Úvod > Aktuality > Příběhy Wintonových dětí na Kampě připomínají historii druhé světové války
Wintonovy deti, manželé Stropnictí, Olga Menzelová, fotí Jaroslav Brabec
"> Wintonovy deti, manželé Stropnictí, Olga Menzelová, fotí Jaroslav Brabec "> Pohled na úcastníky vernisáže "> Dort pro Nickyho-krájí Olga Menzelová s Jaroslavem Brabcem
Kultura

Příběhy Wintonových dětí na Kampě připomínají historii druhé světové války

  • Vydáno20. května 2014
Velkoformátové panely s poutavými fotografiemi znovu upozorní na příběhy převážně židovských dětí i jejich zachránce – Sira Nicholase Wintona, který se dnes dožívá 105. narozenin. Exteriérová výstava fotografií a dokumentů mapuje jejich příběhy a ukazuje cestu Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci. Expozice bude k vidění mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny do 19. června 2014.

Identifikační karta pro pobyt v Anglii-Zuzana MarešováAutorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. Na expozici diváci uvidí koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939.

Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

28 výstavních panelů ke zhlédnutí i v noci

Expozice je nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci. Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat. Producentka projektu Olga Menzelová chce tuto nedávnou historii připomenout i v dnešní době, kdy znovu některé fanatické ideologie ožívají.

Na výstavě, konkrétně na narozeninovém panelu věnovaném Nicholasu Wintonovi se také historicky vůbec poprvé objevují kompletní jména všech Wintonových dětí, které z Prahy skutečně odjely. Organizátoři mají k dispozici originál Wintonova seznamu – knihu výstřižků, dopisů a dokumentů, takže mohli dát přesně jména dohromady. 

Podpořte Iniciativu za Nobelovu cenu pro Sira Nicholase Wintona

Studenti středočeského gymnázia Open Gate se i letos zasazují o to, aby byla Siru Nicholasi Wintonovi udělena Nobelova cena za mír. Po celou dobu uvedení výstavy bude petice dostupná všem zájemcům o podporu v muzejním obchodě Musea Kampa v Sovových mlýnech. Svůj podpis již přidalo více než 241 tisíc podporovatelů nejen z České republiky. Prostřednictvím on-line petice se přidávají lidé z celého světa.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.