Úvod > Aktuality > Projděte se brněnskými kolektory po nové trase
Objevte tajuplný podzemní svet brnenských kolektoru
Památky

Projděte se brněnskými kolektory po nové trase

  • Vydáno21. února 2013
Láká vás prohlídka technického podzemí – tajuplného bludiště kolektorů, které usnadňují rozvod všech potřebných technických sítí, bez kterých si už život ve městě neumíme představit? Brno jich má zhruba 21 kilometrů, z toho asi pět je přímo pod historickým jádrem města. V pátek 22. února se pro všechny zájemce otevře nová trasa podzemím, v délce 1100 metrů.
Na nové trase brněnských kolektorů si bude moci prohlédnout celou řadu zajímavostí včetně archeologických artefaktů, nalezených pozůstatků dřevěných vodovodů nebo fotografické ukázky štol, které přiváděly vodu do Brna před staletími. Zajímavá je například štola pod ulicí Běhounská, která chrání níže uloženou stoku umístěnou v prostorách někdejšího městského příkopu a navazuje na Kartouzský vodovod, kterým byla do centra přiváděna voda už v 16 století. Pod Radnickou ulicí se částečně novodobé kolektory propojily s historickými sklepy budov nad nimi.

Nedílnou součástí trasy jsou i prvky nutného měření případných životu nebezpečných plynů, odvětrávání, moderní i historické signalizace nebezpečí v podzemí. Nechybí zde například klec s vycpaným stehlíkem, který kdysi sloužil jako živý barometr úniku plynů. Prohlídka, na kterou se můžete vypravit pouze v úterý a sobotu trvá asi 1,5 hodiny. Zájemci za lístek, který lze koupit na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem, vyjde zájemce na 120 korun.

Kolektory Brno – expozice uzavřena

Kolektory Brno – expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.

Další aktuality

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda