Úvod > Aktuality > Oslavte Velikonoce s jihočeskými památkami
Svit svící ozárí zámeckou kapli na Cervené Lhote
"> Svit svící ozárí zámeckou kapli na Cervené Lhote "> Na zámku Jindrichuv Hradec se splašila vejce "> Najdete vajícko na zámku Kratochvíle!
Památky

Oslavte Velikonoce s jihočeskými památkami

  • Vydáno16. dubna 2014
Velikonoční atmosféra zavládne o víkendu 19. – 21. dubna 2014 také na jihočeských památkách. Pro návštěvníky jsou připravené tematické prohlídky, zajímavé výstavy, koncert duchovní hudby i soutěž pro rodiče s dětmi.

Svit svící v zámecké kapli na Červené Lhotě

Červená LhotaDuchovní přípravu na blížící se Velikonoce můžete spojit s návštěvou zámku Červená Lhota. V tamní kapli Nejsvětější Trojice proběhne na Zelený čtvrtek starobylá pobožnost bdění v Getsemanské zahradě spojená s rozjímáním nad texty evangelií vztahujícími se k utrpení Ježíše Krista v  Getsemanech.

Jedinečná noční atmosféra bude umocněna nasvícením kaple pouze svícemi. Svatá hodina začíná ve 22:00 hodin.

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Jindřichův HradecTradiční výzdobu v netradičních variacích přichystal již podeváté hrad a zámek Jindřichův Hradec. Zajímavě naaranžovaná vejce různých velikostí i druhů zaručeně pobaví návštěvníky prohlídkové trasy A, tzv. Adamova stavení. Instalace nazvaná Splašená vejce představuje bezmála sedm set kusů pštrosích, husích, kachních, slepičích i křepelčích vajec, které budou viset z lustrů, sypat se po nábytku, kutálet se po stolech a kobercích a i jinak zdobit další neobvyklá místa.

Výstava je k vidění až do 27. dubna 2014 v čase prohlídek od 10 do 16 hodin (poslední prohlídka vychází v 15:15 hodin).

Najděte vajíčko na zámku Kratochvíle!

KratochvíleStejně jako v loňském roce, tak i o letošním Velikonočním pondělí se návštěvníci zámku Kratochvíle pobaví. Pro děti a jejich rodiče je totiž připravena soutěž Velikonoční hledání vajíček. V zámecké zahradě bude uschováno několik barevných vajíček a ke každému se vztahuje nějaký úkol.

Kdo nalezne všechna vajíčka, zodpoví správně otázky a odevzdá vyplněný formulář na pokladně, získá jako odměnu ilustrovaného průvodce Objevování renesanční zahrady zámku Kratochvíle.

V případě zakoupení vstupenky do interiérů zámku bude účast na soutěži zdarma. Zájemci pouze o soutěž zaplatí vstupné 20 Kč. Zámek je otevřen od 9 do 16:30 hodin (poslední prohlídka začíná v 15:30 hodin). Celá akce se koná v rámci celovíkendových oslav Mezinárodního dne památek.

Buquoyské Velikonoce v Nových Hradech

Nové HradyJak probíhaly oslavy velikonočních svátků na Novohradsku i v rodině Buquoyů se dozvíte na tematicky zaměřených prohlídkách Velikonoce na hradě Nové Hrady. Procházku interiéry druhé prohlídkové trasy – Bytu panského úředníka – ozvláštní povídání o všelijakých zvycích a tradicích dodržovaných od Masopustu do Velikonoc.

Tyto speciální prohlídky se budou konat denně od 17. do 21. dubna 2014 vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Provoz první prohlídkové trasy "Hrad" zůstává nezměněn a je přístupný od 9:30 do 15:30 hodin.

Za vážnou hudbou do kláštera Zlatá Koruna

Autentickou velikonoční atmosféru mohou zájemci a především milovníci vážné hudby zažít v neděli 20. dubna 2014 v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Zlatá Koruna. Od 18 hodin tam zazní Missa brevis od Jiřího Pavlici, a to v podání Chrámového sboru a orchestru Velešín. Jako sólisté vystoupí Aleš Voráček a Marie Pešková.

Zámek Třeboň nabízí květy amarylis i psí kuchyni

Zámek TřeboňVelikonoce jakožto svátky jara jsou v těsném sepětí s probouzející se a rozkvétající přírodou. V tomto duchu se nese i nabídka zámku v Třeboni. Od 12. do 21. dubna 2014 zkrášlují Schwarzenberské interiéry umně naaranžované květy amarylis, které doplňují exponáty ze skla. Součástí výstavy Amarylis a skleněný svět je i sobotní velký květinový trh.

V sobotu 19. dubna 2014 bude též v rámci Mezinárodního dne památek zdarma zpřístupněna prohlídková trasa C – psí kuchyně a tzv. kasematy.

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.