ÚvodAktualityPřed 600 lety zuřila v Praze bitva na Vítkově
Zážitky

Před 600 lety zuřila v Praze bitva na Vítkově

  • 9. července 2020
Letos uplyne přesně 600 let od bitvy na Vítkově, která se odehrála 14. července 1420 a husitská vojska v ní stála doslova proti všem. Proti sobě stáli husité a spojená vojska "želených pánů", totiž Zikmunda Lucemburského a jeho zetě Albrechta Habsburského. Výpravě ve znamení kříže požehnal i sám papež Martin V. Přesto se husité dokázali ubránit a Zikmund odtáhl s nepořízenou.
vítkovHora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obranu husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit.

Finanční tíseň neumožňovala Zikmundovi tažení protahovat, namísto zdlouhavého obléhání Prahy se proto rozhodl pro okamžitý útok. Ten byl plánován ze tří stran. Hlavní voj měl směřovat přes Špitálské pole a Vítkov, doplněn měl být výpadem z Vyšehradu a přes Karlův most. V cestě tomuto plánu stálo jediné – opevněný vrch Vítkov a na něm Žižka a jeho lidé.
 

Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte

bitvaDne 14. července se hlavní část křižáckého vojska přebrodila na pravý břeh Vltavy a začala předstírat útok v oblasti Špitálského pole (dnešní Karlín). Jiné oddíly v počtu přibližně 7 000 – 8 000 těžkooděných jezdců převážně z Míšně a Rakouska vedených míšenským markrabětem Fridrichem IV. Bojovným a Pippem z Ozory podnikla z východu útok na Žižkovy pozice na Vítkově.

Díky úzké přístupové cestě a houževnatosti obránců nedokázali prosadit svou početní převahu. K prvnímu příkopu vjížděli jako do trychtýře, koně se před tou nenadálou překážkou začali vzpínat, ale dál nemohli. Zezadu na ně tlačili další a další jezdci. V tu chvíli je husité zasypali kamením a šípy. Přesto se situace po čase stávala kritickou a několika útočníkům se podařilo proniknout do srubovité husitské pevnosti.

žižkov srubPrůběh bitvy zvrátili na svou stranu husité, když bojujícím přišli na pomoc posily střelců a cepníků z Prahy. V protiútoku, jehož efekt husité znásobili bojovým pokřikem, byli křižáci zahnáni na útěk. Teď už šlo železným pánům o holý život. Ústup se bleskově změnil v úprk z dosahu husitských sudlic a cepů. Někteří zoufalci přitom docela ztratili orientaci. Doplatili na neznalost terénu a na severním srázu se zřítili z Vítkovy hory.

Samotná potyčka si na straně křižáků vyžádala zhruba 100 – 300 obětí, na straně obránců odhady chybí. V Zikmundově ležení navíc přibývaly další problémy – nedostatek financí na výplatu žoldu a požár. Zikmund na dobytí Prahy rezignoval a 1. křížovou výpravu rozpustil. Ještě 28. červenc se sice nechal ve Svatovítské katedrále (Pražský hrad ovládaly jeho jednotky) korunovat českých králem, poté se ale i on stáhl do bezpečí Kutné Hory.


Velká husitská hra k 600. výročí bitvy

husitéK výročí slavné husitské bitvy 1. křížové výpravy pořádá infocentrum Prahy 3 Velkou husitskou hru pro celou rodinu. Trasa hry je dlouhá necelé 4 km a obsahuje stanoviště se zábavnými úkoly. Na trase potkáte Jiřího z Poděbrad, Petra Chelčického, Jana Rokycanu, Prokopa Holého i Jana Žižku a další postavy husitské historie.

Během hry bude probíhat soutěž o nejakčnější fotku s živou postavou, fotopříběh na fb (slosování o ceny). S sebou nutné pouze dobrou náladu! Začíná se v sobotu 11. července v 10 hodin Milešovské ulici.
Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie Příroda

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Další aktuality

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha

Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma

I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
9. říjen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Havelské posvícení v Radotíně, Prague Coffee Festival 2024, Bloudění Prahou podle Sadelerova prospektu, Benešovské trhy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. říjen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festivalu

V sobotu a v neděli 12. a 13. října 2024 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích dvanáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.
8. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
8. říjen 2024 12:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
7. říjen 2024 7:13
Kultura, Praha

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha