!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Poznejte novou expozici Lesů ČR v Národním zemědělském muzeu v Praze
Poznejte novou expozici Lesů ČR v Národním zemědělském muzeu v Praze
"> "> ">
Kultura

Poznejte novou expozici Lesů ČR v Národním zemědělském muzeu v Praze

Vydáno 4. května 2021
V Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné byla otevřena nová lesnická stálá expozice Lesů ČR “Lesy pro budoucnost“. Zájemci se díky ní dozví o lesích nové generace, které státní lesy vysazují na mýtinách po celé republice.
lesnická expozice v NZMOd 3. května je otevřena v Národním zemědělském muzeum v Praze na Letné nová expozice “Lesy pro budoucnost“. Je rozdělena na dvě části, které se doplňují. V první stálé představuje muzeum své programy související se založením i ochranou nově vysazených lesů. Druhá část dává příležitost aktuálním tématům, jako je teď například jihomoravská oblast Soutoku. Muzejnící chtějí, aby lidé rozuměli současné proměně naší krajiny a věděli, co všechno Lesy ČR dělají pro to, aby byla její obnova úspěšná.

Lesy ČR připravily atraktivní virtuální procházku šesti lokalitami, jak budou vypadat za dvacet, třicet let. Návštěvníci se mohou ponořit do lesní tůně, přejít lávku nebo přebrodit horský potok. Spolu s komentovanými prohlídkami tuto procházku lesy budoucnosti muzeum spustí, jakmile to opatření dovolí. Už nyní se ale návštěvníci mohou těšit na nejsledovanější videospoty Lesů ČR promítané na obřím prohnutém plátně s unikátní technologií sbíhajícího se obrazu ze dvou promítaček. Vytváří dojem, jako by člověka obklopovaly stromy v lese.


Nechte se pozvat – do muzea i do lesa

sovaBěhem roku připravují Lesy ČR a NZM v nové expozici nejrůznější programy. Například vodohospodářský Vracíme vodu lesu, dále Vracíme koně lesu, který sleduje šetrné lesní hospodaření v nepřístupném terénu, a Vracíme sovy lesu zaměřený na podporu populace sov coby přirozených predátorů přemnožených hrabošů likvidujících kořínky nově vysazených sazenic.

V expozici se také možná najdete na fotografiích mezi účastníky Dne za obnovu lesa z října 2019. Přišlo tehdy 31 tisíc lidí a připomínka téhle akce určitě každého, kdo se zúčastnil, potěší. Připravují se i „malé“ Dny za obnovu lesa, lesní brigády pro skupiny po deseti, dvaceti lidech, většinou rodinných příslušnících a přátelích. Termíny a místa konání Lesy ČR brzy zveřejní na webu klubnoveholesa.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.


 
Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.