Úvod > Aktuality > Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Vydáno 30. října 2019 Památky
O posledním víkendu návštěvnické sezony 2019 nabídne zámek Velké Březno dvě netradiční prohlídky. V sobotu 2. listopadu si návštěvníci zámku připomenou 180 let chotkovské daguerrotypie a v neděle 3. listopadu pak bude patřit tradičnímu Zavírání okenic. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou vždy vítány.
Zámek Velké Březno zve všechny příznivce historie na zcela mimořádný program, který zdejší průvodci připravili připravili na sobotu 2. listopadu. Poprvé si návštěvníci mohou na vlastní oči prohlédnout nejstarší skupinovou fotografii světa - vzácnou daguerrotypii, kterou si hraběcí rodina Chotků pořídila 4. listopadu 1839 v Mnichově, tedy přesně před 180 lety. Tento starý snímek je obvykle ukryt v trezoru, kde je chráněn před všemi negativními vlivy a veřejnosti byl vlastně představen pouze jednou, v roce 2015.

daguerreotypieProgram se bude skládat z netradičních, na zámeckou fotografickou sbírku zaměřených, kostýmovaných prohlídek zámku, které budou korunovány možností podívat se na originál daguerrotypie.
Zároveň bude pro děti od 7 let připraven doprovodný programJak se kdysi fotografovalo“, při kterém se mohou naučit fotografovat se starými fotoaparáty po tatíncích, či dědečcích. Tyto kinofilmové fotoaparáty si děti musí přinést sebou. Pak se jim bude věnovat profesionální fotograf, který ukáže jak si založit do přístroje film (ten si na zámku mohou koupit) udělá s nimi pár snímků, a v improvizované temné komoře jim předvede jak se z filmu dělávaly fotografie.

Dalším bodem programu bude historická, kostýmovaná scéna, při které se průvodci budou snažit napodobit situaci při níž snímek vznikl. Celý program pak bude zakončen malým cyklem přednášek na téma technika daguerrotypie, historické pozadí vzniku velkobřezenské fotografie a krátce se zastavíte také u fotografů ze šlechtické rodiny Chotků a u jejich snímků.
 

Nedělní zavírání okenic

Zámek Velké BřeznoHned následující den, tedy v neděli 3. listopadu je pro naše návštěvníky připravena tradiční poslední letošní prohlídku zámku, nazvaná Zavírání okenic. Začne v 16. hodin a sami návštěvníci při ní mohou pomoci se zavíráním zámku a jeho přípravou na zimu.

Současná instalace zámeckých interiérů připomíná život rodiny Chotků, příslušníků staré české šlechty. Z této rodiny pocházela mimo jiné také Žofie, manželka Františka Ferdinanda d'Este, která byla spolu s ním zavražděna roku 1914 v Sarajevu. Návštěvnicky nejpoutavější částí interiéru je hlavní sál v prvním patře s převýšeným stropem, krbem a štukovou výzdobou a jídelní sál v přízemí hlavní budovy s novorenesančním, bohatě řezaným dřevěným obložením. Instalaci doplňuje knihovna a portrétní galerie rodiny Chotků. Zámecký exteriér dotváří krásný a cenný přírodně krajinářský park s četnými druhy zajímavých dřevin.
Zámek Velké Březno - poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Zámek Velké Březno - poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Další aktuality

15.1.
2020
Štola Lehnschafter bude o víkendu otevřená

Štola Lehnschafter bude o víkendu otevřená

Severozápadní Čechy | Památky
8.1.
2020
Rumburská loretánská kaple nabízí zimní prohlídky

Rumburská loretánská kaple nabízí zimní prohlídky

Severozápadní Čechy | Památky
26.12.
2019
Kouzlo zimních prohlídek zažijete na děčínském zámku

Kouzlo zimních prohlídek zažijete na děčínském zámku

Severozápadní Čechy | Památky