Úvod > Aktuality > Rekonstrukce na pardubickém zámku bude pokračovat i v příštím roce
Rekonstrukce na pardubickém zámku bude pokračovat i v příštím roce
"> "> ">
Kultura

Rekonstrukce na pardubickém zámku bude pokračovat i v příštím roce

  • Vydáno10. prosince 2019
Roky 2019 až 2021 znamenají pro Východočeské muzeum v Pardubicích a Zámek Pardubice velké změny. V lednu 2019 odstartoval rozsáhlý projekt rekonstrukce v paláci i hospodářských budovách, dostavby výstavních sálů na místě někdejších zámeckých sýpek a budování nových expozic. Rekonstrukce sebou sice nese jisté nepohodlí a omezení pro návštěvníky, ale přináší také nečekané objevy.
Zámek pardubiceV zámeckém paláci pardubického zámku stavebníci řeší dlouholeté neduhy stavebně-technického stavu památky a připravují prostory pro vybudování nové expozice Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Upraví povrchy a skladbu podlah, zapraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky.

V místě někdejší truhlárny v budově čp. 2 najde ideální prostor expozice Pernštejnské zbrojnice. Rekonstrukce se dočká také přednáškový sál v přízemí této budovy, v patře pak vznikne pedagogický a výtvarný atelier. Nové výstavní sály budou také v dostavbě dvou traktů původních sýpek. Za hospodářskými budovami budou mít své zázemí dílenské provozy.

kryt zámek pardubicePo dobu rekonstrukce jsou veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologická expozice Proti proudu času, do odvolání je otevřená i expozice skla. Podívat se můžete také do krytu civilní obrany nebo na repliky děl na valech. Prohlídky krytu se konají v sobotu v 11 a 15 hodin pro objednané skupiny minimálně 5 osob. Maximální počet osob na prohlídku je 15, vstupenku je nutné s předstihem rezervovat! Nejbližší plánovaná prohlídka se koná v sobotu 14. 12. od 13 hodin.

SlunovratV pondělí 23. prosince se v muzeu chystá akce s názvěm "Vánoce před Vánoci aneb jak naši předkové slavili slunovrat v pravěku". Slunce, jako zdroj života, bylo velmi uctíváno. Po narození Ježíše Krista nastala změna a vznikly Vánoce, téměř podobné, jak je známe nyní. Ovšem v lidech zvyky předků určitým způsobem přetrvaly do dnešních dnů v podobě různých rodinných vánočních zvyklostí. V rámci programu si děti společně se svými rodiči budou moci zkusit vyrobit symbol Slunce, ozdoby na stromeček v podobě slunečních amuletů či zvířecí masky na zahnání zlých sil. Účast na programu je třeba rezervovat na emailu kasparek@vcm.cz nebo v rezervačním systému Východočeského muzea.


Tajemná zeď odkrývá stavební tajemství

archeologovéZajímavou a nečekanou podívanou nabídl archeologický průzkum pod budoucí expozicí pernštejnské zbrojnice, a to na opevňovací zeď, o které dosud nikdo nevěděl. Jedná se o zeď z doby prvních let vlastnictví Viléma z Pernštejna.

Jak pardubický hrad vypadal předtím, než jej Vilém z Pernštejna v roce 1491 koupil, je pro historiky stále tajemstvím. Opevňovací "Vilémova" zeď by však mohla v tomto směru historikům pomoci. Archeologové našli její roh, z čehož lze vyvodit, že zde starší, spodní ze zdí existovala v době, kdy ještě nebyl nasypán val a hrad byl chráněn čtyřmi okrouhlými věžicemi, jejichž částečně rekonstruovaný půdorys je k vidění v prostoru za zámkem a hlubokým příkopem. Na jeho dně se mohla nacházet právě tato zeď, a tvořit tak část staršího opevnění.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.