Úvod > Aktuality > Pozvánka na pět zábavných akcí: tanky, traktory, cirkus a lyže
Pozvánka na pět zábavných akcí: tanky, traktory, cirkus a lyže
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pozvánka na pět zábavných akcí: tanky, traktory, cirkus a lyže

  • Vydáno19. května 2022
Máte koncem května a začátkem června čas a chuť na nějakou vydařenou akci? Na portálu Kudy z nudy jich najdete celou řadu. Vypravte se s námi třeba na zahájení sezony ve vojenském technickém muzeu, setkání traktorů, festival cirkusového umění anebo recesní lyžařské závody!

Konec května ve vojenském muzeu v Lešanech

VHÚ LešanyJinde už je letní sezona v plném proudu, Vojenské technické muzeum Lešany ji ovšem teprve zahajuje. Dnem D je sobota 28. května 2022 a místem děje areál bývalých dělostřeleckých kasáren mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou. K vidění bude původní technika, především domácí a tehdy sovětské provenience, ale také současná moderní technika, ať už jde o vozidla Land Rover nebo transportéry Pandur. Představí se i technika, kterou naši vojáci používali v misích, např. americká vozidla Humvee. Mezi mnoha expozicemi je unikátní zejména sbírka Československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 – 1939 a kolekce kanónů systému Škoda. Mezi nejcennější exponáty patří hasičský automobil Praga L, jehož podvozek byl vyroben v roce 1926.
 

Začátek června na traktoru…

pradědečkův traktorPůvaby starobylých traktorů vyniknou mnohem víc, když se s nimi seznámíte při atraktivních přehlídkách, jízdách zručnosti, soutěžemi a dalšími kratochvílemi pro děti i dospělé. K nim patří i akce Pradědečkův traktor, která se koná o víkendu 4. a 5. června 2022 v areálu Národního zemědělského muzeaČáslavi. Představí se zejména stroje značky Škoda, těšit se můžete i na komentovanou přehlídku historických traktorů a dalších strojů. Držitelé řidičského oprávnění na traktor si budou moci na jednom z historických strojů vyzkoušet jízdu zručnosti. Atraktivní program je připraven od 8 do 17 hodin; vstupenka stojí 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti.
 

…anebo v cirkusu – či CirkUffu?

cirk uffJedete začátkem června do Podkrkonoší? Pak se od středy 1. do neděle 5. června zastavte v Trutnově, kde se konečně po době covidové koná mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF. Program je každý den našlapaný od rána až do večera a na většinu vystoupení ani nemusíte shánět vstupenky, cirkusová vystoupení plná kejklířů, žonglérů a akrobatů totiž zaplaví trutnovské ulice, náměstí i prostor před společenským centrem UFFO. Letošním trhákem bude australský soubor Circa, premiéru svého představení připravují pro Trutnov finští Sisus Sirkus, Čechy zastoupí Klára Hajdinová nebo Losers Cirque Company. Tradičním bodem programu je i atraktivní večerní ohňová podívaná.

Florent Golfier atlasPerformer Florent Golfier jakožto klaun Atlas bude mít ve čtvrtek 2. 6., v pátek 3. 6. a v sobotu 4. 6. „úřední hodiny“ ve své improvizované kanceláři, na které budou navazovat vedené procházky po Trutnově. Procházky se konají ve čtvrtek 2. 6. a v pátek 3. 6. od 19:00 hodin, v sobotu 4. 6. od 12:00 hodin. Je na ně nutná rezervace předem (na email atlas@tYhle.cz), kapacita skupiny je omezena na 10 osob. V neděli 5. 6. zakončí klaun Atlas své „úřadování“ závěrečným rituálem v 18:00 hodin, na který není potřeba rezervace.
 

Výlet do Třebíče na Zámostí

festival zámostíZámostí není jen židovská čtvrť a památka UNESCO v Třebíči, ale také název dnes již kultovního festivalu, jehož třináctý ročník se uskuteční během víkendu od 3. až do 5. června. Kromě bohatého hudebního programu na louce u řeky Jihlavy se chystají i zajímavé doprovodné akce. Mezi účinkujícími budou kapely J.A.R., Tata Bojs, Sto zvířat nebo Vltava. Třebíčskou hudební scénu pak reprezentují Kucharski, Hlaváč & Co. či Jezerel. Dále se můžete těšit na klasické Cimrmanovské divadelní představení Záskok, žonglérskou skupinu Magnis z Třebíče nebo LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem. Kromě toho můžete navštívit i třebíčské památky, od židovského hřbitova (v pátek od 9 do 18 hodin) přes baziliku sv. Prokopa (v pátek od 9 do 17 hodin, v sobotu od 12.30 do 18 hodin) a Zadní synagogu až po Dům Seligmanna Bauera (obě místa po oba dny od 9 do 17 hodin).
 

Léto začíná na Mělníku

Alespoň to tvrdí pořadatelé recesního závodu Mělnická jizerská padesátka, jehož 24. ročník odstartuje v sobotu 18. června v 17 hodin z Náměstí Míru v Mělníce. Zábava na náměstí vypukne  v odpoledních hodinách, prezentace se uzavírá pouhou čtvrthodinu před závodem, takže zúčastnit se může opravdu každý. Závodníci se musí dostavit v zimní výzbroji a výstroji, případně žertovném převleku. Po několika rozbězích se jedou finálové okruhy; v každém z nich vás čeká krkolomná jízda na běžkách po dlažbě mělnického náměstí, překonání laviny a jedno pivo. Po vyhlášení výsledků v kategoriích mužů, žen, masek, družstev a pádů nebude chybět tradiční koncert králů punku, skupiny Visací zámek, a ohňová show. A pokud máte z letního lyžování strach, jste samozřejmě vítáni jako diváci, protože ti si prý stejně vždy užijí víc legrace než otrlí závodníci.
Mělnická jizerská padesátka

17.6.
Mělnická jizerská padesátka

Nenechte si ujít Mělnickou jizerskou padesátku, která se koná 18. června na Náměstí Míru. Kdo se umí zasmát nejen druhým, ale třeba i sám sobě, neměl by v uvedenou dobu na uvedeném místě rozhodně chybět!

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.