Úvod > Aktuality > Obnovené interiéry jižního křídla zámku v Duchcově budou patřit antice
Obnovené interiéry jižního křídla zámku v Duchcově budou patřit antice
"> "> ">
Památky

Obnovené interiéry jižního křídla zámku v Duchcově budou patřit antice

  • Vydáno22. ledna 2016
Duchcovský zámek bude v létě bohatší o další obnovené prostory. Zatímco loni došlo ke zpřístupnění čtyř místností Biliárového křídla, letos čeká návštěvníky zpřístupnění přízemí jižního křídla. Všichni milovníci památek a historie se mohou těšit na dlouhodobou výstavu, která se bude týkat antiky na šlechtických sídlech.
Zámek DuchcovPlánovaná expozice bude v letošní návštěvnické sezóně otevřena v osmi místnostech duchcovského zámku, kde dříve Valdštejnové vystavovali předměty ze svých bohatých sbírek. Bývalo tu i divadlo a posléze také rozlehlá knihovna. Nová výstava se bude věnovat nejen antické inspiraci tehdejších zámeckých divadel, ale i sběratelské vášni šlechticů, třeba knížete Metternicha či zdejšího pána Josefa Karla Emanuela z Valdštejna.

Součástí výstavy bude připomínka i mezi šlechtou velice oblíbených kavalírských cest do antického světa. Ty měly svou tradici už od renesance a uskutečňovaly se až do 19. století. Šlo o cesty dospívajících šlechticů především do Itálie, za poznáním kořenů evropské kultury. S tím souviselo nejen studium na zahraničních universitách, ale i první diplomatické a milostné zkušenosti. Několikaletých cest se samozřejmě zúčastnili také Valdštejnové z Duchcova. Velkým cestovatelem byl i Josef Karel Emanuel či jeho bratr František Adam. Z jejich cest do Itálie se dodnes v archivech dochovaly účty.

Duchcov zbrojniceZámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy. Právě čtyři místnosti Biliárového křídla zámku, kde byly vloni odkryty a zrestaurovány výmalby z období vrcholného baroka a rokoka, navrací duchcovskému zámku podobně jako řada dalších autentických interiérů a artefaktů v zámeckých expozicích punc honosného šlechtického sídla.
Knížecí zahrada na zámku Duchcov

Knížecí zahrada na zámku Duchcov

Romantická Knížecí zahrada se rozkládá před severním křídlem zámku Duchcov. Byla vytvořena ve stylu à la française v rekonstruované podobě zámeckých barokních zahrad. Vstup do Knížecí zahrady je volný a je vymezen otevírací dobou zámku.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.