Úvod > Aktuality > O víkendu v Praze ožije historický motorový vůz i starobylé tramvaje
O víkendu v Praze ožije historický motorový vůz i starobylé tramvaje
">
Památky

O víkendu v Praze ožije historický motorový vůz i starobylé tramvaje

  • Vydáno25. května 2017
Národní technické muzeum připravilo pro milovníky historické dopravy, v rámci projektu Ringhofferův rok, sobotní jízdy historickým motorovým vozem M 124.001 Komarek a několik jízd historických tramvají. V neděli pak bude možné unikátní vůz Komárek navštívit na Masarykově nádraží.
Národní technické muzeum spolu s Historickým ústavem Akademie věd České republiky, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a Českými drahami slaví 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., jenž byl členem významné pražské rodiny spoluutvářející dějiny Prahy, českých zemí, habsburské monarchie a Československa téměř 174 let. Podnik Ringhoffer byl významně spojen s pražským Smíchovem, kde byla roku 1852 založena továrna na výrobu železničních vozů a později tramvají. Ringhofferovy závody existují i dnes a na mnoha místech Česka jsou památky a stopy tohoto koncernu.
 

Jízdy a výstava parního motorového vozu Komarek z roku 1903

KomarekVeřejné jízdy parního motorového vozu M 124.001 Komarek z roku 1903 uspořádá v sobotu 27. května Národní technické muzeum. Vůz pojede několikrát po trase z Masarykova nádraží přes Negrelliho viadukt do nádraží Praha-Bubny a zpět, přičemž kapacita vozu je dvaatřicet míst. Zájemci mohou využít předprodeje jízdenek v pokladně Národního technického muzea. Jízdné stojí pro dospělé 110 korun a pro děti 70 Kč.
 
Vedle sobotních jízd Prahou je na neděli 28. května od 9 do 17 hodin připravena "výstava" – vůz bude k vidění jako statický exponát spolu s dalšími vozidly Ringhoffer v areálu bývalého depa Masarykovo nádraží.
 

Komentované procházky Smíchovem a jízdy historických tramvají

tramvajKdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají. Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Ve spolupráci s Dopravním podnikem Hlavního města Prahy připomene dne 27. května 2017 výrobu vozidel městských drah několik jízd historických tramvají na trati Smíchovské nádraží-Anděl-Kotlářka. Ze Smíchovského nádraží pojedou tramvaje v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin na Kotlářku, z opačného směru (tedy z Kotlářky na Smíchovské nádraží) vyrazí v 10:23, 11:23, 12:23, 13:23 a 14:23 hodin.
 

Expozice ve Střešovicích i na Letné

O víkendu 27. a 28. května 2017 je také samozřejmě možné navštívit stálou expozici Muzea městské hromadné dopravy v Praze ve Střešovicích a Národního technického muzea na Letné, které tradičně zpřístupňují řadu výrobků kdysi slavného podniku Ringhofferů.
Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.