kteří by od 10. do 13. srpna mohli zavítat na jedenadvacetiletý ročník folklorního festivalu Slovácký rok. Nejstarší národopisná slavnost u nás, pořádaná jednou za čtyři roky, aspiruje na největší událost tohoto žánru v letošním roce.

V tradičním programovém schématu nechybí symbolické zahájení slavností stavěním máje na kyjovském náměstí (11. 8. od 17:00 do 19:00, Masarykovo náměstí), přehlídka krojů, komponované programy tanečních souborů, pěveckých sborů i muzik, kreativní a výtvarné dílny, a také celovečerní pořad zaměřený na zvykosloví. Nebude chybět ani jarmark s lidovými a řemeslnými výrobky a tradičním občerstvením.

slovácký rokV sobotu čeká návštěvníky mnoho zajímavých pořadů – jedním z nich bude například "Jak šel čas aneb co kolébka přinese, hrob odnese" - přehlídka lidových oděvů z oblastí kyjovského Dolňácka, Vracova a Hanáckého Slovácka, udílení titulů "Mistr tradiční rukodělné výroby" Jihomoravského kraje nebo výprava za taji textů lidových písní v rámci pořadu "Hlubiny lidové písně nesmírné". Areál bývalé mlékárny vedle letního kina nabídne pořad mužských a ženských sborů "Lepší tolar šenkýřovi, nežli grejcar dochtorovi".

Pomyslným vrcholem slavností je nedělní Jízda králů (13. 8. od 10:30 do 14:30). V nedělním odpoledním a večerním programu dostanou prostor také taneční variace na verbuňk, proběhne kácení máje a večer od 20:00 zahrají Cigánski Diabli před radnicí na Masarykově náměstí. K věhlasné kapele se navíc připojí kyjovští muzikanti!
 

Kyjovské kroje a jízda králů

slovácký rokKyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 3000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů (12. 8. 15:00 – 17:00, Komenského ulice – Masarykovo náměstí). Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé ze 46 obcí regionu. Průvod projde za doprovodu dechových a cimbálových muzik nazdobeným městem Kyjovem od vlakového nádraží Komenského třídou na Masarykovo náměstí.

jízda králů kyjovJízda ze Skoronic u Kyjova přijede cvalem na kyjovské náměstí v neděli 13. 8. dopoledne, v 10:30 hodin. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovodí 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prožene 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.
 

Víno a dobroty ze Slovácka

Vinaři SlováckoJednadvacátý ročník Slováckého roku nabídne návštěvníkům kromě festivalových stálic také několik novinek. Jednou z nich je využití areálu bývalé mlékárny, ve kterém vznikne multifunkční festivalová zóna nazvaná Městečko kyjovských vinařů. Návštěvníci se mohou těšit na prezentaci osmi rodinných vinařství převážně z Kyjova s bohatým programem a nabídkou občerstvení.
 
Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě (13. 8. v 8:30-11:30, městský park) s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec (12.-13.8. Náměstí Hrdinů), kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. Kromě tradičních regionálních specialit jako jsou laty nebo béleše bude k ochutnání kulinářské umění z celého světa, od italské kuchyně po asijské ryby. Celofestivalová vstupenka stojí 850 korun.
Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Sklepní uličky v Kyjově Památky

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Další aktuality

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Za hudbou i zábavou se vydejte na Kytarový festival do Mikulova

Kytarový festival Mikulov patří přes tři desetiletí k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru. Také jeho letošní 36. ročník probíhá od 7. do 13. července 2024 tak jako v minulých letech formou přednášek, seminářů, výstav a výuky v mistrovských třídách. Nedílnou součástí festivalu je opět řada odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost. Hlavním cílem festivalu je představit domácímu i zahraničnímu publiku špičkové osobnosti světa klasické kytary a zprostředkovat naší odborné i laické veřejnosti nejnovější informace z oblasti tvorby a interpretace kytarové hudby.
8. červenec 2024 11:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Lednicko – valtický areál: tipy pro letní dovolenou za kulturou a vínem na jižní Moravě

Láká vás dovolená, na níž můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň nepohrdnete ani sklenkou lahodného vína? Pak je pro vás Lednicko – valtický areál ideálním tipem, kde si můžete užívat krásné letní dny. A Kudy z nudy vám poradíme, kde vás čekají ty nejlepší zážitky!
7. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
7. červenec 2024 9:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Unikátní technická památka Baťův kanál opět láká letní turisty

Baťův kanál je fenoménem cestovního ruchu v České republice, ale také jedním z česko-slovenských turistických produktů. Protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do města Skalice v Trnavském kraji. Tato umělá vodní cesta, která před 2. světovou válkou sloužila k dopravě lignitu do Baťových závodů je už více než 20 let vyhledávaným cílem mnoha turistů. Na trase kanálu se nachází celkem 13 plavebních komor a většina z nich je původní.
7. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj