Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít Jízdu králů ve Vlčnově
Nenechte si ujít Jízdu králů ve Vlčnově
"> "> "> "> "> "> Hlavní pruvod vyjde v nedeli ráno "> Jízda králu Vlcnov 2014 "> Užijte si tradicní vlcnovskou akci
Zážitky

Nenechte si ujít Jízdu králů ve Vlčnově

  • Vydáno25. května 2022
Fascinují vás folklórní slavnosti? Tradiční Jízda králů se bude konat ve Vlčnově od pátku 27. května do neděle 29. května 2022. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata s tasenými šavlemi. Průvod objíždí celou vesnici.

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná již tento víkend. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO. Průvod královské družiny se koná v neděli od 12:30 hodin.

Každá jízda králů je novým originálním provedením tohoto zvyku a pro její aktéry svého druhu určitým iniciačním obřadem (jak je známe ze starých kultur) při vstupu mezi dospělé občany obce. Provádějí ji vždy 18letí chlapci a každý z nich jede jako člen královské družiny jen jednou v životě. Králem může být jen malý chlapec ve věku 10 – 12 let převlečený do dívčího kroje. Tento tradiční lidový zvyk zde nebyl přerušen ani v době 2. světové války.

V rámci slavnosti se mohou příchozí těšit i na předání vlády novému králi, která se koná v sobotu 28. května 2022 od 20:00 hodin u Vlčnovských búd. Po oba víkendové dny bude slyšet cimbálová muzika a v hospodářské usedlosti č. 65 se bude konat v 15:00 hodin jarmark.

Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.