Úvod > Aktuality > Strakonické Muzeum středního Pootaví se konečně otevírá turistům
Strakonické Muzeum středního Pootaví se konečně otevírá turistům
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Strakonické Muzeum středního Pootaví se konečně otevírá turistům

  • Vydáno1. dubna 2022
Po třech létech a devíti měsících se 1. dubna znovu otevřely brány strakonického muzea. Ukončena je tak jedna z největších rekonstrukcí (stavební i expoziční) za poslední desetiletí. Nově vás uvítá pět nových expozic, nové zázemí i společenské a edukační sály. Do nových prostor se přestěhovala i muzejní knihovna a badatelna.
Hrad StrakoniceNové expozice Muzea středního Pootaví na strakonickém hradu představují pět hlavních oblastí, které jsou pro město Strakonice typické: textilní výrobu, průmyslovou výrobu ČZ (zbraně, motocykly, současný výrobní program), dudáckou a loutkářskou tradici. V  prostorách bývalé komendy maltézského řádu vznikla zcela nová, v ČR jediná, expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu ve spojení s historií města. Při realizaci expozic se nezapomínalo ani na děti a různé interaktivní prvky, které jim pobyt v prostorách muzea jistě zpříjemní. Součástí prohlídky jsou i dva animované filmy, které zjednodušenou formou představují příchod johanitů do Strakonic a vývoj hradu od 12. století.

Součástí projektu byla i záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. století v kapitulní síni a ambitech. V hradním paláci vzniknly dva nové sály s bezbariérovým vstupem, které jsou určeny pro přednáškovou a edukační činnost muzea. Nové prostory má též knihovna s badatelnou.

hrad StrakoniceV expozicích vás čekají například modely lodí galera a karaka, interiér sanitního vlaku, faksimile Donační listiny Karla V., předválečný motocykl ČZ 500 či závodní motocykl ČZ 125 z roku 1957. Vše je doplněno o nejrůznější interaktivity nejen pro děti. Otevřené budou opět také prostory kapitulní síně a ambitu, prostory černé kuchyně a také vyhlídková věž Rumpál.

Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do expozic stojí 60 či 80 Kč, za oba okruhy zaplatíte 110 Kč.
Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.