Úvod > Aktuality > Projeďte se na kole podél železné opony
Projedte se na kole podél železné opony
Letní sporty

Projeďte se na kole podél železné opony

  • Vydáno13. června 2014
Právě 25 let od pádu železné opony se bývalá zóna smrti mění v jeden z nejzajímavějších cykloturistických produktů Evropy. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Českem od letošního června vede již zcela proznačená trasa od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Stezka železné oponyOtevření dálkové trasy EuroVelo 13 – Stezka železné opony v Česku je zároveň oslavou 25. výročí pádu železné opony v Evropě. Jedná se o první ze čtyř těchto mezinárodních tras, která je kompletně proznačena a vybavena na celkem 866 km mezi jihomoravskou Břeclaví a západočeskou Aší.

Trasa je značena mezinárodním logem EuroVelo 13 s názvem Stezka železné opony jak na území všech čtyř našich krajů (Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského), tak u sousedů v Bavorsku, Horním a Dolním Rakousku.

StezkaBěhem putování po stezce můžete navštívit některá místa a muzea spojené s tematikou železné opony, jako jsou památník obětem opony Svatý Kříž na Chebsku, bývalou rotu pohraniční stráže ve Slatině, Muzeum železné opony v Rozvadově, privátní zachovalý úsek drátů na Bučině, bývalé rozdělené nádraží Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein nebo Skanzen ochrany státní hranice a železné opony v Nových Hradech na Českobudějovicku. Historii železné opony dokumentuje také muzeum ve Valticích zřízené v budově bývalé celnice. Díky evropským přeshraničním projektům byla celá trasa projektu nejen kompletně proznačena, ale byly instalovány info panely a odpočívky, v Plzeňském kraji připomínající protitankové zátarasy anebo sada vícejazyčných informačních materiálů o této evropské trase.

Spojení turistiky a historie nabízí i díky mobilní aplikace Místa Paměti národa neziskové organizace Post Bellum. Díky mezinárodnímu projektu vzniklo 226 příběhů o převaděčích, agentech, útěkářích, vysídlencích, ale i pohraničnících a obyvatelích žijících na opačné straně hranice, které se odehrávají na takřka 180 místech podél železné opony v Česku i zahraničí. Majitelé chytrých telefonů si je mohou přečíst a poslechnout ve svých telefonech zcela zdrama.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Muzeum železné opony Valtice

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené se železnou oponou.

Muzeum železné opony v Rozvadově

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.
Letní sporty

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
Letní sporty

100 tipů na cyklovýlety – nenáročné projížďky i dálkové cyklotrasy

Poznáváte rádi krajinu, různé zajímavosti a přírodu ze sedla kola? Ideální je zamířit na kole mimo město a užít si nerušenou vyjížďku. Využijte příznivé počasí a naplánujte si hezký cyklovýlet. Máme pro vás tipy na nenáročné projížďky okolo vodních toků, krásnou přírodou nebo náročnějším terénem po singltrekových stezkách. Stačí se jen vyhoupnout do sedla a užít si radost z pohybu.
Letní sporty

Tradice: objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?
Letní sporty