Úvod > Aktuality > Navštivte Stachelberg během vánočních svátků
Navštivte Stachelberg během vánočních svátků
"> "> "> ">

Navštivte Stachelberg během vánočních svátků

Vydáno 19. prosince 2019 Památky
Hledáte originální tip na zimní výlet? Zajímá vás vojenská historie? Pokud ano, určitě navštivte dělostřeleckou tvrz Stachelberg, která je pro vás otevřena 21. 12. a poté od 25. až do 31. prosince 2019 Prohlídky pro veřejnost jsou během těchto dní vždy pouze ve 13:00 hodin.
Tvrz StachelbergTvrz Stachelberg se otevírá turistům i v čase vánočním. Můžete sem přijít už v sobotu 21. 12. a poté během vánočních svátků ve dnech 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31. 12., a to vždy pouze ve 13 hodin. Avšak pozor, na Štědrý den 24. 12. je tvrz uzavřena.

V době, kdy má Stachelberg otevřeno, je sraz návštěvníků před muzeem, prohlídka expozice včetně podzemí trvá cca 90 minut. Jaké je aktuální počasí, můžete vždy v čas zjistit na webových stránkách pomocí webkamery. Ovšem teplota na návštěvnícké trase v podzemí je cca 9 stupňů. Proto doporučujeme vhodné teplé oblečení (svetr, bunda).
     
Tvrz Stachelberg umístěná ve východních Krkonoších mezi městy Trutnov a Žacléř, je součástí československého předválečného opevnění. Díky rozestavěnosti, v jaké pevnost zůstala, poskytuje podzemí jedinečnou ukázku postupu stavby těchto obrovských staveb. Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. 

StachelbergV současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Podařilo se zachránit a uchovat některé naprosto unikátní části zařízení staveniště, např. originální posuvné bednění pro betonáž sálu z roku 1938.

Bunkrařům se letos podařilo rozšířit hlavní prohlídkovou trasu, pro veřejnost bude přístupná až v nové návštěvnické sezóně 2020. Turisté se tak vydají na prohlídku o sto metrů delší než byla v předchozích letech.
Tvrz Stachelberg - obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg - obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.