Úvod > Aktuality > 10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

  • Vydáno14. března 2023
Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
Když spisovatel Karel Čapek popsal věž českokrumlovského zámku jako „nejvěžovatější“ ze všech věží, která z našich tvrzí by si zasloužila označení „nejtvrzovatější“ tvrz? My na Kudy z nudy hlasujeme pro tvrz Tichájižních Čechách, která přivítala první návštěvníky v červenci 2022. Dominantou areálu je středověká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěným šindelem, jediná svého druhu v Česku. Rekonstrukce tvrze trvala 12 let, dnes se odtud otvírají krásné výhledy na Šumavu a Novohradské hory.

K nejhezčím tvrzím patří jihočeský Žumberk, kde na vás čeká expozice méně známých řemesel pod Novohradskými horami; o tvrz pečuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Neméně krásná pak je tvrz v Kestřanech na Písecku, kde by měla vzniknout expozice o tom, jak se žilo na středověké tvrzi, anebo vodní tvrz v Jeseníku, kde Vlastivědné muzeum Jesenicka nabízí prohlídku expozice o čarodějnických procesech. Milovníci zážitků by měli navštívit Tvrz Dřevčice imitující život středověkého zájezdního hostince, otevřená bývá i tvrz Malešov na Kutnohorsku, kde se můžete ubytovat v originálním a luxusním středověkém kempu. V Praze si můžete na koncert nebo na výstavu zajít do Chodovské tvrze, ve středověké tvrzi sídlí také Městské muzeumČelákovicích. Že ale není tvrz jako tvrz potvrzují vojenské památky aneb dělostřelecké tvrze: vypravit se můžete třeba na tvrz Stachelberg nebo na tvrz Bouda.
 
Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince

Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince

Dnešní využití tvrze se soustřeďuje na pořádání nejrůznějších akcí, od historických slavností, přes akce pro uzavřené společnosti až po svatby v autentickém, ranně středověkém, historickém prostředí.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nabízí možnost konání svatebního obřadu v prostorách středověké tvrze Žumberk u Nových Hradů.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Pozdně gotická tvrz Cuknštejn stojí na konci romantického Terčina údolí. Je jedním z nejzachovalejších vladyckých sídel v českých zemích a zároveň se jedná o vzácný příklad přechodového článku mezi zemanskou tvrzí a panským hradem.

Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, obec ležící 10 km jihozápadně od Písku, leží na samých hranicích okresu Strakonice a Písek. Ten, kdo tuto obec založil, musel mít úžasný smysl pro krásu i praktičnost a snad i fantazii, neboť poloha jak hradu, tak i samotné vesnice to plně dokazuje.

Tvrz Malešov u Kutné Hory

Tvrz Malešov u Kutné Hory

V roce 2002 se tvrz dostala do soukromého vlastnictví a od té doby opravdu vzkvétá. Probíhají zde postupné úpravy, v rámci konaných akcí bývá tvrz zpřístupněna návštěvníkům a mohou sami docenit, jak se objekt postupně mění v příjemné "sídlo".

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Zhruba 9 kilometrů východně od Kroměříže se nachází obec Kurovice, kde se v posledních letech rekonstruuje místní tvrz, která patří k nejstarším dochovaným stavbám na Východní Moravě. Tvrz je veřejnosti běžně nepřístupná, pouze o pořádaných akcích je možné prozatím nahlédnout i jejích do interiérů.

Tvrz Čelákovice

Tvrz Čelákovice

Středověká gotická tvrz byla založena kolem roku 1300. Dnes si její prostory můžete prohlédnout v rámci návštěvy expozic Městského muzea.

Chodovská tvrz v Praze

Chodovská tvrz v Praze

Na pražském Jižním Městě vzniklo obnovou a rekonstrukcí již značně zchátralého objektu ze 13. století kulturní centrum, které se řadí k nejvýznačnějším pražským koncertním scénám a galeriím. Chodovská tvrz je zaměřena na hodnotné formy kultury a umění.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky