ÚvodAktualityCyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony láká k pěknému cyklovýletu
Letní sporty

Cyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony láká k pěknému cyklovýletu

  • 28. března 2024
Za více než 30 let od pádu železné opony se bývalá zóna smrti proměnila v jeden z nejzajímavějších cykloturistických produktů Evropy. Celkem měří 10 550 km a prochází 20 evropskými státy, z nichž 18 je členy EU. Českem vede dobře značená trasa od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot o délce více než 860 km.

Stezka železné oponyDálková trasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony vede od finsko-ruské hranice u Barentsova moře až po bulharskou obec Rezovo na pobřeží Černého moře. Českem vede 867 km této čím dál oblíbenější cyklotrasy, a to mezi západočeskou Aší a jihomoravskou Břeclaví. Trasa je značena mezinárodním logem EuroVelo 13 s názvem Stezka železné opony jak na území všech čtyř našich krajů (Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského), tak u sousedů v Bavorsku, Horním a Dolním Rakousku. Putováním malebnou krajinou česko-bavorsko-rakouského pomezí můžete strávit klidně dva týdny dovolené. Cyklotrasa je sjízdná nejlépe s trekovým či MTB kolem (horské úseky či úseky v chráněných územích). Trasa vede na českém území i po bývalých vojenských zpevněných komunikacích, tzv. signálkách, částečně po vedlejších a lesních cestách, v Rakousku i na zpevněných zemědělských komunikacích.

StezkaBěhem toulek po stezce můžete navštívit některá místa a muzea spojené s tematikou železné opony, jako jsou památník obětem opony Svatý Kříž na Chebsku, bývalou rotu pohraniční stráže ve Slatině, Muzeum železné opony v Rozvadově, privátní zachovalý úsek drátů na Bučině, bývalé rozdělené nádraží Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein nebo Skanzen ochrany státní hranice a železné opony v Nových Hradech na Českobudějovicku. Historii železné opony dokumentuje také muzeum ve Valticích zřízené v budově bývalé celnice. Díky evropským přeshraničním projektům byla celá trasa projektu nejen kompletně proznačena, ale byly instalovány info panely a odpočívky, v Plzeňském kraji připomínající protitankové zátarasy anebo sada vícejazyčných informačních materiálů o této evropské trase. V roce 2021 získala česká příhraniční trasa ocenění Cyklostezka roku.

Spojení turistiky a historie nabízí i díky mobilní aplikace Místa Paměti národa neziskové organizace Post Bellum. Díky mezinárodnímu projektu vzniklo 226 příběhů o převaděčích, agentech, útěkářích, vysídlencích, ale i pohraničnících a obyvatelích žijících na opačné straně hranice, které se odehrávají na takřka 180 místech podél železné opony v Česku i zahraničí. Majitelé chytrých telefonů si je mohou přečíst a poslechnout ve svých telefonech zcela zdrama.

Stezka železné opony získala ocenění cyklostezka roku 2021

Stezka železné opony získala ocenění cyklostezka roku 2021

Téměř 400 km dlouhý česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony – EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail) mezi Českými Velenicemi/Gmündem, Slavonicemi, Mikulovem a Bratislavou byl v rámci online cykloveletrhu „Fiets en Wandelbeurs“ vyhlášen v Nizozemsku cyklostezkou roku 2021.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady Památky

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Muzeum železné opony Valtice Kultura

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené se železnou oponou.

Muzeum železné opony v Rozvadově Kultura

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Další aktuality

10 tipů pro milovníky jachtingu: kurzy, plavby, půjčovny

Snili jste vždycky o plavbě na plachetnici? Zkuste letos své sny uskutečnit! Přihlaste se do kurzu jachtingu a začněte s tímto krásným sportem. Jestliže už máte průkaz VMP, ale nevlastníte své plavidlo, můžete si jej vypůjčit na mnoha přehradách a jezerech. S větrem v zádech zažijete pod plachtami úžasné chvíle!
24. květen 2024 11:00
Letní sporty

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
16. květen 2024 8:59
Letní sporty

Tipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka

Skalní město Adršpašské skaly, Prachovské skály, Broumovské stěny... tato místa zná každý správný horolezec. Kudy z nudy má pro vás ale i jiné zajímavé horolezecké terény po celé České republice, včetně dalších pískovcových oblastí. Nabídneme vám také netradiční místa, individuální výpravy s vlastním průvodcem a lezecké stěny, které můžete zdolávat také během nepříznivého počasí.
12. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu a na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
10. květen 2024 9:08
Letní sporty

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
8. květen 2024 11:00
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
8. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na půjčovny motorových lodí

Toužíte po tom vydat se na plavbu po jezeře či řece na motorové lodi a strávit tak příjemné chvíle s rodinou či kamarády anebo rovnou celou dovolenou? Tak to není vůbec žádný problém. Kudy z nudy vám poradí, kde si lze loď vypůjčit, aniž byste potřebovali „lodní řidičák“. Stačí si jen vybrat a vzhůru na palubu!
8. květen 2024 7:00
Letní sporty

Dovolená na vodě: 10 tipů, kde si vypůjčit houseboat

Svou dovolenou si můžete okořenit pobytem přímo na vodě, když si pronajmete houseboat. Většinou se jedná o kotvící obytnou stavbu, která je určena především k bydlení a většinou stojí na jednom místě – v klidných ramenech řek, zátokách přehrad, na jezerech… Ubytování na takové lodi je velmi pohodlné, a navíc dodá vaší dovolené dobrodružný ráz.
7. květen 2024 13:00
Letní sporty