Úvod > Aktuality > Ochutnejte Jeseníky
Ochutnejte Jeseníky
"> Ochutnejte Jeseníky "> Ochutnejte Jeseníky "> Ochutnejte Jeseníky
Gurmánská turistika

Ochutnejte Jeseníky

  • Vydáno9. července 2014
Jesenická kuchyně přináší barvité a silné chutě, variace jídel a nápojů. Poctivou kuchyni charakterizují horské vůně prosycené pramenitou vodou a křišťálovým vzduchem. Jídla a nápoje se připravují podle tradičních receptů a nechybí ani místní ingredience.

Až do září bude sedm restaurací v Jeseníkách nabízet kompletní menu, označené v jídelním lístku symbolem festivalu Chuť Jeseníků. Chybět nebudou doprovodné akce v samotných restauracích, exkurze u výrobců a oblíbená spotřebitelská soutěž. 

Už 22 restaurací a kaváren po celých Jeseníkách nabízí krajové speciality v iniciativě Ochutnejte Jeseníky. Jídla a nápoje se připravují dle tradičních receptů a do kulinářských variací se vkládají i místní ingredience. Hosté si tak pochutnávají na opravdu originálních menu z místních surovin. Ochutnávat lze i místní piva, mošty nebo originální domácí dezerty.

Celkově se do podpory regionální gastronomie pro návštěvníky Jeseníků zapojilo bezmála pět desítek subjektů. Nejde jen o stravovací zařízení, ale i partnery, kteří iniciativu přímo podporují a místní producenty samotné. Cílem je nabídnout návštěvníkům specifické chutě charakterizující Jeseníky. To však není podle místních kuchařů zapojených restaurací snadné, zejména při hledání receptů.

Nejen jesenické, ale také slezské recepty

Řada kuchařů sáhla po slezských receptech. Jídelníčky tak lákají na Slezské království nebeské, ale restauratéři se nebojí připravit ani brambory na loupačku s tvarohem, či polévku z medvědího česneku. A vaří se z místních surovin – nejčastěji ze sýrů a masa. Dodavatelé jsou jak držitelé značky Jeseníky originální produkt tak ti, kteří zatím své výrobky neznačí.

Když nedorazíte do Jeseníků, Jeseníky přijedou k vám

Gurmáni nemusí jezdit za lokálními pokrmy, čeká je totiž i gastroshow s prezentací regionální kuchyně ve 12 městech v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, ale i ve třech polských městech. Seznam restaurací a hospůdek, které vám dlouhodobě nabízejí v rámci svého stálého menu několik tradičních jesenických pokrmů, naleznete na webu projektu.

Místní gastronomie se i letos dostane k dětem. Chuť Jeseníků proběhne, stejně jako v předchozích ročnících, také ve školních jídelnách. Novinkou se tanou soutěže pro děti související s jídlem. Odměnou bude návštěva dětského kolektivu v restauraci. Na podporu správného životního stylu i vztahu k regionu vznikne Dětské regionální menu, které budou zapojené restaurace nabízet.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Restaurace Lyžárna v Koutech nad Desnou

Restaurace Lyžárna v Koutech nad Desnou

Lyžárna je název restaurace v jednom z největších a nejmodernějších lyžařských center Jeseníků, areálu Kouty. V létě sportovci a turisté, v zimě především milovníci lyžování mohou denně vybírat z osmi druhů čerstvých jídel.

Restaurace a Hotel Praděd

Restaurace a Hotel Praděd

Hotel a Restaurace Praděd na nejvyšší hoře Moravy je nejvýše položeným celoročně provozovaným zařízením v České republice, v srdci Národní přírodní rezervace Praděd.

Restaurace Vila Elis Jeseník

Restaurace Vila Elis Jeseník

Romantická a nostalgická Vila Elis v Jeseníku nese jméno rakouské císařovny Alžběty – oné krásné a tajemné Sissi. V roce 2011 byla Vila Elis kompletně zrekonstruována a dnes máte možnost navštívit výtečnou restauraci či uspořádat firemní školení v jedinečných prostorách.

Penzion Trojkámen v Jeseníkách

Penzion Trojkámen v Jeseníkách

Penzion Trojkámen v Jindřichově patří k nepřehlédnutelným budovám, které lákají pocestné na domácí menu i delší pobyt v malebném prostředí jesenických hor.

Penzion Kovárna v Jeseníkách

Penzion Kovárna v Jeseníkách

Penzion Kovárna se nachází uprostřed Horní Lipové a vznikl renovací objektu bývalé kovárny z 18. století. Budova je vhodná pro pobyty během celého roku.

Wellness hotel Diana ve Velkých Losinách – ráj pro rodiny s dětmi

Wellness hotel Diana ve Velkých Losinách – ráj pro rodiny s dětmi

Nabídka relaxačně ozdravných pobytů ve Wellness hotelu Diana, který stojí na okraji kouzelného lesa, na svazích Lázeňského vrchu západně od Velkých Losin uprostřed překrásné zeleně.

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná poskytuje ubytování v různých kategoriích – apartmány, hotelové pokoje, pokoje s kuchyňským koutem, rodinný penzion a Skiland penzion v Petříkově.