Úvod > Aktuality > Památky na Vysočině chystají pestrou sezónu 2015
Památky na Vysočině chystají pestrou sezónu 2015
"> "> ">
Památky

Památky na Vysočině chystají pestrou sezónu 2015

  • Vydáno29. března 2015
Památky v kraji Vysočina, které spravuje Národní památkový ústav, otevřou letos poprvé své brány 1. a 4. dubna 2015. Návštěvníky čeká během celé sezóny nejen velká spousta osvědčených kulturních akcí a novinek, ale též oslavy výročí zámku v Náměšti nad Oslavou a připomínka Památky Jana Husa. Některé památky se zapojí do celorepublikového projektu Po stopách šlechtických rodů – Velká hradozámecká inventura a opomenuty nezůstanou ani Neobjevené památky. Pokračovat bude i oblíbený věrnostní program Klíč k památkám.
Památky, které spravuje Národní památkový ústav v kraji Vysočina, zahajují návštěvnickou sezónu ve středu 1. dubna (Jaroměřice nad Rokytnou a Telč) a v sobotu 4. dubna 2015 (Lipnice nad Sázavou a Náměšť nad Oslavou).

Novinky v hradních a zámeckých expozicích 2015

Jaroměřice nad RokytnouNa návštěvníky čeká hned několik novinek v expozicích. Na hradě Lipnici přibude od letní sezóny do volné prohlídkové trasy místnost věnovaná Jaroslavu Haškovi. Dosud veřejnosti nepřístupná malá místnůstka v prvním patře hradní brány nazvaná jako Haškova komůrka připomene jeho zájem o lipnický hrad, na němž rád pobýval, psal povídky a zvídavé návštěvníky po něm také provázel.

V návaznosti na loňskou celosezónní výstavu věnovanou šlechtickému stolování představí zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou jídelnu se zcela nově naaranžovaným hodovním stolem navracejícím se do dob Jana Adama Questenberga z počátku 18. století.

NáměšťObměněnou prohlídkovou trasu Reprezentačních prostor se zaměřením na zámecké stolování připravuje také Náměšť nad Oslavou. Unikátní na této proměně je i autentický a čistě místní zámecký původ všech vystavených exponátů, které byly dosud před zraky veřejnosti ukryty v depozitářích.

Letos bude dokončena velká řada stavebních aktivit. Jednou z nich je oživení zeleně a vytvoření nové komunikace pro pěší včetně nového oplocení v zámeckém parku v Telči. V souvislosti s probíhajícími stavebními a revitalizačními pracemi bude zámecký park uzavřen veřejnosti do středy 15. dubna 2015.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.