Úvod > Aktuality > Pražské Velikonoční trhy otevře Mistrovství ČR v otevírání ústřic
Pražské Velikonoční trhy otevře Mistrovství ČR v otevírání ústřic
"> "> ">
Gurmánská turistika

Pražské Velikonoční trhy otevře Mistrovství ČR v otevírání ústřic

  • Vydáno17. března 2015
Velikonoční trhy na pražském Staroměstském náměstí otevře již 14. ročník Mistrovství ČR v otevírání ústřic. Dva tucty profesionálů z celé republiky nastoupí na pódium v sobotu 21. března 2015 od 14.00 hodin. Poměří své síly v tom, kdo nejrychleji otevře 30 ústřic typu Belon. Zároveň se pokusí pokořit dva aktuální české rekordy. Otevřené ústřice poputují návštěvníkům na ochutnávku. Vítěz bude reprezentovat ČR na světovém šampionátu v irském Galway.
Otevírání ústřicÚkolem soutěžících Mistrovství ČR v otevírání ústřic je co nejrychleji a nejprecizněji otevřít ústřici, aniž by obsahovala úlomky škeble nebo byla nesprávně odříznutá či jinak poškozená. Jakékoliv odchylky od standardu jsou hodnoceny trestnými vteřinami. Kuchař by se také při otevírání neměl zranit. Riziko poranění přitom není vůbec malé, soutěžící proto používají speciální drátěnou rukavici nebo alespoň rukavice gumové.

Ústřice se otevírají speciálním tupým nožíkem s odolnou špičkou, ten se zasune mezi skořápky a ústřice se jím vypáčí. Pak se ústřice opláchne a člověk, který ji otevírá, ji přidrží a ulitu otevře. I když to v profesionálním provedení může vypadat jednoduše, až tak snadné to není. Čerstvé ústřice jsou totiž velmi pevně uzavřené, pokud je lastura otevřená, jsou už nepoživatelné.

Loňský vítěz Tomáš Hladík z Hospůdky u Gurmána na Jihlavsku se stal držitelem českého rekordu v otevírání ústřic na čas, když otevřel 30 kusů ústřic v čase 5:07 včetně penalizací.
Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.