Úvod > Aktuality > Projděte se brněnskými kolektory po nové trase
Objevte tajuplný podzemní svet brnenských kolektoru
"> Objevte tajuplný podzemní svet brnenských kolektoru "> Podzemní labyrint technických chodeb merí v Brne 21 kilometru
Památky

Projděte se brněnskými kolektory po nové trase

  • Vydáno21. února 2013
Láká vás prohlídka technického podzemí – tajuplného bludiště kolektorů, které usnadňují rozvod všech potřebných technických sítí, bez kterých si už život ve městě neumíme představit? Brno jich má zhruba 21 kilometrů, z toho asi pět je přímo pod historickým jádrem města. V pátek 22. února se pro všechny zájemce otevře nová trasa podzemím, v délce 1100 metrů.
Na nové trase brněnských kolektorů si bude moci prohlédnout celou řadu zajímavostí včetně archeologických artefaktů, nalezených pozůstatků dřevěných vodovodů nebo fotografické ukázky štol, které přiváděly vodu do Brna před staletími. Zajímavá je například štola pod ulicí Běhounská, která chrání níže uloženou stoku umístěnou v prostorách někdejšího městského příkopu a navazuje na Kartouzský vodovod, kterým byla do centra přiváděna voda už v 16 století. Pod Radnickou ulicí se částečně novodobé kolektory propojily s historickými sklepy budov nad nimi.

Nedílnou součástí trasy jsou i prvky nutného měření případných životu nebezpečných plynů, odvětrávání, moderní i historické signalizace nebezpečí v podzemí. Nechybí zde například klec s vycpaným stehlíkem, který kdysi sloužil jako živý barometr úniku plynů. Prohlídka, na kterou se můžete vypravit pouze v úterý a sobotu trvá asi 1,5 hodiny. Zájemci za lístek, který lze koupit na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem, vyjde zájemce na 120 korun.

Kolektory Brno – expozice uzavřena

Kolektory Brno – expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika