Úvod > Co chcete dělat? > Leknínové jezírko u obce Šedivec
Příroda

Leknínové jezírko u obce Šedivec

Malý lesní rybníček leží na okraji lesa Obora asi 0,5 km od silnice č. 11 ze Žamberka do Jablonného nad Orlicí. Je velmi významný výskytem dvou zvláště chráněným druhů rostlin – leknínu bílého a řezanu pilolistého.

Leknínové jezírko je domovem pro spoustu i zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Kromě leknínů zde rostou i další vzácné rostliny, jako stulík žlutý, kosatec žlutý, různé ostřice, blatouch bahenní a v těsné blízkosti jezírka pak bledule jarní, orsej jarní, různé sasanky.

Z živočišných druhů tu lze spatřit zvláště chráněné čolky (obecný a horský), ještěrku živorodou a slepýše křehkého, z chráněných např. užovku obojkovou, ropuchu obecnou a skokana hnědého. Okolní les je tvořen převážně smrky a buky, najdete zde i olše a jasany.

Kolem Leknínového jezírka prochází Naučná stezka Bažantnice – Obora a žlutě značená turistická trasa z Líšnice do Letohradu. Jezírko je předposledním zastavením této naučné stezky. Na celkem osmi zastaveních se dozvíte poutavé informace o přírodních zajímavostech území, místních pověstech, problematice myslivosti a tématech z historie a současnosti obhospodařování lesa.

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Pardubický kraj
Pizzeria – Penzion Srdíčko

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj