Úvod > Aktuality > Pojeďte na výlet do Dolního Dvora v Krkonoších
Pojeďte na výlet do Dolního Dvora v Krkonoších
"> ">
Zážitky

Pojeďte na výlet do Dolního Dvora v Krkonoších

  • Vydáno31. července 2012
Soutokem Kotelského a Klínového potoka vzniká v Krkonoších malé Labe. Obklopeno je chalupami Dolního Dvora, typické horské vsi a dnes i oblíbeného rekreačního střediska. V Dolním Dvoře se natáčela nejlepší česká komedie 20. století "S tebou mě baví svět". Cesta "Po stopách expedice Apalucha" vede údolím Kotelského potoka, přes údolí Rudolfov a Zlatý mlýn až na Horskou cestu. Tam na vrcholu protilehlé louky je právě chalupa Apalucha, kam se ve filmu vypraví tři přátelé s dětmi – na "pánskou jízdu".
Dolní Dvůr se poprvé připomíná roku 1539. Už ve středověku tu havíři dobývali železné, stříbrné a zlaté rudy. O dvou železných hamrech v oblasti Hanapetrovy paseky se zmiňuje i trutnovský kronikář Simon Hüttel. Dolnodvorský hamr, někdejší Zineckerova huť s milířem, ještě na začátku minulého století zpracovával staré železo a daly se tu opravit lopaty, kladiva i radlice.

Dominantou Dolního Dvora je v samém centru obce klasicistní kostel svatého Josefa z roku 1803. Ještě dva roky po dostavění nemohl být vysvěcen, protože se v něm za napoleonských válek vařila polévka pro chudé.

Současnost Dolního Dvora, to jsou v zimní sezóně dva lyžařské areály s kompletními službami – Ski areál Luisino údolí a Skipark Dolní Dvůr. Obcí Dolní Dvůr také prochází několik oblíbených turistických tras na Strážné, k Výrovce, Luční boudě a na Sněžku, či do Špindlerova Mlýna. Do Dolního Dvora ale putují stovky turistů také kvůli jedné kuriozitě – krkonošské zvonkohře. Jedenáct zvonků, umístěných zvenčí na zdi kostela, pochází z díly Marie Tomáškové-Dittrichové z Brodku u Přerova. Ulít je nechali dědicové Anny Aleny Kyšerové z čp. 82, která na svou obec pamatovala v závěti a přála si, aby Dolní Dvůr získal něco výjimečného, co přetrvá věky. Krkonošská Loreta byla vysvěcena roku 1995. Od té doby hraje denně o desáté dopoledne a o páté odpoledne, v sobotu, v neděli a o svátcích navíc i v pravé poledne, vždy čtyři melodie, které se ve čtyřech ročních obdobích mění.
Ski Family areál Dolní Dvůr

Ski Family areál Dolní Dvůr

V centrální části Krkonoš se nachází lyžařský areál Dolní Dvůr s technickým zasněžíváním sjezdovek U Moravy a Za potokem. Je vhodný především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi hledající lyžování v klidném prostředí bez front.

Chata Výrovka

Chata Výrovka

Chata Výrovka je jednou z nejvýše položených chat v České republice. Nachází se v překrásné přírodě první zóny Krkonošského národního parku na hřebeni nedaleko Studniční a Luční hory (druhé a třetí nejvyšší v ČR) ve výšce 1368 m.n.m.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.