Úvod > Aktuality > Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky
Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky
"> "> "> ">
Zážitky

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

  • Vydáno17. prosince 2019
Vánoční svátky si lze návštěvou litomyšlského zámku zpestřit v sobotu 21. 12. 2019, kdy vás jeho průvodci zvou na "rozverné a nekorektní" divadelní prohlídky Vánoční Valdštejnské hrátky. Prohlídky vánočně vyzdobenou kaplí a reprezentačními pokoji začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervace vstupenek je však nutná.
zámek LitomyšlStátní zámek Litomyšl připravil již tradiční vánoční prohlídky, tentokrát na téma Waldsteinské hrátky. Hubaté divadelní prohlídky, kterými v sobotu 21. 12. 2019 zakončí v Litomyšli návštěvnický připravila rok správa zámku a jeho průvodci. Děj jednotlivých scének vás přenese do doby vánoční okolo roku 1855, kdy už rodina Waldsteinů trpěla velikými finančními potížemi. Jenže jak to vysvětlit dětem? Navíc, když je na starosti tak veliký zadlužený dům a panství, i potíže jsou dvakrát tak velké. Ale na veselé náladě to nic neubírá!

litomyšlProhlídky Vánoční Waldsteinské hrátky se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Jednotné vstupné (beze slev) je 150 Kč na osobu, předběžná rezervace vstupenek je nutná. Rezervaci je možné provést na čísle 461 615 067 nebo e-mailem na litomysl@npu.cz. Součástí prohlídek Vánoční Waldsteinské hrátky není návštěva historického divadla a průvodcovský výklad o dějinách památky.

Státní zámek Litomyšl je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. – 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli – Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality