Úvod > Aktuality > Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda
Památky

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda

  • Vydáno28. března 2022
Nejvýznamnější novinkou letošní turistické sezóny na Znojemsku je znovuotevření zámku Uherčice po několikaleté rekonstrukci. Zámek se návštěvníkům otevře již v sobotu 2. dubna 2022 a představí milovníkům památek apartmán knížete Odoarda. Nově opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století.
Apartmán knížete OdoardaPo dvou letech skončila rekonstrukce severního křídla zámku v Uherčicích a od letošní sezóny v něm nabídne turistům novou prohlídkovou trasu s názvem Apartmán knížete Odoarda. Prohlídkový okruh zavede zájemce do nově opraveného severního křídla a seznámí je s historií posledního šlechtického rodu Collalto et San Salvatore, zejména pak s osobou knížete Odoarda, který na počátku 19. století provedl rozsáhlou přestavbu této části zámku. Návštěvníci zde uvidí nové parketové podlahy, repliky historických kamen a zrestaurované nástěnné malby. Krásně opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století. Návštěvní trasu dokresluje křišťálový lustr, zámecký nábytek včetně klavíru i barevně zdobené schodiště. Oprav se dočkala i sala terrena a na ni navazující venkovní vyhlídka, vstupní schodiště, arkádové nádvoří a bývalé konírny v předzámčí se slunečními hodinami. Opravený je také vstup do zámku, arkádové chodby i Banketní sál.
 
Nový prohlídkový okruh se vůbec poprvé otevře v sobotu 2. dubna 2022. Během dubna pak bude zámek otevřen o víkendech, od května pak od úterý do neděle. Vstupné na okruh bude stát 160 korun.
 

Učebnici slohů čekají další opravy, unikátní bude trasa hospodářským zázemím

zámek uherčiceV příštích letech chtějí památkáři opravit i východní část zámku. V přípravě je ještě jedna expozice, a to „hospodářské nádvoří“, které se nachází v přízemí severního křídla. Restaurátoři zde opravili byt pro děvečky, které se staraly o dobytek. Zájemci jej uvidí tak, jak vypadal na konci 19. století. Hospodářské prostory, které nejsou na ostatních zámcích běžně k vidění, se stanou součástí trasy po hospodářském zázemí.
 
Zámek Uherčice představuje jeden z největších zámeckých areálů na Moravě, s rozlehlými zahradami a parky. V minulosti se mu přezdívalo „učebnice slohů“ a kdysi také býval oblíbenou zastávkou nejvyšší šlechty na cestě z Prahy do Vídně. Během komunistického režimu byl bohužel zdevastován činností státního statku, nápravného zařízení a pohraniční stráže natolik, že mu hrozil demoliční výměr. Rekonstrukce vzácné památky vyvrcholila projektem celkové obnovy v letech 2019–2021. Náročnými restaurátorskými zásahy prošly kromě zámeckých sálů například i konírny, nádvoří či drobné architektury v zahradách.
Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů". Po rozsáhlé rekonstrukci se v dubnu 2022 otevřela nová trasa zámkem.

Další aktuality

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky