Úvod > Aktuality > Řezbáři se sjedou do Zlatých hor
Řezbáři se sjedou do Zlatých hor
">
Kultura

Řezbáři se sjedou do Zlatých hor

  • Vydáno12. srpna 2011
Do Zlatých Hor na Jesenicku zavítá více než 20 řezbářů ze 4 zemí na letošní 7. ročník sympozia Zlatá hoblina, které chce lidem ukázat tradici řezbářství a tradiční řemesla.
V parku u sanatoria budou vytvořeny sochy o velikosti kolem dvou metrů. Do Zlatých Hor letos zamíří 22 řezbářů z Mexika, Polska, Slovenska a Česka. Pro jejich tvorbu jsou připraveny kmeny lip a topolů. Doplní je také malíři a keramici. Řezbářské sympozium bude probíhat od 13. do 21. srpna 2011.

Zhruba polovina z nich bude pracovat na zadané téma, sochy se poté objeví například na jesenických stezkách, v penzionech či v soukromých sbírkách. Jedna ze soch vytvořená na zakázku poputuje do slovenských Tater. Některá z děl poté zůstanou i v prostorách sanatoria. Postupné vznikání soch, které umělci tvoří pod širým nebem, mohou během příštího týdne sledovat i návštěvníci. Řezbářský plenér je otevřen i veřejnosti.

Na konci srpna se podobné setkání umělců uskuteční také v Loučné nad Desnou na Šumpersku.
Městské muzeum Zlaté Hory

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.