Úvod > Aktuality > Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda
Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda
"> "> "> "> "> ">
Památky

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda

  • Vydáno28. března 2022
Nejvýznamnější novinkou letošní turistické sezóny na Znojemsku je znovuotevření zámku Uherčice po několikaleté rekonstrukci. Zámek se návštěvníkům otevře již v sobotu 2. dubna 2022 a představí milovníkům památek apartmán knížete Odoarda. Nově opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století.
Apartmán knížete OdoardaPo dvou letech skončila rekonstrukce severního křídla zámku v Uherčicích a od letošní sezóny v něm nabídne turistům novou prohlídkovou trasu s názvem Apartmán knížete Odoarda. Prohlídkový okruh zavede zájemce do nově opraveného severního křídla a seznámí je s historií posledního šlechtického rodu Collalto et San Salvatore, zejména pak s osobou knížete Odoarda, který na počátku 19. století provedl rozsáhlou přestavbu této části zámku. Návštěvníci zde uvidí nové parketové podlahy, repliky historických kamen a zrestaurované nástěnné malby. Krásně opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století. Návštěvní trasu dokresluje křišťálový lustr, zámecký nábytek včetně klavíru i barevně zdobené schodiště. Oprav se dočkala i sala terrena a na ni navazující venkovní vyhlídka, vstupní schodiště, arkádové nádvoří a bývalé konírny v předzámčí se slunečními hodinami. Opravený je také vstup do zámku, arkádové chodby i Banketní sál.
 
Nový prohlídkový okruh se vůbec poprvé otevře v sobotu 2. dubna 2022. Během dubna pak bude zámek otevřen o víkendech, od května pak od úterý do neděle. Vstupné na okruh bude stát 160 korun.
 

Učebnici slohů čekají další opravy, unikátní bude trasa hospodářským zázemím

zámek uherčiceV příštích letech chtějí památkáři opravit i východní část zámku. V přípravě je ještě jedna expozice, a to „hospodářské nádvoří“, které se nachází v přízemí severního křídla. Restaurátoři zde opravili byt pro děvečky, které se staraly o dobytek. Zájemci jej uvidí tak, jak vypadal na konci 19. století. Hospodářské prostory, které nejsou na ostatních zámcích běžně k vidění, se stanou součástí trasy po hospodářském zázemí.
 
Zámek Uherčice představuje jeden z největších zámeckých areálů na Moravě, s rozlehlými zahradami a parky. V minulosti se mu přezdívalo „učebnice slohů“ a kdysi také býval oblíbenou zastávkou nejvyšší šlechty na cestě z Prahy do Vídně. Během komunistického režimu byl bohužel zdevastován činností státního statku, nápravného zařízení a pohraniční stráže natolik, že mu hrozil demoliční výměr. Rekonstrukce vzácné památky vyvrcholila projektem celkové obnovy v letech 2019–2021. Náročnými restaurátorskými zásahy prošly kromě zámeckých sálů například i konírny, nádvoří či drobné architektury v zahradách.
Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů". Po rozsáhlé rekonstrukci se v dubnu 2022 otevřela nová trasa zámkem.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura