Úvod > Aktuality > Přerovské muzeum oslaví 425. výročí narození Jana Amose Komenského
Přerovské muzeum oslaví 425. výročí narození Jana Amose Komenského
">
Kultura

Přerovské muzeum oslaví 425. výročí narození Jana Amose Komenského

  • Vydáno21. března 2017
4 a 1/4 století Komenského si muzeum připomene v rámci slavnostní derniéry výstavy „Komenský? Toho už jsme někde viděli!“, a to křtem knihy, koncertem a výstavou. V úterý 28. března uplyne již 4 a 1/4 století od narození Učitele národů – Jana Amose Komenského. Tento den byl vyhlášen jako významný den České republiky a slaví se jako Den učitelů.

Přerově můžete přijít oslavit 425. výročí narození Komenského do přerovského zámku v úterý 28. března  v 17.00 hod, kdy se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy „Komenský? Toho jsme už někde viděli!“ s odborným výkladem historičky Mgr. Heleny Kovářové.

Program dále pokračuje v 18.00 hod ve Slavnostní zámecké síni, kde svou novou knihu pokřtí PhDr. Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze. Publikace „Jan Amos Komenský v české a světovém výtvarném umění (1642–2016)“ mapuje vývoj zobrazování Učitele národů, představuje známé i méně známé obrazy, plastiky, medaile a další artefakty užitého umění, jejichž námětem byla podobizna světoznámého myslitele, pedagoga a reformátora. Po křtu bude následovat komorní koncert Stupkova kvarteta z Olomouce, který začíná v 18.30 hodin.

Výstava v přerovském muzeu přiblíží proměny podobizny Komenského v posledních dvou staletích. Je zajímavé, jak ovlivňovaly dochované portrétní rytiny umělce 19. století, a jak se změnila tvář Komenského ve výtvarných dílech zhotovených podle olejomalby Juriaena Ovense, který byl za autentický portrét označen až roku 1905.

Město Přerov

Město Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.