Úvod > Aktuality > Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané
Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané
"> "> ">

Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Vydáno 23. května 2020 Kultura
V Kostelci na Hané byla otevřena nová expozice v čerstvě zrenovovaném Bezručově domě. Protože je postavený z červených cihel, přezdívá se mu Červený domek. Petr Bezruč jej obýval posledních devatenáct let svého života, až do roku 1958, kdy zemřel.
červený domekBezručův hanácký domek prošel kompletní rekonstrukcí včetně výměny krovů a podlah. Expozice s názvem "Básník slezského lidu Petr Bezruč" je umístěna ve dvou přízemních místnostech domu, první patro je pro veřejnost uzavřené. První místnost je rekonstrukcí básníkova obytného pokoje, ve kterém měl pracovní část a oddychovou část. Druhá místnost obsahuje deset panelů, na kterých je pojednání o životě a díle Petra Bezruče. Uprostřed místnosti stojí vitrína s dokumenty a osobními věcmi.

Nová expozice Muzeum a galerie v Prostějově bude otevřena vždy od dubna do října od úterý do pátku od 13 do 18 hodin. O víkendech od 10 do 18 hodin s hodinovou přestávkou mezi 13 a 14 hodinou. V červenci a srpnu bude otevřeno s výjimkou pondělí denně od 10 do 18 hodin.

petr bezručPetr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, se narodil 15. září 1867 v Opavě jako prvorozený syn profesora Antonína Vaška a jeho ženy Marie. Po nedokončených studiích na filozofické fakultě pražské univerzity se stal poštovním úředníkem v Brně (1888–1891), Místku (1891–1893) a opět v Brně. V září 1915 ho zatkli a obvinili z velezrady, ale jako nevinného opět propustili. Bezručova jediná básnická sbírka Slezské písně (knižně 1909) pronikla do nejširších vrstev čtenářů a téměř zlidověla. Od roku 1939 žil Bezruč trvale v Kostelci na Hané, v tzv. červeném domku. Zemřel v Olomouci 17. února 1958 ve věku 90 let. Pohřben je v Opavě. Všichni, kdo ho znali, oceňovali jeho prostotu, přímost, znalosti, paměť, bystrý postřeh, vědění a humor, které si udržel i ve vysokém věku.
Dům Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Dům Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Bezručův hanácký dům je postavený z červených cihel, proto se mu zde také říká „Červený domek“. Obydlí je přístupné veřejnosti a nachází se v něm expozice věnovanou životu Petra Berzuče, jemuž se přezdívalo „Starý ještěr“.