Úvod > Aktuality > Jaro probouzí památky Zlínského kraje
Zámek ve Vizovicích
Památky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

  • Vydáno16. března 2023
Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Květná zahrada v Kroměříži je otevřena téměř celoročně. Vybírat můžete ze tří prohlídkových okruhů, z toho dva jsou s průvodcem. Od konce května bude v Palmovém skleníku v zahradě k vidění panelová výstava Zahrady a zahradníci Harrachů. Připravují se i tradiční koncerty ve Velkém skleníku či Rotundě.

Výročí 25 let zapsání na Seznam UNESCO oslaví slavnostním otevřením obnovené kolonády a komentovanými prohlídkami v pátek 26. května 2023. A Květná zahrada se se svým programem zapojí i do Víkendu otevřených zahrad.

V červnu a červenci do zahrady zamíří festival Hudba v zahradách a zámku, který se koná již po 24. V jeho rámci je připraven i program pro děti – hudební pásmo s pohádkovými melodiemi.

Chybět nebudou ani vinařské slavnosti a adventní program v Květné zahradě.
 

Novinky na hradu Buchlov

Jihovýchodní křídlo hradu Buchlova překvapí příchozí novou šindelovou střechou. Modřínové dřevo na šindel pochází z Valašska, z východních Čech a ze Slovenska. Šindel se vyráběl ručně a na hospodářské objekty hradu, včetně Andělky a přístavku, bylo použito téměř 60 000 kusů štípaného šindele. Celková cena za opravu střechy se vyšplhala přes 18 mil. Kč.

Návštěvníci hradu mohou vybírat ze tří prohlídkových okruhů (+ dětský okruh na objednávku). Na prohlídkovou trasu se po restaurování vrátil globus hvězdné oblohy, zhotovený v roce 1640 v Amsterodamu. Restaurování umožnilo prozkoumat vnitřní strukturu a techniku zhotovení glóbu. Konstrukce byla vytvořena zkašírováním několika papírových vrstev. Jednu z vrstev tvoří třeba listy starého tisku se zeměpisnou tematikou, jeho titul se bohužel nepodařilo identifikovat. Hrad Buchlov i letos připraví oblíbené kulturní akce, jako jsou Velikonoce, noční prohlídky nebo Štěpánská na konci roku.
 

Výstava, písně a další akce na zámku v Buchlovicích

Zámek Buchlovice se otevřel veřejnosti již od 1. března. Interiéry jsou otevřeny vždy o víkendech a zámecký park je přístupný denně. I se sníženým příspěvkem na běžnou údržbu byla v roce 2022 dokončena zkušební rekonstrukce na lícových stranách u pěti polí ohradní zdi zámku a podařilo se také obnovit část zídek na čestném nádvoří a u hlavní zámecké budovy. Nemalé finanční prostředky byly  vynaloženy k dostavbě dvou úseků zřícených cihelných ohradních zdí v parku. V opravách ohradních zdí bude provozovatel nadále pokračovat, vše bude záviset na financích. 

Pozornému návštěvníkovi jistě neunikne, že byla rehabilitována a kovářsky restaurována hlavní zámecká brána, která svým zářícím zlaceným listovím akcentuje vstup do zámeckého areálu. Přiléhající branka a mřížka se obnovy dočkají snad v letošním roce.

Návštěvníci zámku se mohou těšit na tradiční zámecké akce, jako jsou Velikonoce s výstavou tulipánů, Kosecké písně, Víkend otevřených zahrad, výstavu růží, festival česneku či Hradozámeckou noc.
 

Na piknik do Vizovic

Zámek ve Vizovicích otevírá v sobotu 1. dubna 2022. Návštěvníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů a ti nároční mohou zvolit individuální prohlídku, kterou si musí dopředu objednat. V loňském roce mohli návštěvníci živě sledovat práci odborníků při restaurování kachlových kamen, v letošní sezóně již budou obdivovat výsledek restaurování.

K drobným změnám v instalacích dochází i v tomto roce, např. se na trasu vrací dva čerstvě restaurované obrazy. Mimořádná akce se chystá na konec května, budou představeny všechny předměty, které byly, díky štědrým donátorům, během posledních 12 let na zámku restaurovány.

O své nepřijdou ani milovníci tematických prohlídek Panská služba, žádný med, která je na programu 18. června. 23. července bude zámecké zahrada opět dějištěm Piknikového dne, kdy nebude chybět hudba, sport a skvělá zábava. A s hudbou je spojena i Hradozámecká noc. Závěr sezóny zpestří strašidelné prohlídky a konec roku by už ani nemohl být bez výstavy betlémů v zámecké kapli.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura