ÚvodAktualityPražská Loreta slaví 390 let: už jste slyšeli slavnou zvonkohru?
Památky

Pražská Loreta slaví 390 let: už jste slyšeli slavnou zvonkohru?

  • 31. května 2016
V pátek 3. června uplyne přesně 390 let ode dne, kdy byl položen základní kámen k pražské Loretě. Na prohlídku barokního areálu se Svatou chýší obestavěnou ambity, kostelem Narození Páně a věží se zvonkohrou se vydejte s portálem Kudy z nudy.
Kaple, napodobující loretánskou svatou chýši, která stála v Nazaretu a před níž se dle legendy odehrálo zvěstování Panně Marii, vyrůstaly v evropských katolických zemích v době baroka jako houby po dešti. V Česku jich najdete přibližně šedesát, a to od zřícenin až po pečlivě opravené stavby. Pražská Loreta patří k vůbec nejznámějším.
 

Předloha z Mikulova?

Loreta není jen vzácnou architektonickou památkou, ale zároveň věhlasným poutním místem, jehož proslulost lze v rámci Prahy srovnat snad jedině se soškou Pražského Jezulátka.

Zakladatelkou a první patronkou pražské Lorety byla roku 1626 česká šlechtična Benigna Kateřina z Lobkovic, kterou prý uchvátila starší loreta v Mikulově. Pro duchovní správu si vybrala kapucíny, kteří si poblíž postavili klášter. Pod lobkovickým patronátem poutní místo fungovalo až do 20. století, přímo pod Svatou chýší je umístěna lobkovická krypta.

Málo se však ví, že dnešní barokní průčelí vzniklo až téměř sto let po založení Lorety. Výraznou architektonickou kulisu vytvořil architekt Kryštof Dientzenhofer společně se svým synem Kiliánem Ignácem – a právě na zajímavou stavební historii loretánského průčelí se zaměřuje letošní hlavní sezonní výstava, která se v Loretě otevírá ve středu 15. června. Uvidíte, jak se Loreta měnila v průběhu 17. a 18. století, jak přibývaly kaple a proměnilo se i její průčelí včetně sochařské výzdoby.

Loreta je otevřena každý den včetně sobot, nedělí a většiny svátků. Základní vstupné je 150 Kč, snížené pro děti do 15 let 80 Kč, pro studenty 110 Kč a pro seniory nad 70 let 130 Kč, zájemci si mohou areál projít s audioprůvodcem.
 

6 222 loretánských diamantů

Jedním z nejobdivovanějších míst je klenotnice s loretánským pokladem, kolekce několika set uměleckých skvostů, většinou pocházejících z darů vděčných poutníků. Mezi nejvzácnější díla patří sbírka velkých barokních monstrancí, prvotřídní ukázka zlatnictví z přelomu 17. a 18. století. Pověstná je například diamantová monstrance Pražské slunce, kterou na sklonku 17. století vyrobili vídeňští zlatníci podle návrhu architekta a designéra Johanna Bernarda Fischera z Erlachu. Monstranci zdobí 6 222 diamantů, které k sňatku dostala od svého třetího, o pětatřicet let mladšího manžela hraběnka Ludmila Kolovratová; v závěti uvedla, že z nich má být vyrobena monstrance pro Loretu.
 

Loretánské zvonky aneb hudba, kterou jinde v Praze neuslyšíte

Pozoruhodnou historickou raritou je loretánská zvonkohra, která má příchozí každou hodinu povzbuzovat k modlitbě. Loretě ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova, autorem sedmadvaceti signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claudy Fremy, instalaci a propojení s věžními hodinami provedl pražský hodinář Petr Neumann. Při slavnostním svěcení měl každý zvon svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich dokonce převzal patronát sám císař Leopold I. Poprvé se loretánské zvonky rozezněly nad pražskými střechami 28. září 1695.

Ačkoli podobné zvonkohry se dochovaly například v Amsterodamu, Delftu či Bruggách, v Loretě uslyšíte jeden z posledních dochovaných evropských barokních nástrojů v Evropě, jehož mechanismu se nedotkla modernizace. Záměrně píšeme v Loretě – ačkoli ji uslyšíte i zvenčí, zvonkohra byla navržena tak, aby hrála loretánským poutníkům shromážděným na nádvoří u svaté chýše. Hudební zážitek je tam prý docela jiný než venku na náměstí. Nevěříte? Zřejmě si to budete muset ověřit na vlastní uši.
 
Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech Ubytování

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.1. – 26.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusech, Máslovický masopust se zabijačkou 2025, Letenské prase a Letenský masopust 2025, Winter Affair pivovaru Zichovec 2025, Restaurace pro ptáčky. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
23. leden 2025 20:55
Lázně a wellness, Praha

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Během staletí Praha inspirovala tisíce umělců, malířů i spisovatelů. Do pražských ulic zavádí své čtenáře Umberto Eco, Franz Kafka, Milan Kundera, Phillip Roth, Miloš Urban i Bohumil Hrabal. Projděte se po městě s jejich knížkami (a samozřejmě s Kudy z nudy!) a podívejte se na Pražský hrad, uličky Starého i Nového Města či Malé Strany pohledem jejich literárních postav. Čekají vás spousty fascinujících a nejenom knižních zážitků!
23. leden 2025 7:42
Životní styl, Praha

Matějská pouť v Praze: zábava, adrenalin i tradiční perníkové srdce

Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Zato když v Praze začne Matějská pouť, je to jasný signál, že zima hlavní město definitivně opouští a jaro má brány dokořán. Nejznámější a nejnavštěvovanější pouť v Česku letos začíná v sobotu 22. února a bude pokračovat až do 13. dubna 2025.
22. leden 2025 18:00
Zážitky, Praha

Na Letné se chystá oslava masopustu

Na pražské Letné proběhne v sobotu 25. ledna jedenáctý ročník Letenského masopustu. Ze Strossmayerova náměstí se veselý průvod maškar vydá do Národního zemědělského muzea, kde se bude zároveň konat oblíbená masopustní akce s názvem Letenské prase. Na dvorku muzea proběhne představení masek a masopustní hra. Kdo přijde v masce bude mít vstup do muzea zcela zdarma.
22. leden 2025 8:00
Zážitky, Praha

Ledová Praha opět patří zvídavým dětem

Chcete se o pololetních prázdninách nejen bavit, ale také se něco dozvědět, navštívit zajímavá místa nebo se projít historickými částmi Prahy? Ledová Praha vám otevírá dveře muzeí, památek a dalších zajímavostí zdarma nebo za výrazně zlevněné vstupy. Stačí si jen vyzvednout Ledovou kartu a vaše putování může začít. Akce se koná od 31. ledna do 2. února 2025.
22. leden 2025 6:00
Zážitky, Praha

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejrozvernějších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
22. leden 2025 0:00
Zážitky, Praha

Letenské prase v Národním zemědělském muzeu se chystá již tuto sobotu!

Sobota 25. ledna 2025 nabídne v pražském Národním zemědělském muzeu oblíbenou akci s názvem Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Od 10:00 do 17:00 hodin se můžete těšit na ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, dětské dílny pro děti a rodiče či kuchařské workshopy. Nebude chybět ani prodej zabijačkových specialit.
21. leden 2025 16:00
Kultura, Praha