Úvod > Aktuality > Poslední příležitost nahlédnout do historie zbraní ve Východočeském muzeu - expozice v prosinci končí

Poslední příležitost nahlédnout do historie zbraní ve Východočeském muzeu - expozice v prosinci končí

Vydáno 6. prosince 2018 Kultura
Už jen do konce roku 2018 mohou návštěvníci zavítat do stálé expozice zbraní ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Zámek totiž čeká v příštím roce rozsáhlá rekonstrukce, která se bude týkat i podlah ve druhém patře paláce. Malým rozloučením s expozicí bude 15. prosince 2018 od 15 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem sbírky zbraní Janem Tetřevem.
Zbraně PardubiceZajímají vás chladné nebo palné zbraně? Ten tajemný svět důmyslně zpracovaných předmětů, které lidé vyrobili, aby s nimi lovili, aby se jimi bránili útočníkům, aby s nimi útočili nebo aby se s nimi jen tak ve volném čase bavili? V expozici zbraní Východočeského muzea na pardubickém zámku najdete zbraně evropského, ale také asijského a amerického původu. Lahůdky, které se hned tak někde nevidí, u nás najdou příznivci zbraní chladných i přátelé palných zbraní, laikové i odborníci.

Čas této výjimečné expozice se však krátí, k vidění bude už jen do 31. prosince 2018. V příštím roce bude v muzeu probíhat velká rekonstrukce, která se bude týkat i této expozice. Muzeum proto připravilo rozloučení s touto výstavou ve formě prohlídky s kurátorem, která se bude konat v sobotu 15. prosince od 15 hodin. Prohlídku je nutné předem rezervovat na e-mailu bekera@vcm.cz, vstupné bude 50 korun.
 

Tesáky, meče a pistole

Zbraně PardubiceExpozice vás seznámí se základními druhy zbraní. Dozvíte se zde, co je meč a čím se liší od šavle, tesáku nebo palaše. Ve vitrínách s palnými zbraněmi je přímo na vystavených exponátech vysvětlen pojem předovka, zadovka, opakovačka, samopal nebo kulomet. V dalších vitrinách vás bude čekat revolver a pistole. Mezi chladnými zbraněmi zaujmou archeologické nálezy mečů, šavle z celé Evropy a skvostně zdobené tesáky. Z palných zbraní uvidíte bohatě zdobenou kolečkovou pistoli z Norimberka, křesadlovou zadovku z 18. století, slavnou opakovačku Winchester 1866, pistoli Parabellum, Mauser C96, Colt 1911, revolvery Gasser a Smith & Wesson.

V expozici jsou i zbraně, s nimiž můžete manipulovat a vyzkoušet si fungování jejich mechanismů. Je tu replika křesadlové kulovnice, funkční řez karabiny Mosin, řez samopalu Špagin a také řez útočné pušky vz.58. Do expozice se podíváte denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné je do muzea za 100 korun.
Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.