Úvod > Aktuality > Poskládejte si brněnskou mozaiku grafického designu
Moravská galerie v Brne je muzeem bez hranic
"> Moravská galerie v Brne je muzeem bez hranic "> Místodržitelský palác v Brne "> Technické muzeum v Brne
Kultura

Poskládejte si brněnskou mozaiku grafického designu

  • Vydáno2. října 2014
Výstavy, workshopy, přednášky, představení nového písma, Design Slideshow, koncerty, divadlo, to vše tvoří jednu velkou mozaiku grafického designu. Poskládat ji lze dle vlastního vkusu na mezinárodním bienále grafického designu Brno, v rámci něhož probíhá i závěrečný díl akce MEET CZECH DESIGN pořádané agenturou CzechTourism.

Moravská galerie v BrněTématem letošního bienále grafického designu je vzdělávání a také vizuální komunikace. Proto se věnuje především otázkám výuky grafického designu, jednotlivým modelům, metodám a přístupům pedagogů a škol. Opomenut není ani vliv architektury a vztah mezi školním prostředím
a následnou praxí. K programu bienále se připojil festival MEET CZECH DESIGN ve dnech 2. až 5. října, který tím zakončí svou pouť po pěti městech České republiky.

V brněnském Technickém muzeu se hned ve čtvrtek mohou návštěvníci těšit na Design Slideshow, která umožní začínajícím i zkušeným designérům dvaceti snímky představit vlastní tvorbu. Později proběhne v Pražákově paláci vernisáž výstavy Nejkrásnější česká kniha za rok 2013 a tentýž večer bude MEET CZECH DESIGN slavnostně zahájen večírkem v Pražákově paláci.

Pátek se ponese v duchu přednášek, ale chybět nebudou ani workshopy, projekce a výstavy. Dopoledne uvede návštěvníky Radana Lencová, autorka projektu "Comenia Script", do pozadí vzniku nového školního psacího písma, které je postavené na principu jednoduchosti a čitelnosti. V Moravské zemské knihovně představí jeho charakteristiku a základní prvky metodiky psaní, včetně didaktických materiálů, které navrhla. V sobotu pak bude pokračovat workshopem v Zoo, kde si děti i dospělí vyzkouší psaní novým písmem podle materiálů připravených k běžné výuce a odnesou si je zdarma domů.

Během pátečního dopoledne proběhne další zajímavá autorská přednáška, tentokráte o knize Navzájem. Vrcholem odpoledne bude přednáška Ricka Poynora nazvaná Dom Sylvester Houédard: Dopisy ve vesmíru. Kdo by odolal zajímavým tématům, může během celého odpoledne brouzdat po Meet Design Marketu, malé tržnici designu. Jak se vytvoří obálka a dopis v jednom? To se návštěvníci dozvědí na odpoledním workshopu Papelote v Café Atlas. Celodenní program lze zakončit na výstavě Národní cena za studentský design 2014. Nominace představí výběr toho nejlepšího, co se urodilo na středních, vyšších a vysokých školách v oblasti grafického designu a vizuální komunikace.Uvidíte nejkrásnější knihy loňského roku

Protože MEET CZECH DESIGN není samozřejmě jen teorie, nese se sobotní program oproti pátku v duchu workshopů. Kromě Comenia Scriptu si účastníci za pomoci grafika Voala vytvoří vlastní sešit v Domě umění. Na stejném místě také netradičně nafotí brněnské ulice pomocí zapůjčených Lomo fotoaparátů. Zájemci si budou moci pořídit na zadané téma pravé umělecké analogové fotografie se speciálními efekty a zapojit se do interaktivního projektu v ulicích Brna. Na sklonku dne bude v rámci Bienálové noci vyhlášena cena diváka a po ní proběhne koncert skupiny Portless.

V poslední festivalový den bude představen koncept a grafické řešení knihy Hned vedle bílá barva mráčků samotnou autorkou Kateřinou Šachovou. Kniha získala ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2013 v kategorii krásná literatura. Pomyslný konec festivalu lze prožít v kavárně Trojka na divadelním představení Filipa Tellera Inspirováno láskou.

Ve všech dnech se můžete projít po grafické stezce, tedy užít si komentované prohlídky Moravské galerie  nebo se vydat na Design stezku, která s Design pasem poskytuje mnoho výhod. Po celou dobu bude na Moravském náměstí k dispozici Designový stánek agentury CzechTourism, kde budou v příjemném prostředí zodpovězeny veškeré dotazy a nabídnuto lehké osvěžení. Návštěvníkům zde také zdarma vystaví Design pas. Teď už stačí jen jednotlivé díly uchopit dle svého uvážení a složit tu nejkrásnější mozaiku.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika