Úvod > Aktuality > Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!
Památky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

  • Vydáno1. prosince 2023
Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
bitva tří císařůOd doby, kdy se pod kopcem Santonem odehrála bitva tří císařů, uplynulo již 218 let. U Slavkova se tehdy střetli francouzský císař Napoleon I., car Alexandr I. a rakouský císař František I. Prvním poraženým byl car Alexandr I., který poté i se svou armádou opustil střední Evropu. Francie s Rakouskem pokračovala v boji, ale nakonec Napoleon s Františkem I. uzavřeli příměří a podepsali mírovou smlouvu v Bratislavě. Sám Napoleon považoval bitvu u Slavkova za své nejlepší vítězství vůbec.

Tak, jako každý rok i letos připravuje Projekt Austerlitz 218. výročí bitvy u Slavkova, bitvy tří císařů – Austerlitz 2023, které proběhne ve dnech 1. – 3. prosince 2023. Předpokládá rekordní účast přibližně 1200 účastníků z 15 zemí světa (ze zřejmého důvodu od loňského roku bez Ruska), 60 koní, 15 děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci v Kučerově (29. listopadu), ohně na Žuráni (1. prosince), rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné (2. prosince) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (3. prosince).
 

Austerlitz 2023: porážka Koalice u Telnice a film Napoleon

Bitva tří císařůProjekt Austerlitz 2023 je hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě. Připomínka výročí bitvy u Slavkova však není oslavou Napoleona, či jeho vítězství a už vůbec ne oslavou bitvy, či války jako takové. Austerlitz má za cíl zajímavou formou připomenout a podpořit poznávání historických událostí a okolností, které zásadním způsobem ovlivnily Evropu. Zároveň je ideální příležitostí pro setkávání milovníků historie, ale také všech, kteří si rádi zpestří víkend netradičním zážitkem.

Hlavní bitva věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti v sobotu 2. prosince 2023 od 14:00 hodin. V poli pod Santonem nedaleko Tvarožné se utká pěchota – na Napoleonově straně v převážně modrých uniformách, včetně polských, vyzbrojená 380 puškami; na rusko-rakouské straně v převážně zelených a bílých uniformách, vyzbrojená 370 puškami; početnější rusko-rakouské dělostřelectvo nasadí osm hlavní, francouzské dělostřelectvo pět; a zúčastní se také na tři desítky jezdců na každé straně. Roli Napoleona opět přijal americký historik, herec, a také veterán armády Spojených států, účastník mise v Bosně, Mark Schneider. Nezpochybnitelně nejpřesvědčivější představitel francouzského císaře, který kdy u Slavkova uniformu obléká.

NapoleonInspirací pro letošní scénář není nic jiného než jeden z trailerů nového filmu režiséra Ridley Scotta "Napoleon". Ten bude mít premiéru deset dnů před vzpomínkovou akcí Austerlitz 2023. Režisér si ze slavné bitvy vybral legendu o rozstříleném ledu a zpracoval ji po svém. Historikové a milovníci historie Projektu Austerlitz se legendě věnovat nebudou a divákům předvedou (v rámci svých možností) útok Napoleonových hlavních sil do týlu koaličního levého křídla v prostoru Telnice. Pod Santonem to nebude poprvé, ale ukázku letos připravují v neotřelém směru. Na rozdíl od Joaquina Phoenixe v roli filmového Napoleona také nebude zdejší jednotky svým hlasem ovládat Mark Schneider. Tak totiž, a málokoho to překvapí, armády v poli opravdu nefungují. Generálem vydané rozkazy jsou předávány pobočníky a vydávány důstojníkům, kteří uvádějí své jednotky do pohybu předepsanými povely. Jednotnost provedení a mechanická soudržnost tvaru – to jsou prostředky, které ve své době dovolovaly maximálně efektivní využití tehdejších zbraní. A to je také hlavní téma slavkovské ukázky. Po skončení bitvy se vám zúčastněné jednotky představí při závěrečném slavnostním defilé. Ukázku bude komentoval osvědčená komentátorská dvojice Leonid Křížek (účastník prvních akcí u Tvarožné již v 70. letech 20. století) a Jiří Kučera.
 

Pietní akce u Mohyly míru

mohyla míruVyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru v neděli 3. prosince v poledne. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Bylo to místo nejprudších bojů z 2. prosince 1805. Uvnitř Mohyly míru je kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s.

Další aktuality

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Jihomoravský kraj | Památky

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Novinkou letošního roku je pódium s kulturním programem. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do 8. ledna 2023.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky