Úvod > Aktuality > Muzejní nocí v Plzni oslaví 60 let Pivovarského muzea
Pivovarské muzeum v Plzni se chlubí interaktivní expozicíi
"> Pivovarské muzeum v Plzni se chlubí interaktivní expozicíi "> Další novinkou je mobilní aplikace "> Pivovarské muzeum je také jediné muzeum svého druhu na svete, které sídlí v puvodním právovárecném dome
Gurmánská turistika

Muzejní nocí v Plzni oslaví 60 let Pivovarského muzea

  • Vydáno20. května 2019
Na první pohled nenápadný dům ve Veleslavínově ulici skrývá mnoho zajímavého – a právě oslava jubilea je tou správnou příležitostí pořádně jej prozkoumat.

Pivovarské muzeumUnikátní Pivovarské muzeum v Plzni patří k nejstarším svého druhu v Evropě. V květnu ve velkém stylu oslaví 60. narozeniny a vy se můžete přidat!

Ve znamení úctyhodného výročí se 31. května ponese tradiční Muzejní noc v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. Pivovarské muzeum vás přivítá od šesté hodiny večerní za svitu loučí a hudebního doprovodu harmonikáře. Prohlídky se budou konat až do půlnoci a během nich uslyšíte hrát původní orchestrion, uvidíte rozpohybovaný parní stroj, prohlédnete si středověkou sladovnu, která fungovala až do 2. poloviny 19. století a mnoho dalšího. Na muzejním dvorku svou zručnost předvedou bednáři Plzeňského Prazdroje.

Občerstvit se můžete čepovaným pivem Pilsner Urquell a na netradičně osvětlených hradbách si opéci buřty, které dostanete oproti vstupence zdarma.  Vstupné do muzea činí 50 Kč. Prohlídky není zapotřebí si předem rezervovat, muzeum si projdete sami a průvodci budou k dispozici pro názorné ukázky či přednášky.

Program Muzejní noci 2019 ozdobí slavnostní vernisáž výstavy Pivovarské muzeum již 60 let! Jedinečná expozice poprvé představí nejstarší a nikdy nezveřejněné fotografie z doby záchrany právovárečného domu, v němž od roku 1959 sídlí právě Pivovarské muzeum. Prostřednictvím fotografií tak nahlédnete do historie vzniku muzea a jeho proměny v čase. Výstava bude dostupná v běžnou otevírací dobu muzea až do konce roku.

Plzeňské historické podzemí nabídne v rámci Muzejní noci 2019 každých 20 minut komentované hodinové prohlídky. Poznáte život pod městem a odhalíte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá. Symbolické vstupné je 50 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma (dětem do 3 let není s ohledem na bezpečnost vstup na trasu povolen). Z kapacitních důvodů je doporučeno vstupenku na prohlídku koupit předem online.

Ke každé správné narozeninové oslavě patří dárek – v Pivovarském muzeu tak budou na počest 60. výročí založení nově osazena vrata do portálu, který nechal na muzejním dvorku v roce 1958 instalovat zachránce památek Jan Hejtmánek. Portál se zchátralými vraty původně pocházel z domu č. 39 v Malé ulici a po léta patřil k plzeňským kuriozitám. Zpustlý dům totiž vynášel svému majiteli velký výnos z práva várečného, tedy podíl ze zisku v Měšťanském pivovaru v Plzni, který činil několik tisíc korun. Příběh zlidověl a říkalo se, že se výnos vyplácí tzv. na vrata. Nová vrata zhotovili bednáři Plzeňského Prazdroje ze starých prken nalezených na muzejní půdě a oživili tak dávno zapomenutou historku.

Model pivovaruPivovarské muzeum je také jediné muzeum svého druhu na světě, které sídlí v původním právovárečném domě. Dům se dochoval ve své původní podobě, proto si zde můžete prohlédnout gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvouúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku. V muzeu samotném uvidíte stovky unikátních exponátů, které sledují historii vaření a kulturu pití piva od nepaměti po současnost.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.