!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > EuroVelo 13 - Stezka železné opony získala ocenění cyklostezka roku 2021
EuroVelo 13 - Stezka železné opony získala ocenění cyklostezka roku 2021
"> "> ">
Letní sporty

EuroVelo 13 - Stezka železné opony získala ocenění cyklostezka roku 2021

Vydáno 27. dubna 2021
Téměř 400 km dlouhý česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony – EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail) mezi Českými Velenicemi/Gmündem, Slavonicemi, Mikulovem a Bratislavou byl v rámci online cykloveletrhu „Fiets en Wandelbeurs“ vyhlášen v Nizozemsku cyklostezkou roku 2021.
Eurovelo13Již mnoho let vyhlašuje renomovaná porota jako součást nizozemského veletrhu cykloturistiky „Fiets en Wandelbeurs“ nejlepší cyklotrasu Evropy. Vybírá přitom pouze z cyklotras, které byly realizovány v uplynulých dvou letech. Porota ocenila v letošní soutěži různorodou cyklotrasu vedoucí rozmanitou přírodou a krajinou propojující historická města a okouzlující vesnice.

Česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony – EuroVelo 13 začíná v dvouměstí České Velenice/Gmünd a pravidelně kličkuje mezi územím obou států jižními Čechami a jižní Moravou a rakouskými regiony Wald- a Weinviertel až do Bratislavy. Nabízí fascinující putování historií a kulturou všech tří zemí a jejich přírodními atrakcemi. Návštěvníky stezka mimo jiné provede malebnými městečky, ukáže ojedinělou architekturu, přeshraniční Národní park Podyjí/Thayatal či UNESCO památku Lednicko-Valtický areál.

eurovelo 13Česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony – EuroVelo 13 se prosadil v konkurenci např. nizozemské Stezky na pobřeží Severního moře, Oranžské cyklostezky či Stezky kolem Zuiderzee rovněž v Nizozemsku. Stezky železné opony – EuroVelo 13, kterou v Česku rozvíjí Partnerství, o.p.s. ve spolupráci s partnery z řad příhraničních krajů, obcí a destinačních společností, získala v dubnu 2019 i prestižní certifikát Rady Evropy Evropská kulturní stezka“.
Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.