Úvod > Aktuality > Přijďte si prohlédnout zrekonstruovanou hvězdárnu v Jičíně
Přijďte si prohlédnout zrekonstruovanou hvězdárnu v Jičíně
"> "> ">
Zážitky

Přijďte si prohlédnout zrekonstruovanou hvězdárnu v Jičíně

  • Vydáno15. ledna 2016
Město Jičín otevírá v regionu ojedinělé Centrum přírodních věd. To vzniklo rekonstrukcí původní hvězdárny, která se nachází na západním okraji města. Slavnostní otevření hvězdárny proběhne pro veřejnost v pátek 15. ledna 2016 od 19 hodin. V sobotu 16. ledna pak bude hvězdárna všem zájemcům otevřena od 13 do 17 hodin v rámci Dne otevřených dveří.
SlunceSlavnostní otevření hvězdárny proběhne pro veřejnost již v pátek 15. ledna 2016 od 19 hodin. K prohlídce láká staronová budova hvězdárny i zcela nový moderní přednáškový sál. Pokud bude přát počasí, bude v provozu i nový dalekohled.

V sobotu 16. ledna 2016, bude na hvězdárně probíhat od 13 do 17 hodin Den otevřených dveří, v rámci kterého si můžete zrekonstruovanou hvězdárnu do detailu prohlédnout. Pro rodiny s dětmi bude připraven tematický program a samozřejmě pokud bude příznivé počasí, bude možné také pozorovat denní i večerní oblohu. V případě velkého zájmu se otevírací doba prodlouží.

MlhovinaRozsáhlá rekonstrukce původní hvězdárny probíhala během léta a podzimu 2015. Největší obnovou prošla budova vedle hvězdárny, která byla zbourána a na jejím místě vyrostl přednáškový sál s kapacitou až 40 osob. Původní budova byla zateplena a došlo také k výměně oken a obnově střechy hvězdárny. Také okolí hvězdárny získalo novou podobu, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a na jaře zde rozkvetou záhony pro přírodovědné kroužky. Před Centrem přírodních věd vyrostlo nové parkoviště a příjezdová cesta. V rámci dotačních prostředků bylo Centrum také vybaveno pro hvězdáře potřebným zařízením – novým zrcadlovým dalekohledem a apochromatickým refraktorem. Pro další výuku se pořídily notebooky, mikroskopy a přírodovědecké vybavení. Centrum bude pod správou K-klubu, střediska pro volný čas.
Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru

Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru

Hvězdárna v Jičíně, která prošla nákladnou rekonstrukcí, nabízí návštěvníkům klasická pozorování Slunce i večerní oblohy. V nově vzniklém Centru přírodních věd se mohou vzdělávat školáci i veřejnost.