Úvod > Aktuality > Poznejte lemuří ráj v Zoo Olomouc na komentovaném krmení
Příroda

Poznejte lemuří ráj v Zoo Olomouc na komentovaném krmení

  • Vydáno2. dubna 2015
Centrum pro chov lemurů kata v Zoo Olomouc lze po jeho téměř tříletém fungování označit za „lemuří ráj“. Zdejší obyvatelé projevují svou spokojenost vítanou reprodukční aktivitou. V roce 2013 odchovala každá ze tří zdejších samic po jednom mláděti a v loňském roce měly dokonce dvě samice dvojčata, třetí přispěla jedináčkem. I letošek se vyvíjí růžově, v tuto chvíli si můžete prohlédnout dvě modrooká mláďata od mladých samic z roku 2013. Lemuří výběh proto zoo s radostí zařadila mezi prominenty pro letošní komentovaná krmení – první proběhnou o velikonočním víkendu.
Lemuři z OlomouceOlomoucká zoo, po krátkém chovu (1990-1993) nerozmnožujícího se páru a dočasném azylu pro 7 samců ze Zoo Praha v povodňovém roce 2002, otevřela v květnu 2012 společně s novým vstupem do zahrady chovné centrum lemurů kata. V dubnu 2012 přicestovaly ze Zoo Ostrava 3 samice Menatra, Tonga a Ambia. Do června čekaly na samce Samba ze Zoo Opole. Následující rok se skupina rozšířila narozením dvou samiček a jednoho samečka. V roce 2014 vznikly ve skupině spory a rvačky po té, co Tonga a Menatra porodily dvojčata. Menatra s mláďaty byla ze skupiny oddělena a později společně odešly do Zoo Spišská Nová Ves. Následně došlo k výměně samce za nepříbuzného Taťku, otce letošních mláďat.

Většině poloopic na Madagaskaru kvůli kácení deštných pralesů doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, jsou na prahu vyhynutí. Komentovaná krmení má zoo v plánu o velikonočním víkendu 4. a 5. dubna v době od 10 do 15 hodin. Kromě lemurů (14:30 h.) se lidé dostanou blíže k nosálům (10:00 h.), plameňákům (10:30 h.), gepardům (11:00 h.) nebo medvědům a vlkům (15:00 h.).


Matriarchát u lemurů

Lemuřátko na zádechLemur kata obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v početných skupinách až o 30 členech, kterým velí dominantní samice. V tlupě se vše točí kolem mláďat. Malí lemuři mohou sát mléko od kterékoliv matky a ty si vzájemně pomáhají i s hlídáním. Ochotně se ujímají také osiřelých mláďat.

Skupina vždy čítá pouze jednoho dospělého samce. Mezi typické tělesné znaky tohoto druhu patří dlouhý pruhovaný ocas, kterým udržuje rovnováhu při skocích a slouží mu i k dorozumívání ve vysoké trávě. Pohybuje se převážně v korunách stromů, a je oproti jiným lemurům aktivní ve dne. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, či hmyzem. Samice je schopná oplodnění pouze 3 dny v roce. Mládě se drží nejprve na břiše matky, po 2 týdnech přesedlá na matčina záda.
 

Voňavý ocas nočních duchů

LemurStaří Římané nazývali duchy zemřelých "lemuros". První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům jméno "lemur" tedy "noční putující duch".

Lemuři mívají problémy s termoregulací. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky tak, že sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženýma rukama. Novorozená mláďata mají jasně modré oči. Zářivě žlutou barvu získají jejich duhovky teprve časem. 

Souboje samců probíhají tak, že lemuři si naparfémují konec ocasu podpažními žlázami a pak jím švihají soupeřovi kolem čumáku.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Další aktuality

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 2. do 8. 10. 2023 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 224. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 30. 9. a 1. 10. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 7. a 8. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 21. a 22. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 27. až 29. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
Olomoucký kraj | Památky

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Náměšti na Hané

Během Setkání Hanáků se ve čtvrtek 28. září 2023 v Kojetíně představí na 500 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Čtrnáctý ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu městem a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky kojetínské synagogy či exkurze do Měšťanského pivovaru.
Olomoucký kraj | Kultura

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 78. sezonu zahájí ve čtvrtek 21. září 2023 díly Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.
Olomoucký kraj | Kultura

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

I když příjemně teplé letní dny pomalu ale jistě střídá chladný podzim, podmínky pro poznávání Česka jsou stále ideální. Vydejte se zavzpomínat na horké léto na safari v Zoo Olomouc a využijte letošních posledních příležitostí účastnit se komentovaných krmení.
Olomoucký kraj | Příroda

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 16. a 17. září 2023 už 41. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
Olomoucký kraj | Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany v Česku

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevírá po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Krásu varhanní hudby si vychutnáte 7., 11., 14. a 18. září 2023.
Olomoucký kraj | Kultura

Trofeo Niké Jeseníky startuje letos z Priessnitzových lázní!

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se zase po roce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od soboty 9. do neděle 10. září 2023 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1917 – 1975), ale i všem divákům, kteří se 23. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.
Olomoucký kraj | Zážitky