Úvod > Aktuality > Slavkovské bojiště opět místem činu!
Slavkovské bojiště opět místem činu!
"> "> "> ">
Památky

Slavkovské bojiště opět místem činu!

  • Vydáno29. listopadu 2019
S datem 2. prosince 1805 je spojena jedna z nejvýznamnějších událostí napoleonských dob. Že nevíte jaká? Zavítejte s portálem Kudy z nudy na rekonstrukci bitvy u Slavkova a připomeňte si tak významnou událost evropské historie.
bitva tří císařůOd doby, kdy se pod kopcem Santonem odehrála bitva tří císařů, uplynulo již 214 let. U Slavkova se tehdy střetli francouzský císař Napoleon I., car Alexandr I. a rakouský císař František I. Prvním poraženým byl car Alexandr I., který poté i se svou armádou opustil střední Evropu.

Francie s Rakouskem pokračovala v boji, ale nakonec Napoleon s Františkem I. uzavřeli příměří a podepsali mírovou smlouvu v Bratislavě. Sám Napoleon považoval bitvu u Slavkova za své nejlepší vítězství vůbec.
 

Austerlitz 2019 – tisíc vojáků, šedesát koní a patnáct děl

Bitva tří císařůProjekt Austerlitz 2019 je hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě. Připomínka výročí bitvy u Slavkova však není oslavou Napoleona, či jeho vítězství a už vůbec ne oslavou bitvy, či války jako takové. Austerlitz má za cíl zajímavou formou připomenout a podpořit poznávání historických událostí a okolností, které zásadním způsobem ovlivnily Evropu. Zároveň je ideální příležitostí pro setkávání milovníků historie, ale také všech, kteří si rádi zpestří víkend netradičním zážitkem.

NapoleonHlavní bitva věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti v sobotu 30. listopadu 2019 od 14:00 hodin. Pod Santonem u obce Tvarožná se v bitevní vřavě utká cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář "letošní bitvy" bude pokračováním ukázky z roku 2018: poté, kdy jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru, a poté, kdy na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské zálohy porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu, jsou u Telnice koaliční jednotky napadeny z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín. Císaře Francouzů a krále Itálie Napoleona I. bude představovat pan Mark Schneider z Williamsburgu ve Virginii (USA), který byl Napoleonem akcí Austerlitz 2005, 2007, 2008, a 2011, a 2013-2018.

mohyla míruVyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Uvnitř Mohyly míru je kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. U památníku budete moci od 12 hodin zhlédnout tradiční pietní akt k uctění padlých a lampiónový průvod.
 

Jak se dostat k bitvě? Nejlépe autobusem!

NapoleonOrganizátoři akce doporučují dopravu na akci kyvadlovým autobusem, návštěvníci se tak vyhnou problémům s parkováním. Kyvadlová doprava bude zajištěna po celou dobu trvání akce z Brnana Rohlenku, která se nachází přibližně 500 m od místa konání akce, a zpět. Autobusy linky 702 budou v ulici Úzká (u OC TESCO) řazeny podle potřeby od 10:30 do 13:30. Zpět pak budou autobusy odjíždět v čase od 15:00 – 16:30.

Po dvaceti minutách pak bude také vyjíždět spoj 601 směr Slavkov u Brna od 11:20 do 16:40 , linka pojede po trase Brno – Slavkov u Brna – Jiříkovice, motorest Rohlenka (Austerlitz). Odjezdy ze Slavkova u Brna, aut. st. budou v časech 11:24, 11:54, 12:24, 12:54, 13:14 a 13:24. Pro odvoz cestujících z ohňostroje ve Slavkově bude v případě potřeby posílen spoj linky 106 s odjezdem ve 21:22 ze Slavkova u Brna do Brna. Jízdné bude v autobusech stát 27 korun.
Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Dupot koní, výstřely z děl a stovky vojáků z celé Evropy. Jihomoravský Slavkov se koncem listopadu a začátkem prosince 2019 promění v bitevní pole a připomene návštěvníkům důležité okamžiky proslulé bitvy Tří císařů. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy Tří císařů (12:00).

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 214 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2019.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Slavkovský zámek ožije speciálními prohlídkami

Slavkovský zámek ožije speciálními prohlídkami

Naplánujte si víkendový výlet do Slavkova u Brna! Čekají vás zde zámecké trhy, neobvyklé kostýmované prohlídky a prohlídky zámeckých krovů a půdy. Zámek Slavkov v sobotu 30. května během Dnů Slavkova nabídne originální zážitky v podobě prohlídek zámku s kostýmovaným průvodcem občanského sdružení Per Vobis.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika