!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Po téměř sedmdesáti letech bude poprvé zpřístupněn hrad Rychmburk u Skutče
Po téměř sedmdesáti letech bude poprvé zpřístupněn hrad Rychmburk u Skutče
"> "> ">
Památky

Po téměř sedmdesáti letech bude poprvé zpřístupněn hrad Rychmburk u Skutče

Vydáno 13. dubna 2021
Slyšeli jste někdy o hradě Rychmburku? Pokud ne, není se čemu divit – hrad byl od roku 1952 pro turisty nepřístupný, sloužil jako ústav sociální péče, a to až do letošního ledna. Nyní má ale hrad ve správě Regionální muzeum v Chrudimi, které zde už na tuto sezónu chystá základní prohlídkový okruh a otevření sklepení či věžičky s vyhlídkou.
rychmburkHrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století až do ledna 2021 veřejnosti nepřístupný. Stát ho jako konfiskát využil k sociálním účelům. Nejprve sloužil jako domov pro seniory a poté jako zařízení pro pacienty s chronickou duševní poruchou. Prostory však modernímu zdravotnickému zařízení vůbec neodpovídaly, proto se klienti letos přesunuli do nově postavených domků uzpůsobených pro jejich potřeby v blízkém Předhradí.
 
Hrad získalo do správy Regionální muzeum v Chrudimi a již letos v květnu jej zpřístupní (pokud to epidemiologická situace dovolí) prvním turistům. Otevřena zde bude první trasa – základní prohlídkový okruh. V průběhu roku se určitě ještě otevře sklepení hradu nebo věžička s vyhlídkou. Během několika let by měl hrad poskytovat ubytovací služby, bude možné zde uspořádat svatbu a nádvoří snad brzy ožije kulturními akcemi.

šilinkův důlOkolí hradu je malebné a přímo láká k vycházkám. Kdo má rád období první republiky měl by navštívit budovu staré fary uprostřed obce Předhradí, kde objeví školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Po prohlídce se za pěkného počasí vydejte na výlet do údolí říčky Krounky do České Rybné. Cesta je okořeněna složitějším terénem s řetězy a krátkými žebříky přes mohutnější skály. Lokalita je známá výskytem vzácné flóry a fauny – vyrůstá tu rosnatka okrouhlolistá či lilie zlatohlavá. Za slunného počasí se v říčce vyhřívají pstruzi, výjimkou není ani čolek velký nebo mlok skvrnitý, z ptačí říše nechybí např. ledňáček říční.
Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od sezóny 2021 se však památka otevírá turistům.

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Uprostřed obce Předhradí stojí budova staré fary. Najdete v ní školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Pokud si chcete prohlédnout, jak se učily děti v roce 1926, máte jedinečnou příležitost.

Šilinkův důl - via ferrata

Šilinkův důl - via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky - nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.