Úvod > Aktuality > Pokochejte se krásou Leknínového jezírka u Letohradu
Lekníny kvetou zpravidla dle počasí, obvykle od června do října.
"> Lekníny kvetou zpravidla dle počasí, obvykle od června do října. "> "> "> "> "> U jezírka se darí predevším obojživelníkum
Příroda

Pokochejte se krásou Leknínového jezírka u Letohradu

  • Vydáno13. dubna 2021
Máte rádi vycházky do přírody? Pak si letos udělejte čas na návštěvu Leknínového jezírka ležícího uprostřed lesů nedaleko obce Šedivec u Letohradu na Orlickoústecku v Pardubickém kraji. Jezírko je domovem nejen vzácných leknínů, ale také mnoha zvláště chráněných živočichů. Na lekníny si sice budeme muset ještě počkat, ale přesto je i nyní procházka k jezírku zajímavá – na břehu právě kvetou bledule a ve vodě už uvidíte první pulce.

Leknínové jezírkoLeknínové jezírko je domovem pro spoustu chráněných druhů rostlin a živočichů. Právě v těchto dnech můžete obdivovat na březích jezírka kvetoucí bledule a ve vodě první pulce. Kromě toho zde rostou i další vzácné druhy květin, jako je stulík žlutý, kosatec žlutý, blatouch bahenní a orsej jarní. V průběhu roku navíc hladinu opět ozdobí zdejší hlavní chlouba – rozkvetlé lekníny. Kvetou zpravidla dle počasí, obvykle od června do října.

V Leknínovém jezírku se kromě rostlin daří i vzácným živočichům, především obojživelníkům – skokanu hnědému, ropuše obecné, čolku obecnému a čolku horskému.

Jezírko leží na trase naučné stezky Bažantnice – Obora a je předposledním zastavením této naučné stezky. Vede převážně po žluté turistické značce z Letohradu směrem k obci Šedivec. Na celkem osmi zastaveních se lidé dozvědí poutavé informace o přírodních zajímavostech území, místních pověstech, problematice myslivosti a tématech z historie a současnosti obhospodařování lesa.

Naučná stezka Bažantnice-Obora

Naučná stezka Bažantnice-Obora

Projděte se naučnou stezkou Bažantnice-Obora. Stezka o délce dva a půl kilometru vychází z Letohradu v okrese Ústí nad Orlicí a dále vede převážně po žluté turistické značce do Obory.

Letohrad

Letohrad

Pátrání po dějinách Letohradu se může snadno změnit v detektivku, protože město v podhůří Orlických hor vzniklo teprve v roce 1950 spojením čtyř menších obcí Kyšperka, Orlice, Kunčic a Rotneka. Dnešní cestovatelé často míří do zdejšího muzea řemesel, mezi kuriozity patří světnička Járy Cimrmana.

Leknínové jezírko u obce Šedivec

Leknínové jezírko u obce Šedivec

Malý lesní rybníček leží na okraji lesa Obora asi 0,5 km od silnice č. 11 ze Žamberka do Jablonného nad Orlicí. Je velmi významný výskytem dvou zvláště chráněným druhů rostlin – leknínu bílého a řezanu pilolistého.

Další aktuality