Úvod > Aktuality > Otevření zámku Veltrusy: zámecké interiéry se otevírají po 19 letech!
Otevření zámku Veltrusy: zámecké interiéry se otevírají po 19 letech!
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Otevření zámku Veltrusy: zámecké interiéry se otevírají po 19 letech!

Vydáno 24. července 2021
Zámek Veltrusy otevírá své interiéry po 19 letech rekonstrukce! Poprvé se sem mohou návštěvníci vydat v sobotu 24. 7. 2021. Hlavní zámecká budova bude slavnostně otevřena od 10:00 hodin. Během celého víkendu se nabízí jedinečná příležitost projít si dva nové prohlídkové okruhy v rámci jedné průtočné prohlídky. Těšit se můžete na průvodce v kostýmech, Trubače Velkého dechového orchestru Mělník a vystoupení Dam v sedle.
veltrusyStátní zámek Veltrusy zve v sobotu 24. čevrence na prohlídku prvního patra všechny milovníky zámeckých interiérů. Slavnostně se zde otevřou po devatenácti letech rekonstrukce. Připomeňme, že vzácnou památku v roce 2002 zatopila rozvodněná Vltava. Havní budova zámku prošla náročnou stavební a restaurátorskou obnovou po povodních. Se zpřístupněním budovy souvisí také otevření dvou nových okruhů a doprovodný projekt Zámecké laboratorium: expedice do zámeckého zákulisí.

veltrusyV sobotu zámek nabídne dva prohlídkové okruhy s názvy "Zlaté časy ve službách císařovny" a "Rodinný život pana hraběte". Na slavný sobotní den ovšem kastelán pan Pavel Ecler přichystal speciální prohlídku, která poropojí oba okruhy. Zámek navíc zaplní historické postavy, které budou představovat zámecký personál ve chvíli, kdy se očekává příjezd hraběcí rodiny Chotků. Na nádvoří zahrají Trubači Velkého dechového orchestru Mělník, na programu jsou vystoupení s koňmi, jichž se zhostí Dámy v sedle.

A co se skrývá pod pojmem Laboratorium? Jde o interaktivní výstavu, která dává nahlédnout pod pokličku provozu zámku, seznámí vás s historií obnovy a kdo bude mít chuť vyzkouší si práci badatele, archeologa i restaurátora.
 

Obnova objektu trvala téměř dvacet let

veltrusyKomplexní obnova objektu zahrnovala zajištění statiky, stavební obnovu, opravy střešní krytiny, obnovu podlah, oken, dveří, restaurování kamen a kompletní obnovu štuků, maleb i fresek. Velmi náročná byla rekonstrukce krovů pod hlavní kopulí nad hlavním sálem, při náž bylo nutné vyvěsit stropi i s freskou a štukovou výzdobou.

Na své místo se po dlouhé době vrátily vzácné papírové tapety, které si prohlédnete v Malém čínském kabinetu a ve Staré ložnici uvidíte původní malované hedvábné tapety. Obnovy se dočkala také sala terrena a hlavní schodiště do zámku. Restaurováním a konzervací prošlo bezmála 2000 položek mobiliáře.
Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.