Úvod > Co chcete dělat? > Fara Předhradí – přeneste se do první republiky
Kultura

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Uprostřed obce Předhradí stojí budova staré fary. Najdete v ní školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Pokud si chcete prohlédnout, jak se učily děti v roce 1926, máte jedinečnou příležitost.
V budově bývalé fary (kterou odkoupila obec a postupně ji rekonstruuje) se dochovala spousta původních prvků jako dřevěné schodiště, kachlová kamna nebo měděný kotel na vyváření prádla. V přízemí jsou dnes výstavní místnosti, včetně dvou trvalých expozic.

Kaplanka, místo, kde dříve žil kaplan, je upraveno jako školní třída. Na přední straně najdete starou tabuli, na stěnách mapy, kde Podkarpatská Rus je ještě součástí republiky, nechybí sklápěcí sedačky lavic a odklápěcí kalamáře. Díky místním nadšencům ze Spolku přátel Rychmburku si prohlédnete také původní učebnice, sešity, žákovské knížky i třídní knihy a na učitelském stole dobový mikroskop. Součástí třídního vybavení je i funkční harmonium, které bylo na faře odedávna.

Druhou stálou expozici představují archeologické nálezy z okolí hradu Rychmburka. A také historické předměty užívané v domácnostech a na polích v uplynulých několika staletích. Expozice na faře v Předhradí je přístupná po telefonické domluvě na obecním úřadu.

Provozovatel

Obecní úřad Předhradí

Kapitána Svatoně 80
539 74 Předhradí
Tel.:
+420 469 350 406
Email:
predhradi@predhra...
WWW:
www.predhradi.cz
GPS:
49,831839 16,039201
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Šilinkův důl – via ferrata

Šilinkův důl – via ferrata

Předhradí, Pardubický kraj
Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk

Předhradí, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sodomkův statek Czap

Sodomkův statek Czap

Skuteč, Pardubický kraj
Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Pardubický kraj
Chalupa Sokolík

Chalupa Sokolík

Proseč, Pardubický kraj